“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

İşte böyle olmalı

Sinan Gökdemir

  4 Eylül 2006

  Çocukluğumuzda beslemekte olduğumuz karanfil adında bir ineğimiz vardı. Otlatmak için Erenler, Koviçi, Tatar Deresi mevkilerinde güderdik onu. Oralarda otlattığımız hayvanlarımız sayesinde sofralarımıza süt, tereyağı, keş, peynir gelirdi. Oralarda çamların gölgesinde beş taş, dokuz taş oynayarak böğürtlen, alıç, kiren yiyerek günü tamamlar sonra Tatar Deresi?ndeki çeşmeye uğrar hayvanları sular elimizi yüzümüzü yıkayarak soluklanırdık. Tam orada da atalarımızın yakınlarımızın ve günü gelince bizimde yatacağımız mahalle kabristanımızda ölmüşlerimize Fatihalarımızı okuyup serinde hava kararırken bu güzelim çamlara, ağaçlara veda ederek evlerimize köpek ve çan sesleri arasında dönerdik. Güneşin kızıl renk içerisinde, yemyeşil çamların üzerinden batışını seyrede seyrede? Doyumsuzdu bizim için o manzaralar.

  Yandı bu günlerde çocukluğumun güzelim ormanları. Yıldım düştü. Duman ardından gelen alevler çocukluk aşklarımdan olan ağaçlarımızı yeşilden karaya çevirdi. Allah?a şükür rüzgar yön değiştirdi. En azından siyahta olsa renkleri bir bölümünü geri verdi. İlk rüzgarı bu kadar adaletli estiği için sevdim. Rüzgar ne yandan eser usta diye düşünürken döndü geriye rüzgar. Bu sefer doğru yönden esti usta. Bana bizlere çocukluğumuzdan bu yana beraber büyüdüğümüz, gölgesinde ilk aşklarımıza şiir yazdığımız, geleceğe dair hayaller kurduğumuz, gövdesine çakı bıçağı ile ilk sevgililerimizin baş harflerini kazıdığımız ağaçlarımızı siyahta olsa geri verdi rüzgar. İmbatım, meltemim, sam yelim, karayelim, alizem bu sefer doğru esti usta. Şimdi rüzgara aşığım adaletli estiği için.

  Yediden yetmişe koştu halkımız. Aşklarımızın baş harflerini kazıdığımız ağaçları kurtarmak için. Bir bütündük bir ulustuk, tek yürektik o gün. Ali Başkanla gardaşlar diyerek halkı gayrete getirip alevlerle mücadele etti. İHL Müdürü Ali Yüce yaşına aldırmadan alevleri kucakladı. Bizim Salih gurbetten gelmiş çocukluğunun geçtiği ormanları kurtarmak için canla başla mücadele ederek kurtardığı böğürtlenleri az pişmişte olsa yemeyi başardı.

  Orman İşletmesi?ne verilen hurda itfaiyeye rağmen İşletme Müdürümüz Fikret Koç?un koçları koç gibi çalıştılar. Belediyemiz, Gentaş, çevre beldelerimiz, ilçelerimiz hep oradaydılar. Herkesi emeklerinden dolayı tebrik ediyorum. İşte böyle olmalı.

  Yüreğinizden sevgiler, yüzünüzden gülücükler, kafanızdan soru işaretleri hiç ama hiç eksik olmasın. Sevgiyle kalın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak