Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Polisin ehliyeti kırmaya hakkı var mıdır?

Kamuran Alagözoğlu

  12 Ocak 2003

  Geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhuriyet Caddesi'nde meydana gelen olayda, ters yönden girip aracını park eden cadde esnafı Metin Yıldırım'dan ceza işlemi yapılmak üzere evrakları istenmiş. Metin ise "Bugün tatil günü, daha 32 milyon para bile cebimize girmedi. Ceza yazmak zorunda mısınız" diye polis memurundan ricacı olmak istemiş. Bu sırada Metin'e sinirlenen polis memuru cezayı yazmış. Şahsın evraklarını iade etmek üzere iken de, elindeki Metin Yıldırım'a ait ehliyeti avucunun içinde kırdığı ve bu şekilde geri verdiği iddia ediliyor.

  -Olaya tanık olanların da belirttiği gibi, ceza yazmaya hakkı olan polisin vatandaşın ehliyetini kırmaya da hakkı var mıdır?

  Kiralık ev arayanlara ayak üstü tokat
  Öğrencilerin de gelmesiyle bu yıl bilindiği gibi kiralık evler bir anda ateş pahası haline geldi. Kiralık ev deyince özellikle öğrenciler balıklama atlıyor.
  Bu talebi iyi değerlendiren uyanık bir dolandırıcı da öğrencileri çarpmış. Öğrencilerin takıldığı yerlere birkaç "Kiralık ev öğrenciye verilir" levhası asan dolandırıcı verdiği cep telefonuyla gelen talepleri en iyi şekilde değerlendirmiş. Hepsinden 200'er milyon lira kaparo aldıktan sonra, "Siz öğrencisiniz cep harçlığınız yoktur. Alın size benden 10'ar milyon cep harçlığı" deyip, çocuklara 10'ar milyon liralarını da iade etmiş. Ev sahibinin bu duygulu ve anlayışlı tutumu karşısında öğrenciler, "Helal olsun böyle ev sahipleri de varmış" demekten kendini alamamışlar. Kiracı arayan ev sahibi görünümlü dolandırıcı anahtarı teslim etmek için bütün öğrencilere aynı saatte aynı adrese randevu vermiş. Ev buldukları için kendilerini şanslı sayan öğrenciler, heyecanla bir bir randevu yerine geldikçe, şanssız bir şekilde dolandırıldıklarını ve sahte ev sahibi tarafından tokatlandıklarını anlamışlar.

  Yukarı çarşı akşamları da açılmalı
  Beyoğlu Belediyesi İstiklal Caddesi'ni 24 saat yaşatacak bir projeye start vermiş. Dükkanlar 24 saat boyunca açık kalacakmış.

  Birkaç sene öncesine kadar Bolu'da alışveriş için Yukarı Çarşı tercih edilirken, bu tercih aşağı çarşıya kaymaya başladı. Yukarı Çarşı esnafı bu durumu kendileri de görüyor. Hatta yine son yıllarda müşteri potansiyelini iyi tespit eden bazı yukarı çarşı esnafının İzzet Baysal Caddesi'ne kaymaya başladığı gözleniyor.

  Oysa Yukarı Çarşı nostaljik görüntüsüyle, insanların rahat gezebilmesi açısından aşağı çarşıdan çok daha farklı değerlendirilebilir potansiyele sahip. Ancak bu potansiyel kullanılmıyor. Yukarı Çarşı, akşam ezanı ile birlikte demir kepenklerin sesiyle sessizliğe bürünüyor. Halbuki Yukarı Çarşı'yı Güzelleştirme Derneği bu bölgenin esnafını bir araya getirip, Yukarı Çarşı esnafının geleceği açısından çarşıyı daha canlı hale getirmek amacıyla bir dizi kararlar aldırabilir.

  -Bir İstiklal Caddesi gibi 24 saat dükkanların açık tutulmasına gerek yok belki ama, akşam ezanında kepenkleri çekip eve koşturmanın alemi de yok.  

  Abandone olan müdür
  Bolu'ya yeni atanan bir bankanın şube Müdürü müşterisinin kafa darbesiyle abandone olmuş.

  Olaya tanık olan müşterilerin anlattığına göre, kredi yüzünden çıkan tartışma sonucu Müdüre sinirlenen banka müşterisi, kredi almaktan vazgeçtiği gibi müdüre bir kafa atarak bankadan sessizce ayrılmış. Müşterisinin bu davranışına karşılık vermeyen müdürümüz, havlu atarak abandone olduğunu kabul etmiş.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak