“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Herkesin dilinde olan 18. Madde

Metin Yıldırım

  17 Şubat 2013

        Herkesin dilinde olan 18. Madde ile ilgili bir kaç şey de ben söylemek istiyorum. Bolu Belediyesi'nin yaptığı güzel şeyleri takdir etmek kadar, yanlışlarını da eleştirmenin önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum.
  Depremden sonra 18. maddenin ne olduğunu bilmeyen Bolu halkı, geniş kapsamlı olarak bu maddeyle tanışmaya başladılar. Aslına bakarsanız yerinde ve zamanında uygulanırsa çoğu kişinin de mağduriyetini gidermekte etkili bir uygulamadır 18 Madde. Vatandaşın tarlası var, fakat yolu yok tarlasına geçemiyor, parsel yapmak istiyor, yola çıkışı olmadığı için parsel yapamıyor. Satmak istediğinde, alıcının ilk sorduğu soru ise, yola çıkışı var mı diye soruyor. Elektrik kanalizasyon su gibi altyapı eksikleri olunca vatandaş arazisini değerlendiremiyordu. Bu durumda 18. Madde uygulaması ile bir yandan imar uygulaması yapılarak sıkıntılar aşılırken, bir yandan rant kapıları açılmaya başlıyor.

       Bu olayları biraz açalım
       Bundan 8-9 sene önce Kalıcı Konutlar, Alpağutbey, Paşaköy, Sarıcalar, Salıbeyler, Tepecik, Sandallar, Kasaplar vs gibi yerlerde arazi fiyatları 20 ile 30 TL arasında idi. Ve alıcı bulmakta o kadar kolay değildi. Herkes buraları uzak diye düşünür ve satılık bir yer olduğunda bakmaya bile giden olmazdı. Deprem sonrası inşaat sektörünün hareketlenmesi ile bu bölgeleri imara açmak ve 18. Madde uygulamak belediyenin de işine geldi, arazi sahiplerinin de. Çünkü, bu uygulama ile tarlalar parsele dönüştü, yollar açılmaya başladı belediye % 40 payını arazi sahiplerinden almaya başladı. Böylelikle vatandaş ile belediye arasında içten içe, alan razı satan razı durumu oluştu. Çünkü bugüne baktığımızda 8- 9 sene önce 20 ile 30 lira arasında satılmayan yerler bugün on kat, hatta yirmi kat değer kazanmaktadır. Böylelikle insanlarda, sebepsiz bir zenginleşme oluşmaya başladı. Bu konuda belediye başkanının hakkını kimse yemesin.

       Bolu'nun güneyinde 18. Madde uygulaması yanlıştır
       Ama gel gelelim bolunun güneyi olan Ilıcakınık, Büyükberk, Çayırköy, Küçükberk, Okçular Köyü'nde yaşayan vatandaşlarımız, yıllardan beri genelde patates ve buğday ekerek geçimlerini sağlamakta ve Bolu'nun patates ve tahıl ambarı konumundadırlar. Meşhur Bolu patatesini de yaşatan insanlardır. Şimdi şunu sormak gerekiyor; buralarda 18. Madde uygulamak Bolu Belediyesi'ne ve burada yaşayan halka ne kazandıracak? Yolları açalım o verimli topraklara mucurları dökelim parsellere ayıralım. Kaç kişi yatırım için oralardan arazi alacak veya kaç tane müteahhit bina yapmaya oralara gidecek bunu sorgulamak lazım. Çünkü Büyükberk, Küçükberk, Okçular, Çayırköy, Ilıcakınık, buralar zemini en gevşek ve altı su dolu olan topraklar olduğunu depremden sonra bilmeyen kalmamıştır. Zemini güvenli olmayan böyle bir arazinin üstüne hiçbir müteahhit binada yapmaz, yapsa da satamaz. Hiç kimse de ilerde değerlenecek diye buralardan arazi almaz. Çünkü yatırımcı alacağı arazinin ileride kat karşılığı verilip verilmeyeceğine bakar.

       Millet patlamaya hazır bomba gibi
       En mantıklısı, bu verimli toprakları köylüye bırakıp köylü ile de karşı karşıya gelmemek lazım diye düşünüyorum. Zaten millet patlamaya hazır bir bomba gibi diken üstündedir. Buralarda da 18. Maddenin uygulanmasının kolay olmayacağını düşünüyorum. Neden mi? Çünkü geçenlerde Bolu Belediyesi ile bu köylerde arazisi olan vatandaşların 18.madde ile ilgili yaptığı toplantıdaki hararet, Bolu Belediyesi'nin ileride yaşayacağı sıkıntıların sinyallerini verdi. Bunu bilen başkanımızın bu toplantıyı Yaşar Taşkıran' a havale ederek kendisi vatandaşın karşısına çıkmayarak isabetli bir karar verdiğini düşünüyorum.

       Bu topraklara adam diksen adam biter
       Çok sevdiğim bir ağabeyimizin bir tanıdığı Bolu'ya geldiğinde bu verimli arazileri görünce bu toprakları bizim oralarda gübre diye atarlar. Bu verimli topraklara adam diksen adam biter. Helva gibi toprak dediğini hiç unutmam. Buradan Sayın Belediye Başkanı'na sesleniyorum. Herkesin imrenerek baktığı bu arazileri kendi elinizle yok etmeyin. Bolu'ya patates üreticisi de lazım, buğday ekende lazım. Gelecek nesle cevabını veremeyeceğiniz hataları yapmayın.
  Aldığım bilgiye göre Bolu da 800 bin nüfusa yetecek kadar arazide 18. Madde uygulaması yapılmıştır. Her ne kadar Bolu'nun nüfusuna yetecek kadar konut alanı açmak gerekiyor ise de, bu nüfusa da yetecek kadar patateste, buğday da üretmemiz gerekiyor. Yoksa ileride Niğde'den patates satan birileri gelse diye bakar dururuz...

       En başta Ziraat Odası Başkanı karşı çıkmalıydı
       Tabii bu kadar patatesten buğdaydan bahsetmişken, Ziraat Odası Başkanımızın da çıkıp bir açıklama yapması gerekirdi. Çünkü buradaki köylü vatandaşlar kendilerine sahip çıkılmasını bekliyor...

       Emlakçılar Derneği Başkanı neden susuyor?
       Bu arada haftanın altı günü kapalı olan Bolu Emlakçılar Derneğimiz'in nadide Başkanı Ekrem Olacakoğlu da çıkıp, arkadaş her yere 18 uygulanır ama buraya uygulanamaz demesi gerekmez miydi?
  Bu işi en iyi bilen kurumların başında Ziraat Odası ve Emlakçılar Derneği gelmez mi? Bu 18.madde uygulamaları ile ilgili neden vatandaşı bilgilendirecek Kurumların başkanları neden bir şeyler söylemiyor ve neden susuyorlar?
        Saygılarımla...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak