Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

bolununsesi, Bolu'nun gerçek sesidir!

Kamuran Alagözoğlu

  27 Ocak 2004

  Bundan 12 sene önce hatırlanacağı gibi, 1992 Yılı'nda kurulan Üniversitemizin ismi Bolu İzzet Baysal Üniversitesi olacakken, Düzceli Milletvekili Necmi Hoşver'in 'Bolu' kelimesinden nefret etmesi dolayısıyla O'nun isteği doğrultusunda 'Bolu' ismi kaldırılmış, yerine 'Abant' ismi konmuştu. Bu olayı da sadece ve sadece bolununsesi o günlerin gündemine getirmiş, ama maalesef sonuç da yine Hoşver'in dediği olmuştu. Üniversitemizi kuran rahmetli İzzet Baysal Babamızın ve Bolu Halkı'nın isteği bir yana bırakılmış, Necmi Hoşver bu olaydan tek başına galip çıkmıştı. Yani yeni doğan çocuğun ismini anası babası değil, çocuk üzerinde hiçbir hakkı olmayan birisi koymuştu. Böylesine kabul edilemez bir duruma dahi, maalesef yine "Eyvallah" demiştik.

  O günlerden bu yana tam 12 yıl geçti, ama değişen bir şey olmadı.

  Bolu'ya sahip çıkmak adına, ilk defa bağrımızdan üç milletvekili birden çıkardık diye sevinirken, bu sevincimizin de boş yere olduğunu düşünmeye başladım.

  Son olarak milletvekillerimizin görüşüne dahi başvurulmadan, Abant üzerinde oynanan oyunu da geçen hafta gündeme taşımıştık. Adıyaman Milletvekili Mir Mehmet Dengir Fırat'ın isteği doğrultusunda ve Ökkeş Bahadır'ın Batı Karadeniz Bölge Müdürü iken Vali'den habersiz düzenlediği rapor bahane edilerek Abant'ın Özel İdare'den alınıp, Orman Bölge Müdürlüğü'ne devredildiğini, milletvekillerimiz ancak iş bittikten sonra Vali'den öğrenmişlerdi.

  Bu konudan hiç haberleri olmadıklarını açık açık ifade eden milletvekillerimizin, resmen milletvekili yerine konulmadıklarını gördükten sonra, ne yaptıklarını veya yapamadıklarını doğrusu merak ediyorum.

  Ben olsam; "Benim bölgemde Adıyaman Milletvekili tasarruf hakkını nasıl kullanır? Biz burada neciyiz? Seçmenlerimizin karşısında rezil olduk?" deyip, basiretli ve dirayetli bir şekilde gerekirse istifa etmeye kadar giderdim.

  Bu olay ve ORÜS konusundan sonra kendisinin görüşünü almak istediğim Milletvekili ve aynı zamanda gazetemiz yazarı Metin Yılmaz, Bolu'da hemen herkesin söylediği, "bolununsesi, Bolu'nun gerçek sesi" sloganının neden böyle söylendiğini bir yana bırakıp, "Siz seçimlerde CHP'yi desteklemeye devam edin" demesi ise, kendisinin savunma dahi yapamayacak durumda olduğunu gösteriyor.

  Yılmaz, bugün geldiği noktaya kimlerin sayesinde geldiğini unutuyor ve parti içinde hiç de etik olmayan bir şekilde Alaaddin Yılmaz'ı destekleyebiliyor. Ben de iddia ediyorum; AKP'nin Bolu Belediye Başkan Adayı Ali Ercoşkun olacak. O zaman ne olacak? Kıvır kıvırabilirsen!

  Yazımın başında da özellikle belirttiğim gibi, 12 yıldan bu yana bolununsesi, Bolu'nun gerçek sesi olmuşsa burada biraz durmak lazım. Tarafsız olabilmek, taraflı olunacağı yerde doğru tarafta yer almak, öyle her yiğidin harcı değildir. bolununsesi ne bu seçim, ne de önceki seçimlerde hiçbir zaman taraflı olmadı. Ama daima doğrulardan yana taraflı olmasını bildi. Seçim için çıkan gazeteleri de çok gördü geçirdi. Her seçim öncesinde bir sürü gazete açıldı ve kapandı. Halkın desteğini arkasına almış olan ve tam 12 yılını geride bırakan bolununsesi 'ni, değil Milletvekili Metin Yılmaz, hiçbir kimse herhangi bir partinin borazanı olmakla suçlayamaz.

  12 yıl öncesinden başlayarak Bolu adına; DYP'li Necmi Hoşver, ANAP'lı Avni Akyol, MHP'li Ersoy Özcan gibi Bolu Milletvekilleri(!) ile nasıl mücadele ettiysek, "Bizden biri, bizi daha iyi anlar" deyip sizlerinde en az bizim kadar Bolu'ya sahip çıkmanız adına size de daha fazla yüklenmemiz çok doğaldır.

  bolununsesi başlatmış olduğu tartışmaları taraftar olmak için değil, aksine tartıştırarak, düşündürerek, kişi ve kurumların birlikte hareket etmelerini hedefler. Bu özelliğimiz bizi her geçen gün daha da güçlendirmekte, daha da inançlı kılmaktadır. Biz olaylara günlük politika üreterek bakmıyoruz. Bu nedenle Bolu'nun sesi olmak anlamında omuzlarımızdaki yükün sorumluluğunu çok iyi taşıdığımıza inanıyoruz. Sorumlulukla-rımızın da bilincindeyiz. Milletvekillerimizin de siyaseti bir yana bırakıp, birazcık olsun Bolulu gibi davranmalarını istiyoruz ve bekliyoruz.

  Not: Kurban Bayramı ile ilgili şahsi görüşüm; Fakir fukara yılın her zamanı et yiyebilme imkanı bulsun diye, sadece bir bayram zamanı değil, yılın her zamanı kurban kesilebilmeli diye düşünüyorum.

  Bilindiği gibi yalnız kırmızı ette bulunan aminoasitler, beyin hücrelerinin daha fazla çalışmasını sağlıyor. Onun için kırmızı eti sadece Kurban Bayramı'nda görebilen bir toplumun sağlıklı düşünmesinin mümkün olamayacağını düşünüyorum. Bu vesile ile Kurban Bayramınızı kutluyorum.

  • Kıbrısçıklı Cemil İlhan13 Nisan 2011 . 18:57

          Ç.Rize sporu 1-0 yeniyoruz.Haydi hayırlısı.
  • yenioluşum30 Nisan 2010 . 15:17

   sayın belediye başkanı biz karacayır sakinlerindeniz karacayıra yapacagınız bu işlerden kimin haberi var kendi bildiginize  luna parkı köroglu sitesinin yanına bu sitede oturanlar insan deyilmi burada  yenidogmuş bebekler  okula giden cocuklarımız yaşlılarımız ve evinde yatan hastalarımız var bu luna parkın yerinde kalsaydı iyi olmazmıydı yanlız lafa geldimi mangalda kül bırakmıyorsunuz buda bolu için yapılmaması gereken işler saygılarla

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak