“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

BAŞKALARINI BİLEMEM

Sinan Gökdemir

  31 Temmuz 2006

  Mengen Aşçılar Festivalinin 22?incisi bu hafta sonu Mengen?de icra edilecek. Her zaman olduğu gibi Genç Aşçılar Yarışması, Kadınlararası Yöresel Yemek Yarışması, aşçılarımızın hünerlerinin sergilenmesi, festival show olarak dev kazanda pişirilecek olan pilav ve kavurmanın dağıtılması, Demet Akalının konseri, Tuğba Özay'ın gelin olarak katılacağı temsili köy düğünü ile izleyicilerin beğenisine sunulacak. Ama doğru dürüst hiç kimse etkinlikler hakkında bilgi sahibi değil. Her zaman dediğimiz gibi bu tür etkinliklerin reklamı iki ay önceden çeşitli yollarla herkese duyurulmalı tezimizde hala ısrar ediyoruz. Mengen Gençlerinin geleneksel hala getirdikleri müzik şölenin organizasyonu mükemmeldi. Manga, gençlere nefis bir konser verdi. Gençlerimiz bu işi iyi beceriyorlar. Onlardan faydalanılmalı diye her zaman söylerim. Pırlanta gibi, hepsi okumuş, ya da okumakta olan gençlerimize bu tür imkanlar verilmeli. Onlar üniversitelerde Mengenimizi, aşçılarımızda mutfaklarda şirin ilçemizi gayet iyi temsil ediyorlar. Sencilik ve bencilik Mengen sevgisinin önüne geçmemeli. Mesela bu şöleni ilk yapacaklarında bana geldi gençlerimiz. Bir slogan bulmamız gerekti dediler. Kafa kafaya verdik ve sloganı bulduk. "YÜREĞİNİZDEKİ SEVGİLERİ, YÜZÜNÜZDEKİ GÜLÜCÜKLERE ÇEVİRMEK İÇİN BURDAYIZ" Bu sloganlarını hiç değiştirmiyorlar. İki sene önce bana yazdırdıkları açılış konuşmasını bu şenlikte tekrar okudular. Artık onu da değiştirmeyeceklermiş. Açılış konuşması sade başlayıp, finalinde kimilerini ağlatan ve yüzlerce kişiyi yaşasın Türkiye diyerek ayağa kaldıran bir hal aldı. Onlar çok şeyleri başaracak kapasitede olduklarını ispat ettiler. İsimlerini bu köşeye sığdıramam. Hepsini yürekten kutluyorum.

  İşte festivalimizin de bu hale gelmesini gönülden arzuluyorum. Ama dedim ya sencilik ve bencilikten mutfaklarda bile elimizdeki imparatorluğu sallıyoruz. Buna artık bir son verilmeli. Yarın geç olabilir.

  Festivalimizin güzel ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bu arada sayın Belediye Başkanımız Yurdakul Eröz?e mezbelelik bir durumda olan terminalimizi Mengenimize ve insanlarımıza layık bir duruma getirdiği için ilçem adına teşekkür ediyorum. Gelince göreceksiz. Pırıl pırıl oldu. Bende üzerime düşeni yaparak çimlenmesinde ve çiçeklenmesini yaptım. Ağaçlar diktim. Yani benimde artık bir dikili ağacım oldu. Seneye inşallah daha da güzel ağaçlar ve güllerle donatacağız. Yine söylüyorum o aşçı heykelini artık mahkemeden kurtarıp aşçılarımıza yakışır bir heykel ile değiştirelim. İnsan utanıyor yanii. Ben utanıyorum başkalarını bilemem.

  Yazıma okuduğumda çok etkilendiğim Fazıl Hüsnü Dağlarca?nın bir şiiri ile son veriyorum. İşte şiir;

  DIŞARDAN GAZEL

  Siz Ali bey, Veli beyefendi busunuz
  Gelecekler önünde suçlusunuz

  Yöneteceksiniz de ulaşacak ha
  Çağdaş uygarlığa ulusunuz

  Ön karanlık, art karanlık,sağ karanlık,sol karanlık
  Kara toprak içinemi gömülüyoruz

  Bir ülke, yarısı çırılçıplak
  Yarısının yediği ekmek tuz

  Uyur iteleri, inekleri,ayıları
  Bütün aydınları uykusuz

  Milyonu trahom toplumun, milyonu sıtma
  Milyonu verem bilmiyor muyuz?

  Ne olmuşuz, ne yapmışlar bize
  Nasıl bağlanmış elimiz kolumuz

  Böyle giderse biline hep
  Mustafa Kemal'le bile yokuz

  De, yüreğin nice yanarsa yansın
  Efendilerin yüreği buz

  Yüreğinizden sevgiler, yüzünüzden gülücükler, kafanızdan soru işaretleri hiç ama hiç eksik olmasın. Sevgiyle kalın?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak