bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Kavşak Çalışması Adı Altında Gizlenmiş Baz İstasyonu Çalışması

Facebook'ta Paylaş

       Köroğlu Devlet Hastanesi karşısındaki Hasan Kanca kavşağı olarak bilinen kavşaktaki pilot tabela sökülerek yerine kamuflajlı baz istasyonu dikildi. 2 gün boyunca Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sözde peyzaj çalışması yapıldı. Hemen ardından 1 gün içinde kamuflajlı baz istasyonu dikildi. Hastanenin yoğun bakım servislerinin olduğu, bir noktaya radyasyon yayan baz istasyonunu sırf para için koydurmak ve üstüne de Bolu Belediyesi diye yazdırmanın bir açıklaması olmalıdır.

       Yapılan bu çalışmalar 10 Khz-60 Ghz Frekans Bandında Çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddeti Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Ölçüm Yöntemleri ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliğe uymamakta mıdır da gizli saklı gerçekleştirilmekte ve gizlenmektedir.

       Ayrıca bu gerçekleştirilen imalat için Güvenli Mesafe Hesapları yapılmış mıdır? İlgili bölge sakinlerinin rızası alınmış mıdır? Yorum ve takdir ayrıca konu hakkında araştırma varsa itiraz edilmesi gereken durumlar halk adına siz değerli basın mensuplarına kalmıştır. Hepinize iyi çalışmalar.

YORUMLAR Toplam yorum: 34
 • R. Cahit Temizkan(18.2.2015 07:38:45)

  Yaklaşık 3 yıl önce başlayan yargı süreci sonunda, Kartal 4. Asliye Hukuk Mahkemesi baz istasyonunun kaldırılmasına hükmetti.
  Mahkemenin gerekçeli kararında 'baz istasyonunun bulunduğu yerlerde oturanların psikolojik olarak yaşamının olumsuz biçimde etkilendiği' belirtildi.

  Şirket itiraz edip kararı Yargıtay'a taşıdı.

  Yargıtay'dan ise itirazla ilgili olarak "Yapılan yargılamaya toplanan delillere ve dosya içeriğine göre mahkeme kararı ve dayandığı gerekçeler, usul ve yasaya uygun bulunduğundan yerinde olmayan temyiz itirazlarının reddiyle hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verildi" şeklinde karar çıktı.
  Üzgünüm ama mahkemeler böyle karar veriyor.

 • R. Cahit Temizkan(18.2.2015 07:28:34)

  tübitak raporundan alınmıştır.
  "....baz istasyonu ve cep telefonları standartlara uygun olarak imal edilmeli, baz istasyonları anten yerleşimleri yaşam alanlar
  ı gözönüne alınarak planlanmalı, periyodik kontrolleri yapılmalıdır...."  STANDARLARA UYGUN,PERİYODİK KONTROLLER YAPILMALIDIR. Kim?? Ne kadar güvenli?? Ne kadar şeffaf?, ne kadar tarafsız??? Denetleyeni kim denetleyecek Saygilarimla.  

 • R. Cahit Temizkan(18.2.2015 07:19:01)

  gezi devam ediyor
  "İl İnsan Hakları Kurulu, iki vatandaşın başvurusunu inceledi. Kurul tarafından oluşturulan bir komisyon, yapılan başvuruları TÜBİTAK'ın hazırladığı 'Baz İstasyonları Raporu' ışığında inceleyerek bir rapor hazırladı. Komisyon, baz istasyonlarının yerleşim alanı içinde bulunduğu nokta itibarıyla 250 metre yarıçaplı bir daire alanı içindeki tüm ailelerden muvafakatname alınması gerektiğini hatırlatarak, bu belgenin alınmadığına dikkati çekti. İstasyonların yerleşim alanlarının dışına kurulması yönünde yasal düzenlemeler yapılmasını uygun bulan kurul, rastgele yerlere istasyon kurulmasının İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı olduğunu belirtti."

 • R. Cahit Temizkan(18.2.2015 07:14:52)

  google'de bir gezineyim dedim şunlar gözüme çarptı:
  "ORDU’nun Fatsa İlçesi’nde 55 yaşındaki Osman Güvenalp, oturduğu mahalledeki bir binanın çatı katına baz istasyonu kurulması üzerine ilgili GSM firması hakkında davacı oldu. Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi, baz istasyonunun faaliyetinin durdurulmasına ve bulunduğu yerden sökülmesine karar verdi. Yargıtay 4’ncü Hukuk Dairesi de kararı onayladı."
  "Mahkemenin verdiği karara çok sevindiğini söyleyen Osman Güvenalp, “Baz istasyonları insan sağlığına ciddi derecede zararlar veriyor. Bu nedenle verdiğim mücadeleyi kazandım. Olması gereken de buydu. Dava devam ederken eşim Emine Güvenalp akciğer kanserine yakalandı. 1.5 yıl öncede hayatını kaybetti."

 • Bolu'lu(16.2.2015 17:06:38)

  Sayin universiteli rumuzlu okur. Sanirim universiteyi acik ogretim on lisans buro yonetiminde tamamladiniz. 60 gigaherz henuz kullanilan bir frekans bandi degil. En azindan cep telefonlari icin. Elinizdeki telefon 60 gigaherzde calisiyorsa uzgunum ama hizmet alamayacaksiniz. Turkiyede cep telefonlari ve baz istasyonlari 900 - 1800 megaherz arasi calismaktadir. Bunu onunuzdeki bilgisayarin internet tarayicisinin arama kismina www.google.com yazarak sormak istediginiz soruyu yazarak cevabini ogrenebilirsiniz. Siz simdilik pisirici cihaz olarak mikrodalga firininizi kullanmaya devam edin. Baz istasyonlari henuz yemek pisiremiyor.

 • Bolu'lu(16.2.2015 16:57:23)

  Baz istasyonlarnin kurulmasi zorunludur. Ve bu cirkin goruntunun engellenmesi icinse tedbirler almak belediyelerin biz vatandaslarin gorevidir.

 • Bolu'lu(16.2.2015 16:52:32)

  Transistorler oto teybi ev muzik seti gibi cihazlarin cikis katlarinda da bulunurlar. Uzun zaman yuksek sesle muzik dinlerseniz teybinizin isindigina sahit olacaksiniz. Cep telefonlarinizda baz istasyonuna ne kadar uzaksaniz o kadar fazla guc harcarlar ve isinmalari daha cabuk olur bataryaniz o kadar cabuk biter. Yazdiklarim esasinda yayimlanan makalelerde  olan cumleler.Bunlari yazabilmek icin ekstra bir caba harcamiyor belediye ya da gsm sirketlerinden para almiyorum. Sadece sunu biliyorum benim bu hizmete kaliteli bir sekilde ihtiyacim var zira elinizde dolastirdiginiz o cok akilli telefonlarin hic bir anlam ve niteligi kalmayacaktir.

 • Bolu'lu(16.2.2015 16:48:29)

  Baz istasyonlari ya da cep telefonlarinin isitici ya da pisirici bir etkisi bulunmamaktadir. Pisirici etkisi olan mikrodalga firinlar 2400 megaherzde calisirlar ve sadece firin icindeki alana etki ederler. Firin disi isitilmasin diye izolasyon saglamalari yasal mecburiyettir. Bu standart disi olan cihazlar TSE onayi alamazlar. Radyo Frekans yani RF uzun zamandir bilinenin aksine kanser tedavisinin de ilaci olmaktadir. Radyoterapi incelendiginde kotu huylu hucrenin cesidine gore frekans ve guc secilerek tedavi gerceklestirilmektedir. Siz konusurken isinan telefonunuzun nedeni baz istasyonuna uzak olmanizdir. Baz istasyonuna ne kadar yakin olursaniz cep telefonunuz o kadar az guc harcar ve isinmaz. Isinan komponent aslinda bir transistordur.

 • Bolu'lu(16.2.2015 16:43:14)

  Degerli okurlar hic bir telefon, baz istasyonu veya telsiz cihazi radyoaktif madde icermezler. Radyoaktif maddeler en sık hastanelerde rontgen v.b cihazlarda, havaalani girisleri gibi x-ray bulunan alanlarda kullanilirlar. Yillar once yapilmis o haber ve verilmis mahkeme karari bilimsel soniclara dayandirilmadan ve gerekli mercilere gorus sorulmadan verilmis olacak ki bu tarihe kadar bozulmus olmasi muhtemeldir. Cep telefonlari 900 megaherz ve 1800 megaherz arasi yayin yapan cihazlardir ve tabi baz istasyonlari da ayni sekilde meskun mahallerde 5 watt ve kirsalda 50 watt i gecemezler. Bu Uluslararasi telekomunikasyon birligin almis oldugu bir karardir ve ulkemizde bu birlige uye oldugundan karari uygulamak zorundadir.

 • Kemal (16.2.2015 16:21:43)

  Bu gazetede yer almış bir haberde aynen şöyle yazıyor: “...Baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile, zaman içinde bölgede radyasyon yoğunlaşması ve buna bağlı olarak hastalıklara yol açacağına...” hükmederek iddiamı haklı buldu ve yerel mahkemenin kararını bozdu dedi. Yargıtay gerekçeli ilamında, ileride açılacak davalara emsal teşkil edebilecek kararını şu gerekçelere bağladı; “...Davalı kamu yararına hizmet verdiğini savunmuştur. Geniş bir halk kitlesinin yarar sağladığı bilinen bir olgudur. Ne var ki, bu yararın sağlanması karşısında kişilerin zarar görmesi hoş görülemez. Bu bakımdan gerek hizmetten elde edilen yarar ve bunun karşısında verilen zararın dengelenmesi gerekmektedir. Hiçbir hizmet insan yaşamı kadar öncelik ve önem taşımaz. Diğer bir anlatımla, yararlı bir hizmetin karşılığı olarak insanın ölümü uygun bir sonuç olarak kabul edilemez. İnsan yaşamında tehlike yaratan bir hizmetin, kişi yaşamının önüne geçmesi ve ona üstünlük tanıması doğru bir yaklaşım olarak düşünülemez...” diyerek açıklanan nedenlerle yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

 • Bolu'lu(16.2.2015 15:32:04)

  Sayın BOSVER tum baz istasyonlari yasa ve yonetmelikler geregi gorulebilecek yerlerinde guvenlik sertifikasi bulundurmak zorundalardir. Saat kulesi isin mimari kismidir. Gormus ve girebileceginiz tum baz istasyon kapilarinda istasyonda ait bilgiler iceren guvenlik sertifikasini gorebilirsiniz.Bu belediyelerin degil firmalarin sorumlulugunda olan bir konudur.

 • Boşver(16.2.2015 14:48:59)

  Benim anlatmak istediğim başka bir şey. Madem böyle bir şey yapacaksın, halka bildir. Belediyeden bir açıklamam var mı! YOK. Deki ben buraya baz istasyonu koydum, estetik olsun diye de plastik doğramadan bir giydirme, mantolama yaptım. Daha neler görüyoruz AKP belediyelerinde. Belediye LED reklam Panosu veya pasif reklam panosu yapıyor, içine baz istasyonu koyuyor. Yani Halktan gizliyor. Madem bu kadar eminsin yaptığın işten, tertemiz olduğundan, üzerine de yaz bu saat kulesi bir baz istasyonudur diye. Reklam panosunun rüzgardan bezi yırtılınca,içinde baz istasyonu olduğunu görüyoruz.

 • Bolu'lu(16.2.2015 10:11:22)

  Sayın BOŞVER şehrin görüntüsü bakımından karar merci estetik kuruludur. Şeklen yapılacak her değişiklik veya benzeri işlemler estetik kurulu komisyonunca belirlenir. Siz de mimar veya mühendis iseniz bu kurula katılarak fikir beyan edebilirsiniz. Kamuflaj kaldırıldığındaki görüntünün ne kadar kötü olabileceğini tahmin edebilirsiniz herhalde. Bunun yerine hem bir görsellik kazandırırken hem de baz istasyonu amacı ile kullanımı uygun görülmüş olabilir. Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi bunun da bir bedeli olacaktır. Sonuç olarak kiralamak isteyenler ticari oluşumlardır. 20 dir 25 dir bilinmez lakin evinizde ödediğiniz su parası veya çevre temizlik vergisi gibi belediyeden kiralanan bir yerin karşılığı olacaktır.

 • Boşver(16.2.2015 00:27:27)

  Bolu'lu madem baz istasyonları bu kadar masum, Belediye niye saat kulesi, görünümlü gizliyor. Diğer etik olmayanda bu işten Belediyenin nemalanması. En az yıllık 25000TL almıştır.

 • Bolu'lu(15.2.2015 19:24:31)

  ...Çünkü araştırıyorlar açıp okuyorlar ve biliyorlar ki o baz istasyonları olmasa hizmet alamayacaklar. Evlerinde internete ulaşamayacaklar. Bir yeri arayabilmek ve sağlıklı konuşabilmek için cam kenarına gitmeniz gerekiyor ve bunu yaparken küfür ediyorsanız şundan emin olun operatörünüzün bir suçu yok suçlu siz ve sizin gibi kulaktan dolma bilgiler ile araştırıp okumadan  ağzı olan konuşuyor misali konuşanlarda. Madem çok rahatsız etti  sizi baz istasyonları ve sağlığınızı tehdit ettiğini düşünüyorsunuz. O zaman kendi telefonlarınızı da kapatın hatta mümkünse aynı eylemi komşunuzdan da rica edin.

 • Bolu'lu(15.2.2015 19:17:39)

  3- Yine Sağlık Bakanlığı ve BTK nın sitelerine baktığınızda cep telefonu ve/veya baz istasyonlarının kanıtlanmış bir sağlık sorununa yol açmadığını görebilirsiniz. Bilimsel olarak yapılan çalışmaların özeti ise şudur. Dünyada yalnızca Viyana Üniversitesi cep telefonu sinyallerinin zararlı olabileceği ve bu konunun araştırmaya değeceği şeklindeki ara raporu. Bunun haricindeki hiç bir üniversitenin konu hakkında kanıtlanmış bir tezi yoktur. Değerli Bolulular ya o elinizdeki cep telefonundan vazgeçeceksiniz ya da açıp okuyacaksınız. Siz ve sizin gibi zihniyetler yüzünden baz istasyonlarını gizlemek için ülkemizde çeşit çeşit patent zenginleri oldu. Baca şeklindeki baz istasyonları gibi. Sizce neden Avrupa, Amerika 10 adım önde?

 • Bolu'lu(15.2.2015 19:07:12)

  2- Cep telefonlarının ortalama çıkış güçleri 1 watt civarındadır. Meskun mahal yani şehir merkezlerinde kurulan baz istasyonlarıda 5 watt ı geçemezler. Bu yasal bir zorunluluktur. 3 kişilik bir ailenin her birinde cep telefonu var ve bir sokakta ortalama 150 daire var ise 150x3=450 telefon demektir. Bu da aynı anda yaklaşık 30 kişiyi görüştürebilen bir baz istasyonu için çok küçük bir rakamdır. Kapasitenin gelişmesi şarttır. Siz değerli okurların bu haberi ve yorumları yaparken biraz olsun interneti bilimsel makaleleri okumaya sevk etmek isterim. Cep telefonu ve baz istasyonlarının yani RF (Radio Frekans) in 1992 yılından bu güne yapılan araştırmalarda hiç bir yan etkisine rastlanmamıştır.

 • Bolu'lu(15.2.2015 19:02:35)

  Değerli okurlar, her birinizin elinde en az bir cep telefonu var. Ve bu telefonların sağlıklı hizmet alabilmeleri için bu istasyonların öyle ya da böyle bir yerlere kurulmaları gerekiyor. Bu konuda çeşitli handikaplar var bunları şöyle sıralayabiliriz. 1- Bir mahalle ya da sokakta apartman üzerine kurulan baz istasyonları şikayet ediliyor nedeni ise şu; yan bina veya diğer apartman sakinleri kendi binaları üzerine koydurmayı düşündükleri baz istasyonlarını apartmanda onay vermeyen diğer komşular yüzünden kaçırıp para alamıyorlar bu da rant demek oluyor. Üç yıllık ortalama 15 - 35 bin arasındaki rakamlar apartman sakinlerine dağıtılıyor veya apartman giderleri bu rakamdan karşılanıyor.

 • necmettin açıkalın.(15.2.2015 17:12:15)

     KARAÇAYIR DA,MİGROSUN ARKASINDA YOL KENARINDA  KULE ŞEKLİNDE "BOLU BELEDİYESİ"YAZAN IŞIKLI BİR TABELA VAR. O DA BAZ İSTASYONU MU YOKSA? SAYIN GAZETE YETKİLİSİ BİR ARAŞTIRSANIZ !

 • sağlık sakini(13.2.2015 20:33:33)

  bencede bu iş hiç iyi olmadı. halk sağlığını tehdit eden bu baz istasyonlarının derhal buradan kaldırılması gerek aksi takdirde verdiğim oy da hakkımda haram olsun. sayın yılmaz hiç mi düşünmüyosun sen bunu buraya koyarsak ne olur diye. hayvan yaşamıyor orda insan yaşıyor insan. çok istiyorsan kendi oturduğun binanın çatısına koy o baz istasyonlarından hadii erkeksen yap bunu eğer yapamıyorsan onlarıda oraya koymayacaksın arkadaş. bu işin hesabı ağır olur.

 • Gonzales(13.2.2015 12:59:22)

  Reklamlarda görmüşsünüzdür Kapsama alanımız İngiltereden fazla diye.Adama sormazlar mı her konuda Avrupadan gerideyizde sadece kapsama alanındamı İngiltereden iyi durumdayız?O kavşağın hemen yanında Kültür ilkokulu,Hastane,2 tane süpermarket var.Yani çok sayıda insanın bulunduğu bir yer.Söyleyecek söz yok.Bolunun gelmiş geçmiş en iyi belediye başkanına bu yakışmadı..

 • Boşver(13.2.2015 08:03:35)

  Burası Bolu, 3 gün sonra unutulur. Hatta gölgesini gören yaşlı vatandaşlarımız; iyiki yapmış başkan, gölgeside ne güzel oldu der. Vatandaşımın, Bolu da nasıl birey yerine konulmadığı önemli değil ki.!!!

 • R. Cahit Temizkan(10.2.2015 20:26:45)

  Base istasyonları olmadan cep telefonu görüşmeleri olmuyor herhalde. Bu yüzden yerleştirmek zorundalar. Base istasyonunu ticari firmalar kar amacı ile kuruyorlar. Bedellerinin karşılığını da tabii ki aliyorlar. Bunu yaparken kamu sağlığını zarara uğratamazlar. Deniyorsa ki buna mecburum kamuya zararı olsa da bu olmadan olmaz diyorlarsa? Bu o firmanın sorunu. Yaşlı olduğum için asfaltı kırmak için kompresörler kullanırlardı. Mahalle par par gürültü içinde kalırdı itiraz edince de hizmet gelmesin mi denirdi. Hizmet gelsin de beni rahatsız edemez. Nihayet çözüm bulundu şimdi asfaltı testere ile kesiyorlaz cızzz diye hiç ses çıkarmadan. Yani hizmet için sana zarar verecem ama hizmet verecem bu akılcı değil. Parasını alıyorsan çözümünü bulacan.

 • eğitimci(10.2.2015 13:32:07)

  BAZ İSTASYONUNUN ŞEHİR İÇİNDE İŞİ NE? YAKININDA HASTANE ,OKUL  VE KONUTLAR VAR .ETRAFI İNSANLA DOLU.İNSAN ZARAR VERMEYECEK BAŞKA YER BULAMADIK MI?GÖZ GÖRE GÖRE İNSANLAR KANSER GİBİ TEHLİKELEİ HASTALIKLARA MI YAKALANSIN.

 • yurtdisindan(10.2.2015 10:20:15)

  haberdeki resimlere bakiyorum, ne yol gercek yola benziyor ne kaldirim kaldirima benziyor, fotografa girmis insaat alaninda hic bir önlem uyari lavhasi yok, elektrik telleri halen yerin altina bile alinamamis. iste Türkiye`de belediyecilik ve mimarinin özeti. Tüm bunlar yetmezmis gibi bir de yolun ortasina bur ucube dikmisler, kanser yayici bir reaktör gibi duruyor... Ne desek bos bu mu 2023 hedefi bir gram bilimde insana verilen degerde ileleyemiyoruz, yazik.

 • durmuş taşkıran(10.2.2015 09:51:15)

  aynı istasyon cağsunun kuzeyindede var

 • Çağdaş TOPRAK(10.2.2015 08:35:52)

  Hasan kanca kavşağının dibinde hastane ve 150 metre yakınında da Kütür ilkokulu var.bu kadar sorumsuzluk olmaz. para mı önemli insanların sağlığı mı. Bolu belediyesinin paradan başka bildiği bir şey yok.Ayrıca iki baz istasyonu birbirine çok yakın. o civarda oturan vatandaşların sağlığı ne olacak.İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HALK SAĞLIĞI KURUMU NE İŞE YARIYOR NEYİ BEKLİYOR....HERKES GÖREVİNİ YAPSIN...

 • kamil(9.2.2015 13:13:09)

  Resmi yetkililer bu konuda artık bir açıklama yapsa iyi olacak.Nedense suskunluğu tercih ediyorlar.Bir çalışma yapılırken, neden halkın sağlığı öncelikli değer olarak görülmez, anlamış değilim.

 • Üniversiteli(9.2.2015 12:33:08)

  Uzak durun mikrodalga fırın gibi sizi pişirir. Şakası yok 60 Giga Hertz. Önce hücre ölümü sonra kanserli hücrelerin çoğalması ve nihayetinde kanserin vücuda dağılması.

 • z(9.2.2015 10:24:28)

  rezalet bi görüntü uzun ve ince deprem bölgesi burası bu kadar uzun ve mesnetsiz bir görünüm

 • Boşver(9.2.2015 08:14:43)

  Baz istasyonları muhakkak olacak, fakat Belediye burda cinlik yapıp Halka sormadan bu işi ranta çevirmesi. Saat kulesi yersen, içinde gizli baz istasyonları. Aylık kaç lira gelir için. Şöyle olsa olur. Saat kulesini yap ama üzerinede baz istasyonunu kur. Ama halktan gizleme. Elde edilen geliride Karma bütçeye başka açıkları kapatmak için koyma. Bu geliri direk o mahalleye harca. Ambulans al bağışla, gibi. Gizli saklı iş çevirme yersen misali.

 • serkan (8.2.2015 22:12:52)

  s kartal evet baz ıstasyonu olmadan telefonlar cekmez. pekı telemınıkasyon sırketlerı sık aralıklarla ba ıstasyonu kuracagına bıraz daha fazla para harcayıp bnların kotalarını ve menzılını artırsa olmazmı sızce hrlekı bır hastahanenın yakınında olması daha da sakınvalı bir drumdur benım dusuncem.

 • kartal(7.2.2015 12:51:08)

  iyi guzelde, nereye yapilacak bu baz istasyonlari. herkes ceptelefonunu elinden dusurmuyo ama kimse de yakininda baz istasyonu da istemiyo. Onlar olmadan da bu cep telefonlari malesef cekmiyor bunu artik bilerek konusmak lazim bence

 • Sarslan(7.2.2015 09:46:48)

  mahallenizden bu rezalete izin verenlere %70 oy çıkıyor!!! kim soracak hesabını... bolu layık olduğu!! şekilde yönetiliyor.. müstehak..

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak