“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Ölümlüdür dünya

Sinan Gökdemir

  17 Ekim 2006

  Bu hafta yazımız ilginç.

  Aslına bakarsanız hemşerilerimiz kızmasın, tam rahmetli Aziz Nesin'lik. Sağ olsaydı yazarımız yüzde yüz kitap yazardı.

  Olayın geçtiği yer İlyaslar Köyümüz. Babamızın ilk ekmek parasını kazandığı Pazar Köyümüzün köyü?

  Baba dostları sağ olanlar halen dostluklar bakidir. Biz her ne kadar devam ettirmeye çalışsak ta yürümedi bazı nedenlerden. Neyse İlyaslara konuk olalım ve hadiseyi açalım.

  1950?li yıllarda köyümüze cami yapılır. Zamanın teknolojisi ile herkesin her mahallenin ortak kullanıp en kısa yoldan ulaşabileceği yer seçilir. Bugünküler aradan yıllar geçmiş olsa bile bu gerçeği göremez. Bu caminin yerine köye daha modern bir cami yaptırmak ister yeni nesil. Biri çıkar. Ve der ki camiyi buraya ben yaptırayım. Muhtar ve heyeti memnun olur. Kararı çıkarır kaymakamlığa sunar. Kaymakam beyimiz araştırır, onay verir. Ali Fuat Atik?tir adı soyadı.

  Ama çark bir türlü dönmez. Birileri çıkar ben onun yaptırdığı camiye girmem der. Allaalah. Allahın evine girmezmiş. Yaptırana husumeti var ya da yaptıranın ona. Bir kısır döngü? Karşı atağa geçer karşı olan amcaoğlu. Dernek kurulur, İlyaslar köyümüzden yetişen ticaret erbapları bulunur ve karar değiştirilir muhtara baskıyla. Ve Muhtarın kararı mahkemelik olur. Ama onlar karar beklemeden istedikleri yere cami inşaatına başlarlar. Olacak iş mi atalarının verdiği karara saygısızlık yapmak. Aslında onlar aynı köyün harmanlıklarında çelik çomak oynadıkları günleri yâd ediyor. Köşe kapmaca oynayıp körebede yenilmeyecekler. Kör döngü bu! Olur, mu abilerim. Köyünüzün gençliğinden mesaj yağıyor. Sinan Bey neden susar. Köyde hır çıkacak. Hem de İlyaslar da. Olacak şey değil. Ben kaymakam beyimizle konuştum. O da atalarınızın vermiş olduğu kararın yani caminin yıkılıp yeniden yapılması taraftarı. Doğrusu budur. Köyünüze bu husumetten gelmeyecek olan gençlerinizi düşünün. Ayıp olur valla temel fıkrası gibi ne oluyoruz. Benim memleketimin insanları sağduyuludur. Hiçkimsenin adını vermiyorum. Çünkü hepinizi çok seviyorum. Allahın evini ne kimin yaptırdığı ne de yeri tartışılır. Allah adildir dinimizde. Adil olan yerde atalarınızın seçtiği yerdir. Gerisi husumet doğurur. Kimse ticari yer açmak istemiyor. Ali yapmış veli yapmış önemli değil. Dinde imanda yürektedir gösterişte değil. Onun hesabı öbür dünyadadır. İnancımız top yekün bunu getirir. Gençlerinizi birbirine düşürerek aslında günahların en büyüğünü işlemekte olduğunuzun farkına varın. Yani sonuçta İlyaslar Köyü?nün adı böyle kısır döngülerle anılmamalı. Reklamsa yanlış yapıyorsunuz. Aynı mezarlıkta yatacak, sığır güttüğünüz yerlerde yine beraber dolaşacaksınız. Ben Mengen?i seviyorum. İlyaslar bir parçasıdır. Ayrılamaz. Ülkem Fransa?yla uğraşırken size sadece gülerler. Hele gençleriniz. Cezmiler, Ersanlar, Ramazanlar hangisini sayayım daha birçok. Bunları birbirine düşürmeyin. Onlar sizin yolunuzdan geldiler ve aynı yoldan ilerleyerek ve sizleri güzel anmak isteyecekler. İSTEKLERİ BU. BİR DE BAYRAM GELİYOR. ÇOCUKLUK YAPMAYALIM. MÜBAREK AYIN GETİRİSİNİ BİLİRSİNİZ. BİR DE GÖTÜRÜSÜ VAR. KAYMAKAM BEYİMİZ MUTLU BİR HABER BEKLER. BAYRAM HEDİYESİDİR. ÇOK GÖRMEYİN. EGONUZU YENİN. ÖLÜMLÜDÜR DÜNYA.

  Yüzünüzden gülücükler, yüreğinizden sevgiler, kafanızdan soru işaretleri hiç ama hiç eksik olmasın. Sevgiyle kalın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak