Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Başka yerde yok?!

Kamuran Alagözoğlu

  27 Kasım 2006

  Bütün dünya zararlı olduğu yönünde hemfikir. Çoğu yerde toplatılıp ete dönüştürülüyor. Kurbanda herkesin kesmesi için ilgili ve bilgililer adeta yalvarıyorlar. Broşürler bastırarak, verdiği zararların boyutları konusunda vatandaşı bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Çevre ve doğa bilimcilerin hepsi karşı çıkıyor.

  Dönüp Bolu'ya bakıyoruz; güç kimdeyse padişah da o oluyor. Keçilerimiz de maşaallah(!) Abdurrahman Çelebi gibi. Büyüklerimiz iyi bilir mantığı, bilimi bile solluyor. Bolumuzda keçinin ormana yararlı bir hayvan olduğu bile söylenebiliyor.

  -?Emme bunla ormana zarar vermiyormuş? gibi başkasının ağzıyla ama yerel şiveyle konuşuyorlar. Aslında bu tersine konuşanların hepsini tek tek incelediğinizde, birbirine entegre kişiler olduğunu görmemek mümkün değil. Bu keçilerin çevreye ve ormanlarımıza yayılıp yedikleri ile yapacakları sütün toplanacağı tek adresten çıkan beyin fırtınaları oldukça güçlü esiyor Bolu'da.

  Ekonomik gücü elinde bulundurduğu için güce karşı durmak istemeyenler başta olmak üzere, sistem çarklarının dişlileri içinde yer alıp bu güce bir yerinden bağlı olanlar azımsanamayacak kadar çok Bolu'da.

  İşte bu yüzden keçi meselesi bu kadar uzadı ve bu gidişle uzamaya da devam edecek bizim Bolu'da.

  Yazımın başlığında da vurguladığım gibi böyle bir tartışma yer yüzünde başka bir yerde de yok. Çünkü bilim adamları bu konudaki son noktayı çok önce koymuşlar. Kanunlar çıkararak keçinin ormana girmesini yasaklamışlar. Ama bu yasağı uygulayamaya koyacak vatandaş nerede? Uygulayacak ormancı nerede?

  Geçen hafta uzun lafın kısası dedirtecek Saanen keçisinin orman içinde ağaç yerken çektiğim görüntülerinden sonra, ?bu tartışma burada bitmiştir!? diye düşünmüştüm, ama yanılmışım. Konu keçi olunca ve işin ucunda rant söz konusu olunca insanların inatlığı iyice öne çıkıyor. İl Özel İdare?nin destek verdiği projenin hayata geçmesi sonrası, AB fonlarından kentimize 1 milyon YTL aktarılacağını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Halit Yıldız, ?Kontrolsüz keçi zararlıdır. Ama biz kontrol edeceğiz? demiş.

  -Halit Bey kardeşim bizde bunun kontrolünün mümkün olamayacağını söylüyoruz. Sizin dağıttığınız keçiler, atı alan Üsküdar?ı geçmeden çoktan kontrolden çıkmış zaten. Siz sadece Şerafettin Erbayram?ın daveti üzerine onun ağılındaki keçileri gördünüz. Biz ise paraları valilikten çıkıp köylülere dağıtılan Saanen keçilerinin hiçbirinin ağılda olmadığını, hepsinin ormanda beslendiğini biliyoruz. Ormanları gezerek bunları suçüstü görüntüleriyle de ispatladık. Siz ise bunları görmezden gelip hala aksini savunmaya devam edebiliyorsunuz. Ne diyeyim, helal olsun size!

  Son olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak?ın hazırlattığı broşürden alıntılar yaparak kısa başlıklar halinde bazı sloganları paylaşmak istiyorum;

  -?İki yaşandaki Sedir fidanı kibrit çöpü kadardır; yüzlercesi keçiye bir lokmadır?

  -?Ardıç, Sedir, Çamın alt dallarını yiyen keçi, yerde taze fidan bırakır mı??

  -Yangın geçiren orman, hiç dokunulmazsa 2-3 yılda kendini yeniler. Fakat keçi varsa, asla!?

  -?Tohum, bir kaya çatlağında dahi kök salıp yeşerebilir. Yeter ki keçiye yakalanmasın.?

  -?Keçi silip süpürünce öyle bir an gelir ki, yerde ve keçinin ulaşabileceği yüksekliklerde yenebilecek hiçbir şey kalmaz. Çobanlar da tohum verecek dalları doğrayıp keçiye yedirirler.?

  -?Bir zamanlar ormandı... Şimdi ağaç da yok, keçi de... Yangın da olmaz. Resmi kayıtlarda ise hala orman (!)?

  -?Osmanlı zamanında keçi yok, koyun var. Keçiye orman yasak!?

  -Orman zengini, tabiatın cömertçe davrandığı şu cennetten bir köşe olan Bolumuzda, keçilerin teşvik edilerek sayılarının artırılması için yürütülen çalışmalar henüz işin başında iken, gelin karşı çıkalım bu hovardalığa!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak