“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Hem temiz, hem onurluydu

Sinan Gökdemir

  17 Nisan 2012

      Köprüler yaşantımızda önemli bir yer tutuyor. Bizim ilk haşır, neşir olduğumuz köprü, aynı doğup büyüdüğümüz evler gibi ahşaptandı. Üzerine kurulu olduğu dereden karşıya ulaşmak için bir araçtı, ilk tanıştığımız köprüler. Adına türküler yakılırdı. Altındaki dikenlerden şikayet edilirdi.
       Zamanın insanları, zamanın şartlarına göre en sağlam ağaçlardan inşa ettikleri gibi, kırılan dökülen yerlerini, onlarca çocuğun oynadığını, o köprüden canların geçtiğini düşünerek hayatlar kararmasın diyerek onarıyorlardı. Köprüleri ne siyasi rant elde etmek için, ne de gelir elde etmek için inşa etmişlerdi. Tertemiz yürekleri ile insanlığa hizmet içindi çabaları.
        Teknoloji gelişti ve gelişiyor, geçen zamanla. Ağaç köprülerin yerlerini betonarme ve çelik köprüler aldı. Ama değişen teknoloji ile tertemiz yüreklerde kirlendi. Yalan rüzgarı adlı dizilerle çamura bulandık önce. İnsanlığa hizmetin yerini siyasi hırs ile beraber çıkar oyunları aldı. Yürüdüğümüz yollara, geçtiğimiz köprülere dinamitler koymaya, mayınlar döşemeye başladık. Kendi kuyumuzu kazar olduk..
       Nasıl ki yıllar önce Çernobil faciasında radyasyon etkilemeyecek diyerek, halkının önünde çay içerek kendi halkını kandıran bakanımızı sevinerek izlemiştik. Ama küçük yazılarda kalan, bunun acısı yıllar sonra çıkacak uyarılarına kulak asmamıştık.
      Son yıllarda sadece küçücük ilçemiz Mengen'de kaç kişi kansersen öldü ve halihazırda kaç kişi köylerde dahil olmak üzere kanser tedavisi görüyor bir araştırın bakalım. Yüreklerinin bir köşesinde azıcık bir merhamet duygusu ve temizlik taşıyorlarsa açıklasınlar bakalım.
        Binlerce vatandaşımızın öldüğü depremde tek suçlu Veli Göçerdi. Tek başına binlerce evi göçerdi. Ne büyük adammış yahu.
      Derenin kenarına, çöplüğün ortasına 7 katlı TOKİ binaları depremden sonra yapılmadı mı? Oraya ruhsat veren zihniyet, şehir merkezinde doğruları oynamıyor mu?.. İnsanın içi kararıyor iki yüzlülüğe.
      Betonarme köprüleri yapan beton yürekler tamirini yapmamışlar. On beş kişi ölü ve kayıp Çaycuma'da. Bağırıyor canı yananlar. Yenisini mi yapacaklar.?.. Yaparlar. Ama altınından kum alıp oymayı da ihmal etmezler. Otuz bine yakın kişinin öldüğü depremden ders almayanlar on beş kişin ölümünden mi ders alacaklar Allah aşkına yani.
       Çaycuma'ya canlı yayın yapmaya giden haberciler altı ay önce yapılan ve bozulan yollardan ve diğer köprülerden geçmediler mi? Binlerce km yol yapıldı ama nasıl yapıldı. Üzerinden geçip gittiniz de biriniz dahi yazmadı. Oyarlar adamı yazarsanız. Bakın yeni ihaleler yapılıp yollar yeniden yapılacak ve yine yandaş şirketler yapacak.
      Köprülerimiz önceden ahşaptı. Daha sağlamdı. Yapanlarda hem daha temiz, hem onurluydu.
     Yüreğinizden sevgiler, yüzünüzden gülücükler eksik olmasın. SEVGİYLE KALIN.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak