Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Meclis üyelerini 'Asker oylar mı(!)' belirledi

Kamuran Alagözoğlu

  3 Ocak 2004

  Belediye başkan adayları belli olduktan sonra, geçtiğimiz hafta da meclis üyeliklerinin ilk sıraları için çekişmeler yaşandı.

  Bu sıralamalarda beyin fırtınaları yaratacak adaylardan ziyade, eskiden olduğu gibi "Partiye en çok kim oy getirebilir" hesabı da yapıldı. Sayı saymasını bilmeyenler, "1000-1500-2000 hatta 3000 asker oyum var" deyip meclis üye listelerinde kendisini üst sıralara yazdırmasını bildi.

  Ben de ister istemez binlerle ifade edilen 'Asker oylar' konusuna kafayı fena taktım. 'Asker' kelimesi, belli ki emirle yönlendirilebilecek insanları kastediliyor. Beyler kendilerini Güneydoğu'da aşiret ağası mı sanıyorlar anlamıyorum. Burası, GSYİH 5680 $ ile Türkiye'nin en gelişmiş ikinci ili görünen Bolu! Bu millet AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin'in dediği gibi o kadar da koyun gibi değil. İnsanlarımızın hür iradesini en güzel ifade edebildiği yer sandıktır. Bolu'da değil binlerle ifade edilen asker oyları, en kralı bile 100 asker oy getiremez! Keşke bir imkan olsa da, seçimden sonra şu asker oyların tespiti yapılabilse.

  "Süha planörle mi başkan oldu?"

  CHP Belediye Meclis Üye listesinin ikinci sırasında yer alan namı diğer Lassa Ahmet Uslu, Boluspor eski başkanlarından Süha Alparslan'ın kendisi için "Paraşütle inenler" yakıştırmasına alınmış. Haksız da değil. Siyasi sahnede hep aynı isimlerin boy göstermesi insanlara kabak tadı veriyor. Yeni isimlerin, yeni yüzlerin siyasete soyunmaları bence gayet doğal.

  Süha Alparslan'ında Boluspor'a başkan olduğu dönemde, kendisi için "Tombaladan çıkan başkan" denilmişti. O dönem başkanlık için Mehmet İnceayan ve Yusuf Yaman iki ayrı liste yapmışlardı. Kongre öncesinde usulsüz kaydedilen üyeler nedeniyle işler karışmış, mahkemelik durumlar ortaya çıkmıştı. Bu noktada devreye giren Ahmet Uslu, birbiriyle kapışan iki adayı bir tarafa itip, o güne kadar başkanlık için esamesi bile okunmayan Süha Alparslan'ı başkan olarak ortaya çıkarmıştı.

  Ayrıca yine unutmasın ki, CHP'ye İl Başkanı olduğu dönemde de, kongreye üç gün kala aday olmuş ve şimdi beğenmediği dönemin başkan vekili Nejat Yaraş tarafından başkan olması sağlanmıştı.

  Ahmet Uslu'da siyasete dün soyunmuş olabilir. Önemli olan başarılı olup olamayacağıdır. Onu da zaman gösterecektir.

  Başkana ülkücü desteği

  Başkan Yüksel Ceylan'ın halka hesap verme toplantısının bitiminde, hararetle söz isteyen bir vatandaş önce tedirginlik yarattı. Ortalık bir anda gerildi. Kendisinin ülkücü ve milliyetçi olduğunu, sol partilere hiç oy vermediğini söyleyen vatandaş Başkan'a hitaben; "Senin partine oy vermem mümkün değil!" deyince ortam biraz daha gerildi. Ardından sözlerine devam ederek, "Bu seçimlerde partine değil, sana oy vereceğim" deyince Başkan dahil, salonda herkes derin bir rahatlama ile birlikte ülkücü vatandaşa alkış koparttı.

  Mührü basan Bünüş muhtarı değil

  Geçen hafta yazdığım 'Nataşa'ya muhtar mührü' başlıklı yazımda her ne kadar mühür olayının failinin Bünüş Köyü Muhtarı Abdurrahman Ateş olmadığını yazdıysam da, kimse inanmamış ve ihale yine kendisinde kalmış. Gittiği her yerde insanlar kolunu sıvayarak, "Muhtar, bir mühür de benim koluma basıver" diye takılıyorlarmış.

  Bu nedenle ve kendisinden gelen düzeltme talebi üzerine bir kere daha yazımda geçen mühür basan muhtarın Abdurrahman Ateş olmadığını yineliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak