bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Stratejik plan olsa da olu, olmasa da olu !

Facebook'ta Paylaş

 
        Nüfusu ellibin ve üzeri olan belediyelerde stratejik plan, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 41. Maddesi gereği seçimlerden sonraki altı ay içerisinde yapılıp Belediye Meclisi’ne sunulmak zorundadır. Bolu Belediyesinin stratejik planı, en geç 29 Eylül 2014 tarihinde meclise sunulması gerekirken 15 Ekim 2014 günü meclise gelebildi ve mecliste okunmadan görüşme yapılmadan iktidarın oy çokluğuyla meclisten geçti. Bunu proje danışmanı söylüyor ben söylemiyorum.
       Şu konunun da unutulmaması gerekir. Akepeli Belediye Meclis Üyeleri, yine Akepe iktidarının 2005 yılında çıkarmış olduğu Belediye Kanunu’na muhalefet etmiş oldu. Yani yeni Türkiye’nin yeni kanununa muhalefet…
       CHP’li bir meclis üyesi Beyefendi “Çok güzel bir kitapçık görünüyor dışarıdan bize geç ulaştı, okuyup inceleyelim, bir sonraki toplantıda oylayalım.” Demişti, kabul edilmedi. Proje hazırlama ekibinde bulunan 23 Daire Müdürü de okumadı, Belediye Başkan Yardımcıları da okumadı, Proje Danışmanı da okumadı, hatta Belediye Başkanı da okumadı. Senin okumana gerek var mı, nasıl olsa geçecek.
       Diyeceksiniz ki okumadıklarını sen nereden biliyorsun? Eğer okumuş olsalardı; Mecliste dağıtılan kitapçığın 98, Proje tanıtım sunumunda dağıtılan kitapçığın da 96. Sayfasının son paragrafında yazan “Sultanbeyli Belediyesi” yazısını görürlerdi. Eğer okumuş olsalardı güçlü ve zayıf yönlerimiz kısmındaki mükerrer yazılan maddeleri görürlerdi. Yine okumuş olsalardı, amaç 4, amaç 5, amaç 6’nın performans göstergelerindeki hedeflerin 2014 yılı diye yazdığını görürlerdi. Ama bu 2014 yazılarını ikinci dağıtılan kitapçıkta düzeltmişler. Yalnız meclisten 2014 olarak geçti. Ha! Bir de şark kurnazlığı var ki meclisten geçerken maliyet tabloları boştu. Meclisten geçtikten sonra tablonun haneleri akıllara durgunluk verecek şekilde doldurulmuş.
        Şimdi sizlere maliyet tablolarından bazı örnekler vereyim. Bu arada şunu da hatırlatayım. Dağıtılan ikinci kitapçık 164 sayfadan oluşuyor. Yalnız stratejik planı içeren kısım sadece 17 sayfa. Sunumdaki slayt gösterisinde de sayfanın altında Başiskele Belediyesi yazısını, “Allah’ın parmağı varda gözüne mi sokacak” hesabı gözümüze resmen soktular, biz de adet yerini bulsun diye alkışladık.
       “Hedef 1.7. Ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapılaşmayı önlemek.” Bunu yapmak nasıl yapabiliriz? Denetim ve kontrolleri sıklaştırarak. Ama ayrılan ödenek 2015 yılı için 15.005.000,-TL, beş yıl için toplam 82.912.000,-TL. Eski parayla 83 trilyon. Allah’ınızı severseniz söyleyin saray mı yapıyorsunuz?
        “Hedef 2.4. İnsan odaklı Belediyecilik anlayışı içinde güvenli ve huzurlu bir kent oluşturmak.” Nasıl yapacağız? Özel bir güvenlik ve asayiş birimi mi oluşturacağız? 2015 yılı için 1.900.000,-TL, beş yıl için 10.500.000,-TL. ödenek. Bu kadar para nereye harcanacak bu amaç için anlayan varsa lütfen bana da anlatsın.
       “Hedef 2.6. Yangın ve doğal afetler konusunda Toplumsal duyarlılığı geliştirerek, güvenlik önlemlerinin alınmasını ve iyileştirilmesini sağlamak.” Bunun için ne yapmalıyız? Okullarda, Kurumlarda, Fabrikalarda, STK.larda sık sık seminerler, konferanslar, tatbikatlar yapmak. Dere ıslahı yapmak, su kanallarında temizlik yapmak v.b. Ayrılan ödeneğe bakar mısınız? 2015 yılı için 12.000,-TL, beş yıl için 70.000,-TL. Deprem bölgesinde ve su kaynağı zenginliği bakımından Türkiye’nin ikinci ilinde yaşadığımızı unutmayalım. Bu parayla bu hedefe ulaşılır mı?
       “Hedef 5.1. Araştırma ve Geliştirmeye dayalı yönetim sistemi geliştirmek.” Belediyede olmayan bir Ar-Ge birimi oluşturacaksın. Bu birim Bolu’da her konuda araştırma yapacak. 2015 yılında 15.000,-TL, beş yıl için 85.000,-TL. Bu parayla ne kadar araştırma yapılabilirse o kadar hizmet.
       “Hedef 5.7. Harcama Birimlerinde düzenlenen evraklardaki hata oranını azaltmak amacıyla eğitimler düzenlemeyi sürdürmek, ön mali kontrolü yaygınlaştırmak.” Bu eğitimler Mali Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde hizmet içi eğitim olarak personele verilir. Bunun için beş yılda 170.000,-TL harcamaya gerek var mı? Ar-Ge için 85.000,-TL. ayrılırken, buna gülünür.
      “Hedef 5.8. Hukuk süreçlerini etkinleştirmek ve uzman bir Kamu Hukuku Merkezi haline gelmek.” 2015 yılı 500.000,-TL, beş yıl için 2.763.000,-TL. ödenek ayrılmış. Bolu Belediyesi’nin kadro ihdas cetveline (Tablo 62) bakıldığında Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne bir kadro verildiği ve bu kadronun da boş olduğu görülmektedir. Fakat tablo 63’te bulunan Personelin Müdürlük Bazında dağılımına baktığımızda ise memur statüsünde bir bayanın istihdam edildiğini görüyoruz. Hangi tablo doğru ben anlayamadım. Boş görünen birime de bu kadar para çok değil mi?
       “Hedef 5.11. Kaynakları verimli yönetmek.” Kaynakların yöneticileri yok mu? Mutlaka vardır ve Belediyeden de maaşlarını alıyorlardır. 2015 yılı için 1.507.000,-TL, beş yıl için de 8.325.000,-TL. Bu parayı nereye harcayacağız? İyi yönetsinler diye ikramiye olarak mı vereceğiz?
       “Hedef 5.15. Taşınmaz malların güncellemesini yapmak.” Bu hedef için de beş yıllık dönemde 3.178.000,-TL. ayrılmış, nereye harcanacaksa…
        “Hedef 6.1. Araç ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde çöp toplama süresini azaltmak.” Çöp toplama süresini kısaltmak için beş yılda 2.210.000,-TL. nereye ve nasıl harcanır Allah aşkına bana öğretin cahil kalmayayım.
       “Hedef 6.3. Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin asgari düzeye indirilmesine yönelik olarak uygun bir “Çevre Koruma Planı” hazırlamak ve uygulamak.” Belediye kendi sorumluluk sahası için böyle bir planı şimdiye kadar yapmıştır diye düşünüyorum. Yapmadıysa da geç kalınmış neyse. Yalnız bu plan her yıl yapılmaz. Bir defa yapılır, sonra lüzum görülürse sonraları ilaveler olabilir. Ama böyle bir plan için de 2015 yılında 6.133.000,-TL, beş yılda da 33.890.000,-TL. harcanmaz. Nerede bu pırasanın bolluğu ya.
        “Hedef 6.6. Her yıl çevre bilincini arttırıcı toplumsal eğitimler vermek ve sürekliliğini sağlamak.” 2015 yılı için 2.501.000,-TL, beş yıllık dönem için de 13.819.000,-TL ödenek. Yangın ve tabi afet eğitimleri için neydi ödenek? 70.000,-TL. Elinizi vicdanınıza koyun, Allah rızası için bizimle dalga geçmeyi ne olur bırakın artık…
       “Hedef 6.9. Mevcut park ve yeşil alanları revize etmek, mevcut park ve yeşil alanları arttırarak yeşil alanların etkili ve rasyonel kullanımını sağlamak.” Revize etmek, bir şeyi düzeltmek, yenilemek anlamına geliyor. Sen parkları düzelteceksin, eskimiş aletleri yenileyeceksin, yürüyüş yollarında kalkan kauçukları değiştireceksin, boya badana v.b. yapacaksın. Yeşil alanları arttırmak için çim, çiçek dikeceksin. Bunlar için para harcamayacaksın. Bu hedefe ödenek ayırmayı unutmuşlar. Meclis üyesi Beyefendi dışarıdan çok güzel kitapçık görünüyor demişti ya. Ben de diyorum ki “Dışardan baktım bir yeşil türbe, içine girdim Estağfirullah tövbe.”
Saygılarımla… 

 

YORUMLAR ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak