“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

MUTLAKA OKUYUN

Sinan Gökdemir

  29 Ocak 2007

  Gazetelerin magazin ilavelerini pek okumam ama bu hafta elime saklambaç geçti, şöyle bir göz gezdireyim dedim ve Bolu'yu ilgilendiren bir köşe yazısı buldum. Nihat Sırdar'ın "BOLU DAĞI işsizler yurdumu olacak"başlıklı yazısını okuyamayan Bolululara ve ilgililere yeniden yazıyorum.

  Bolu dağı tüneli açıldı.Türkiye için bir gurur vesilesi değil,bir utanç abidesidir aslında o tünel.

  En azından 16 yılda tamamlandığını bilen bizler için öyle olacak.Gelecek nesiller pek hatırlamayacak bu ayrıntıyı.

  Benzerleri 300 milyon dolara ve ortalama beş yılda yapılırken,inşaatı 16 yıl süren ve bir milyar dolara mal olan bir"birilerini zengin etme"tünelidir aslında Bolu tüneli.

  Düşünsenize 16 yıl önce Bolu tüneli inşaatında çalışmaya başlamışsanız beşbin iş gününü doldurduğunuz için emekli olabiliyorsunuz.Tünelin açılmasından sonra sayısız,"Ben orada çalışmış bir mühendisim.aman kullanmayın o tüneli çok tehlikeli"mesajı gelmeye başladı.

  Güvenlikle bir çok eksik olduğunu ve bunun bir faciaya yol açabileceğini anlatıyor bu mesajlar.16 yıl süren bir inşaatta çalışmış binlerce mühendis olabileceğinden bu kadar çok bilgi gelmesi normal aslında.
  Bolu tünelini inşa edenler henüz basın için bir bilgilendirme yapmış değiller.
  Hala işin şov kısmı sürüyor.

  Herhalde yakında bu iddialara cevap verirler.Benim kendi adıma merak ettiğim konu başka.Yıllardır Bolu dağı yolunu kullanan biriyim.Hatta o kadar çok kullanmışım ki, Bolu dağı yolunda çalışan bir çok dostum var. HEPSİNİN AKLINDA "ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ" SORUSU VAR.
  NİTEKİM TÜNELİN AÇILDIĞI İLK GÜNDEN İTİBAREN İŞLER BIÇAK GİBİ KESİLMİŞ.

  Şimdilik "herkes meraktan tüneli kullanıyor desek bile ikinci tünelin açılmasıyla işlerin daha da kötüye gideceği bir gerçek.
  Binlerce insanın işsiz kalması, Bolu ve Düzce ekonomisinin ciddi bir şekilde sekteye uğraması tehlikesi var.

  Bolu Valisi ve Bolu Belediye Başkanının konuyla pek bir ilgisi yok.
  Başkan yeniden seçilmenin, Vali ise daha büyük bir şehre vali olmanın derdinde olduğundan, pek bulaşmıyorlar esnafın bu durumuna.Bizzat başbakan ve bazı bakanlar esnafı mağdur etmeyeceklerine söz vermişler. Hesapta tünel çıkışında bolu dağı esnafına büyük bir yer ayrılacakmış.
  Burada işlerine devam etmeleri sağlanacakmış. Bu umutla kooperatif bile kurmuş esnaf. Fakat anlattıklarına göre bu konuyla ilgili şu ana kadar hiç bir hareket olmamış. Hatta ayrılan bu alanın ihaleyle AKP ye yakın işadamlarından birine verileceği, akaryakıt işi yapan milletvekillerinin bu alanı kapatmak için Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlarının yanından ayrılmadıklarını anlatıyorlar. Bolu Dağı esnafının kaderini Ankara belirleyecek anlaşılan.
  Ancak Ankara daha şimdiden unutmuş görünüyor Bolu'yu.

  Ya da unutmuş gibi görünüp birilerine peşkeş çekecekler orada çalışan insanların haklarını.

  Binali Yıldırım veya Faruk Nafiz Özak acaba bu konuyla ilgili bir açıklama yapabilir mi?

  Zahmet olmazsa..

  Yüreğinizden sevgiler,yüzünüzden gülücükler,kafanızdan soru işaretleri hiç ama hiç eksik olmasın.sevgiyle kalın

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak