Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Vali Bey sığırcıklardan kurtuldu ama çakal sürüsünden nasıl kurtulacak bakalım?

Kamuran Alagözoğlu

  20 Mart 2006

  Vali Konağı karşısında Anıtpark'ta bulunan akasya ve kestane ağaçları kestirilerek, binlercesi bu ağaçlara tüneyen ve etrafa rahatsızlık veren başta sığırcıklar olmak üzere kuşlardan kurtulmaya çalışıldı.

  Pazar günü Sabah Gazetesi'nde okuduğum, "Sığırcıkların acı intikamı" başlıklı bir haberde, "Yozgatlılar kent merkezindeki ağaçlara konan binlerce sığırcıktan şikâyet etti. Vali ağaçları kestirince, kuşlar valiliğe kondu.'" yazıyordu. Haberin devamında da; "Yozgat Valisi sığırcıklara karşı kırmızı-beyaz balonla savaş açtı. Kuşlar özellikle akşam saatlerinde çıkardıkları gürültüyle hem valiyi, hem de valilik çalışanlarını çıldırtıyordu. Bunun üzerine çözüm arayan Vali, bir ay önce kuşları sesle ürkütüp kaçırmak için bir cihaz koydurdu. Ancak sonuç alamayınca bu kez her ağaca balon astırdı. Artık ağaçlara konmak isteyen kuşların tırnakları ile patlayan balonlar diğer kuşları uzak tutuyor. Ama tek sorun sürekli patladıkları için yeni balon gerekmesi. Yozgat Valiliği'nin bahçesindeki ağaçlara asılı kırmızı-beyaz balonları görenler bir anlam veremiyor. Ancak işin aslını öğrenince Türk insanının pratik zekâsına hayran kalıyor. Çünkü bu balonlar birer kuşsavar ve çok başarılı."

  Kuşlar laftan sözden anlamasalar bile, istenmedikleri bir yerde kalamayacakları, farklı yöntemlerle de olsa kendilerine anlatılabiliyor. Haftalardan beri Karacasu'daki Özel İdare'ye ait termal arsasına göz dikmiş ve kendilerine "Bir grup Bolulu girişimci" diyerek bu arsayı bedavaya getirmek isteyenlere karşı Vali Ali Serindağ'ın direnişini merakla izliyoruz. Vali, "Bu tesisin Bolulular tarafından yapılmasına kesinlikle karşı değilim" diyor. İl Özel İdaresi'nin aldığı bu PEŞKEŞ kararını, Bölge İdari Mahkemesi'ne kadar götürmeye kararlı olan Vali Ali Serindağ, "Trilyonluk Özel İdare mülkünün değerlendirilmesinde İhale Kanunu'nu gözardı mı edeceğiz? Böyle bir şey düşünülemez. Özel İdare mülkü ihâle kanunu ile satılır. Yasal olanı da budur. İl Genel Meclisi tarafından alınan kararın uygulanmaması için Vali olarak Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracağım." diye bu konuda kararlılığını vurguluyor.

  -Vali'nin Özel İdare'nin arsasını peşkeş çektirmemek için gösterdiği bu basiretli direnişini alkışlıyoruz.

  Özel İdare'nin arsasını "Biz Bolulularda kalsın" ayağı ile kendilerine peşkeş çekilmesini isteyenleri de, Bolulular adına kınıyorum.

  -Ben de Bolu'nun çocuğuyum. Ben de müteşebbisim. Ama siz işinize gelince Bolulusunuz. Ben ise yıllardan beri Bolu için kendi başına bir şeyler yapmak için çırpınan, mücadele eden, yırtınanlardan birisiyim. Yani siz ne kadar Bolulu iseniz, ben en az 10 kere daha Boluluyum. Şayet burası size peşkeş çekilecek olursa, ben de gerçek bir Bolulu olarak mahkeme yoluyla bile olsa sonuna kadar hakkımı arayacağım bilesiniz.

  Ormanda müdür olmak kolay değil!

  Geçen hafta CHP İl Örgütü'nün ortaya çıkardığı, Aladağ İşletmesi Müdür Vekili Hasan Türkyılmaz'ın 12 m3 keresteyi bedava alabilmek için fakirlik belgesi çıkartması olayı ile ilgili olarak, taa Ankara'dan sendikanın başkanı falan gelmiş. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bile bu olayda çekinmeden taraf olmuş. Sendika Başkanı'nın ve Belediye Başkanı'nın bu konudaki beyanatlarını, yanlış anlamış olmamak için üst üste iki kez okudum. Her ikisi de müdüre sahip çıkan açıklamalarda bulunmuşlar.

  Çok şaşırdım!

  CHP İl Örgütü bu konudaki iddialarını basın toplantısı yaparak belgelerle ortaya koyuyor. Sendika Başkanı ve Belediye Başkanı ise sımsıkı bir şekilde müdüre sahip çıktıklarını ifade etmekten çekinmiyorlar bile.

  -İnsanın babasının oğluna bile güvenmediği bu devirde, belgelere dayandırılarak ortaya atılan bir iddiaya karşı, böylesine yoğun bir sahip çıkma duygusu ile karşı karşıyayız. Türkyılmaz kendisine iftira atıldığını veya haksız yere suçlandığını düşünüyorsa, açacağı bir dava kendisini maddi ve manevi yönden tatmin edici bir sonuca götürebilir. Müdürümüzün her ne kadar fakirlik belgesi aldığı iddia olunsa bile, bir avukat tutacak kadar parası vardır. Hele şimdi yeni yasaya göre "Avukat tutacak param yok" diyen herkese avukat bile veriliyor.

  Çakal müdür olursa

  Dişi aslan bir ağacın altında uyurken, tilki gizlice gelip dişi aslanı
  becerir.
  Aslan uyanınca erkek aslanın yanına gider ve ona sorar. Erkek aslan duruma oldukça şaşırmıştır. Çok sinirlenip kükrer:
  - "Bütün hayvanları toplayın, suçluyu bulup onu mahvedeceğim!"
  Bütün hayvanlar toplanır, aslan "kim yaptıysa bunu, elini kaldırıp öne
  çıksın" diye kükrer ama hiçbiri ses çıkarmaz.
  Derken toplantıya geciken çakal koşarak gelip arka sıralara yerleşir ve
  tilkiye "ne oluyor?" diye sorar. Tilki de "Aslan kral, ormana bir müdür arıyor. Talip olan elini kaldırıp öne çıksın diyor" deyince zavallı çakal hemen elini kaldırıp öne çıkar.
  Aslan herkesi gönderir ve ardından da çakalı sabaha kadar becerir. Çakal sabah perişan halde yalpalaya yalpalaya yürürken tilkiyle karşılaşır. Tilki hafif gülümser ve ekler:

  -"Bak, bir müdür oldun, yürüyüşün bile değişti."

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak