bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Serengeti değil; At Yaylası

Facebook'ta Paylaş

       AT YAYLASI Bolu'nun Kuzeyinde, Şehir Merkezine 12 KM uzaklıkta YILKI ATlarıyla ünlü bir yayladır. Serengeti'deki yabani hayvanların yaşam şekillerini, ne yediklerini, ne zaman nereye göç ettiklerini, nasıl avlandıklarını biliyoruz. Peki ya at yaylasındaki atların yaşam şekillerini, ne yediklerini,kışın nerede kaldıklarını veya kışın kurtlardan nasıl kaçtıklarını biliyor muyuz? Belki de çoğumuz BOLU'da yabani atlar olduğunu bile bilmiyoruz.

      Fakat eskiden Bolu'nun Kuzeyinde ÇELE'den TOKAD-I HAYRETTİN'E kadar olan bölgelerde görülen atlar şimdi niçin sadece AT YAYLASI'nda görülüyorlar?

       Peki bu atların ekin tarlalarına girdikleri için köylüler tarafından öldürüldükleri söylentisi doğru mu ?

      Ne oldu da bu atlar sadece 20-30 tane kaldı?

      Açlıktan mı öldüler, kurtlar tarafından mı yenildiler yoksa öldürüldüler mi ?

      Bu atlar serengetide olsaydı tüm bu soruların cevaplarını bilirdik...

       Haber: İSMAİL ADNAN TARHAN/ RESİMLER:MUHAMMET TARHAN

YORUMLAR Toplam yorum: 4
 • Özlem Belik(13.11.2013 15:35:58)

  Merhaba, Sayın Tamer Akın'ın yazdığına tamamen katılıyorum. Ben bizzat kendim yıllar önce gittim ve atları sevdiğim ve binici olduğum için sadece yaklaşmayı denedim. Güven duygusunu hissetmiş olsalar gerek ki, bir anne at tayı ile bana yaklaştı, Tay elimden ot yedi... ne olur bu atlar koruma altına alınsın... keşke o kaçak et kesenlerden biri orada bana denk gelseydi veya bir daha ki sefere gittiğimde denk gelse... herhalde sinirlerime hakim olamam diye düşünüyorum... keşke imkanım olsa onları özellikle kış aylarında besleyebilsem ... en zor anları KIŞ MEVSİMİ ... Hatta dev bir çiftliğim olsaydı hepsini toplar oraya götürürdüm korumak için o kadar çok üzülüyorum ki :( Burada yazıyoruz ama bir şekilde bu değerlere sahip çıkan olmalı ...

 • YASİN(27.6.2013 03:12:03)

  Turizmde değerlendirilebilir

 • hayriye tarhan(26.6.2013 23:00:05)

  çok başarılı bir haber,bigün görmek isterm :)

 • tamer akın(26.6.2013 17:20:00)

  o bölgede atlar çok eskiden beri mevcut olmasına ve bolunun tarihinde aslında önemli yeride olmasına rağmen gereken önem verilmemektedir. kışın yoğun geçtiği dönemlerde atlar açlıktan ölmektedir. ayrıca kaçak et kesimciler de bu atlar üzerinden kazanç elde etmektedirler. bence bu atlar koruma altına alınmalı ve gereken önem verilmelidir.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak