bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Temayül mü?

Facebook'ta Paylaş

TEMAYÜL MÜ?

2011 yılı Genel Seçimleri öncesi iktidar partisinin temayül yoklaması yapacağı haberini duyunca aşırı derecede sevinmiştim. Liderlik sultasının tavan yaptığı Ülkemizde halkın tercihinin dikkate alınması niye yalan söyleyeyim beni çok duygulandırmıştı. Temayül yoklamaları yapıldı. Katılımlar hakikaten güzeldi. Ama aday listelerine temayül yoklaması devede kulak olarak yansıdı.

     İstanbul, Ankara ve İzmir’de seçim bölgeleri birden fazla olduğu için Türkiye genelinde 85 seçim bölgesi oluşuyor. 65 seçim bölgesinde temayül birincileri ya hiç yer almamış ya da seçilecek sıraya konulmamışlar. Yani milletvekili olamamışlar. 18 bölgede ise birinci olanlar listenin başına konulmamışlar ama seçilecek yerlerden milletvekili olabilmişler. Sadece 2. Bölgede; Denizli ve Muş’ta temayül yoklamasında birinci olanlar liste başına getirilerek milletvekili olmuşlardır. Denizli’de birinci olan dönemin Denizli Belediye Başkanı Sayın Nihat Zeybekçi. Hem Belediye Başkanı seçilmiş hem de temayülde birinci olmuş, el mahkûm liste başı olmuş.

      Milletvekili seçilme açısından baktığımızda; halkın isteği % 23.53 oranında listelere yansımıştır. Liderin isteği % 76.47 oranında hâkim olmuştur. İleri demokrasi herhalde bu olsa gerek. Hele bir de halkın isteğinin birinci sırada olması açısından baktığımızda durum vahim. Liderin hâkimiyeti % 97.65… Halkın tercihi sadece % 2,35… İstatistiklerde bile yanılma payı % 5’dir. Hangi ileri demokraside halkın değeri bu kadar ucuz? Günümüzün şu meşhur paralel yapılanmasının siyasi boyutuna da bir göz atalım. İlk istifa eden Hakan Şükür, İstanbul 3. Bölgeden 2011 yılında temayül yoklamasına katıldı, 5. Sırada yer aldı. Adaylık listesinde 4. Sıradan aday gösterildi ve milletvekili oldu. Aynı bölgeden Sayın Feyzullah Kıyıklık Beyefendi 7. Sıra adayıydı. 2007 yılında ise Sayın İdris Naim Şahin bu bölgeden 2. Sıra adayıydı. Feyzullah Bey ise 10. Sıra adayıydı. Neden Feyzullah Bey’de ısrar ettiğim aklınıza takılmış olabilir.

     Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Belediye Başkanlığına aday olması için partisine rest çekip adaylığını sağlayan il başkanıdır Feyzullah Bey. İdris Bey, 2011 seçimlerinde Ordu’da temayüle katılmayıp Genel Merkez kontenjanından 1. Sıra adayı yapıldı ve milletvekili seçildi. İzmir milletvekili Erdal Kalkan daha önce milletvekili olduğu için temayül yoklamasına tabi tutulmadan 3. Sıradan aday gösterildi. 2. Bölgeden temayülde 1392 oy alarak 1. Olan Sayın Mehmet Bayındır aday bile gösterilmemiştir. Haluk Özdalga, 2007’de milletvekili olduğu için 2011 seçimlerinde temayüle katılmadan kontenjandan Ankara 1. Bölgeden 5. Sıradan aday yapıldı ve milletvekili seçildi. İdris Bal, temayülde 6. Sırada olmasına rağmen 3. Sıradan aday gösterildi ve Akp Kütahya’dan 4 milletvekili çıkardığı için milletvekili oldu. Yani halk dediği olsa seçilemezdi. Hasan Hami Yıldırım temayülden 9. Sırada çıktı. Ama 2. Sıradan aday gösterildi. Temayül birincisi listeye bile alınmadı.

       Burdur’dan Akp 2 milletvekili çıkardığı için milletvekili oldu. Gene halkın isteği değil Genel Merkez kontenjanı milletvekili yaptı. Bu örnekler şunu apaçık göstermektedir. Sizi halk kandırmadı, Akp Genel Merkezi olarak siz halkın dediğine itibar etmeyip halkı siz kandırdınız. Hangi paralelden bahsediyorsunuz?

      Gelelim zurnanın zırt dediği yere… 2011 Bolu temayülüne. Mehmet Emin Güz 334 oy alarak birinci olmuş, ama listeye alınmamış. Temayülde 3. Olan Fehmi küpçü 2. Sıradan aday gösterilerek milletvekili yapılmıştır. Ali Ercoşkun temayüle katılmadan kontenjandan 1. Sıradan, eski milletvekili Fatih Metin 3. Sıradan aday gösterilmiştir. 2015 yılı temayülüne 8 aday adayı katılmış. Kaç oy aldıklarını zaten öğrenemeyeceğiz. Açıklasalar da doğruluğu tartışılır olacak. Yalnız bir gariplik varsa 2011 yılında temayüle katılıp 18 ve 23. Sırayı alan aday adayları tekrar 2015’e de katıldılar. Aday olma ihtimalleri ne kadar. Bence hiç yok. Temayül olayı aday tespiti falan değil. Akp.nin akıllıca kullandığı bir algı yöntemi. Aday adayları seçimlerden aylar öncesi afiş bastırıp yapıştırıyor. Tanıtım bildirileri dağıtıyor. Televizyon ve gazetelerde parti reklamı yapıyor. Propaganda dönemi başlamadan, dışından propaganda faaliyetinin kralı yapılıyor. Zaten bu şahısların % 90’ı aday bile olamıyor. Ama aylarca partinin reklamı beleşten yaptırılıyor. Bunların aday yapılmayan ağır topları bir makam verilerek gönülleri alınıyor. Mesela, Nevşehir’de olduğu gibi. 2011 temayülünde 1. Olan Ahmet Belada aday gösterilmedi, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı yapıldı. Açıkgöz bürokratlar bunu bildikleri için 5.000 lirayı yatırıp daha iyi bir iş elde ediyorlar. Yani bu temayül işi tabiri caizse İş ve İşçi Bulma Kurumuna döndü. Saygılarımla…

Alparslan BİLGEHAN

YORUMLAR Toplam yorum: 1
  • Görüş(9.3.2015 12:54:37)

    Çok güzel bir tespitte bulunmuşsunuz

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak