“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Gelişiyor ve büyüyoruz

Sinan Gökdemir

  16 Mart 2012

      Uzun yıllar oldu, böylesine doya doya kar yağışının yaşandığı bir kış mevsimi yaşamayalı.
      Hani derler ya, toprak doydu. Aynen öyle oldu. Böylesine bir kış mevsimi dahi ülkemizin gelişmesini ve yükselmesini engelleyemedi. Öyle diyor büyüklerimiz. Fazla söze gerek yok. Büyüyormuşuz..
      Eğitim sistemimizin taktiğinin belirlenmesi için, aralarında Hakan Şükür'ünde bulunduğu komisyonumuzun göğüs göğüse mücadelesi bana kurtuluş savaşımızın destanını hatırlattı. Ve dolayısı ile gözlerim doldu. Az meşakkat değil hani. Hakan Şükür'ün yetersiz kaldığı yerde Fatih Terim'in komisyona alınarak, taktisyen olarak yararlanılması gerekir diye düşünürüm ben. 4-4-2 mi, 3-5-2 mi yoksa 4-4-4 mü onu Fatih hoca belirlese daha iyi olmaz mı?. Rakibe göre taktik uygulama konusunda sanırım uzmandır hocamız.
      Mengen tarihinde, Mengen'e ilk defa bir kar makinesi geldi. Görünce şaşırdık.
      Mengen'e yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan İncedere Mevkii'ne her kış mevsiminde koyunlarını çıkaran İlyaslar Köyümüzden namı diğer Pala Ramazan adlı vatandaşımız bu yılda aynısını yaptı. Ama hesaba katmadığı yoğun bir kar yağışı vardı bu sene. İki ayı aşkın süredir dağda bulunan Pala Ramazan'dan hiç bir haber alınamıyordu. Haberleşme ve ulaşım yoktu. Bolu'dan getirilen kar makinesi ve köy hizmetlerimizin araçları ve personeli ile başlatılan yol açma çalışması nihayet sona erdi. Üç gün süren çalışmalar sonucunda 30 km'lik yol açılıp vatandaşımıza ulaşıldı. Kendisinin sağlık durumu iyi. Fakat 100'e yakın koyun değişik sebeplerden telef olmuş.
      Buradan anlatmak istediğim kış mevsiminin ne kadar çetin geçtiğidir. Ormanlarda açlıktan ne yapacağını bilemeyen yüzlerce yaban hayvanını ve yaklaşık iki metre kar olduğunu düşünürsek Pala Ramazan adlı vatandaşımıza çok büyük geçmiş olsun demek geliyor elimizden. Kurtlarla, çakallarla, yapayalnız geçen günler oldukça zor olsa gerek.
       Kış mevsimine girmeden tamamlanan Zonguldak karayolumuzun hali içler acısı. Altı ay gibi kısa sürede bu duruma gelmesi, yolun nasıl yapıldığının göstergesidir. Yolu yapanlar Pala Ramazan amcamız gibi kış mevsiminin bu kadar yoğun geçeceğini hesaba katamadılar demek ki. Foyaları erken ortaya çıktı. Trilyonlar kar sularına karıştı gitti. Olsun gelişiyor ve büyüyoruz.
       Yüzünüzden gülücükler,yüreğinizden sevgiler eksik olmasın. SEVGİYLE KALIN.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak