bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Belediye Anonsları

Facebook'ta Paylaş

     BELEDİYE ANONSLARI Son günlerde seçim araçlarının gürültüsüyle yorulan beyinlerimiz, şimdide belediye hoparlörlerinin yüksek sesiyle vatandaşı çileden çıkartıyor. Araştırmalarımın sonucunda gerçekleştirmiş olduğum sonuca göre, işyerleri ve evlerin içine dahi gürültülü ve ses kalitesi bozuk belediye hoparlör anonsları gürültüsü girmekte. Vatandaş ise, bu belediye hoparlörlerinin sesi nedeni ile kafayı yeme sınırına yaklaştı. Yayla şenliklerinin bile hoparlörlerden anons ettirilmesi sebebiyle, mesai saati bitimine kadar belediye hoparlörleri susmuyor. Kamuoyunda daha kısık sesli ve sadece kamu hizmetine ayrılmış bir belediye hoparlörü beklentisi hakim Ayrıca taziye ilanları, yok şunun dedesi yok bunun teyzesinin oğlunun torunu, yok bilmem nerden emekli bilmem kimin bilmem nesi.. Birde yedi sülalesinin sayıldığı yetmiyormuş gibi, birde ilanlarda ismi sayılan kişilerin geçmişde nerde çalıştığı, nerden emekli olduğu, şu anda ne işle meşgul olduğu gibi, uzun uzun sayılan bu anonslar, artık halkı çıldırma noktasına getirdi. Sabahları ölüm ilanı diye başlayan anonslar, belki tefekkür yapmak rabıtayı mevt yani ölümü düşünmek ve hatırlamak için faydası oluyor olabilir ama, bir Pazar sabahı dört tane ölüm ilanı diye başlayan ve yedi sülalesi sayılan bi anons, tefekkürün ötesinde bi etki yapıyor. İlanı verenler belki herkesi onura etmek için, yedi sülalesinin adını ilan ettirmek isteyebilir ama ben bu saçmalığı dinlemek zorundamıyım. Teknlojinin bu kadar geliştiği bu dönemde internet, tv ve diğer iletişim araçlarının yaygınlaştığı bu devirde çok ilkel görünüyor.

       Ders çalışamıyoruz, iş yapamıyoruz. Kulağımı tırmalıyor anons sesleri. Ölen bir kişi olduğunda, sela verilir kısa bir anons yapılır tamamdır. Böyle bir uygulamayı ilk defa burda duyuyorum. Birde küçük kasaba ve ilçelerde olduğunu biliyorum. Aslında taziyeler mahallenin cami hoparlöründen duyurulabilir. Buradaki sorun hoparlörlerin kalkması değil aslında, sorun hoparlörlerin çok yoğun kullanılması. Belediye hoparlörü bir günde 50 defa kullanılmaz, bir taziye için 20 isim sayılmaz. Burası reklam yeri değil, bir merhumu insanlara duyurma yeri. Bizim Bolu’da çok şükür yinede bi nebze iyi daha kötülerini gördüm. Önemli günlerde her partinin her derneğin başkanının uzun uzun mesajları, satılacak mülklere ait kamu ihalelerinin sayfaları bulan maddelerini okuyanlarıda gördüm. Sadece genel olarak belirtilir. İsteyen ayrıntısına ulaşır zaten. Ses daha uzağa gitsin diye hemen insanların burnunun dibine 4 hoparlör konmaz, üstelik sesini de artırarak. Zaten bu yasal mı acaba, desibel ölçümü yapılıyormu? Çağdaşlık ve medeniyet diye, günümüzde iletişim için her türlü teknoloji varken, halen geçmişin kasaba kültürünü modern kent diye pazarlanması diye yorumluyorum.. Yüz kişiyi ilgilendiren bir anons için tüm bolu halkını rahatsız etmenin anlamı yok. Bence belediye kendi web sayfasında belediye hoperloru rahatsız ediyor ya da etmiyor diye iki şıklı bir istatistik yapsın ve ona göre karar versin saygılar.. Müstear Ad ve Soyad (Serhat Baha)

YORUMLAR Toplam yorum: 4
 • Hakkı Yörük.Avukat(18.8.2018 19:37:07)

  Korkuteli ilçesindeki Belediye Hopörleri de aynı durumda bıktırdı, dilekçe verdik şikayetçi olduk umursayan yok

 • soven sovduren(10.5.2018 12:58:27)

  anonsu yapan sulaledekileri saydickca ben de onlara saydiriyorum. nasil bir saygisizliktir bu arkadas. olen insanin arkasindan sovduruyolar.

 • Eren(4.1.2018 11:37:15)

  Direğe çıkıp kesicen kardeşim en güzeli bu. Benimde evimin dibinde çıldırıyorum ama bu durumu düzeltmelerle ya ateş edicem direğe yada çıkıp kesicem bu nedir ya nedir

 • eğitim şart(13.7.2015 14:26:50)

  Aynen aynen o kadar yani avrupa birliği eşiğinde hala sesli anaons sistemi gürültü kirliliği vb. ülkenin her köşesinde bunlar yaşanıyor.
  daha çook okumamız gerekiyor. Sesli anaons yapılmazsa halk sürüsü okuma yazma özürlü başka iletişim kanallarından faydalanmayı bilmiyor.3000tl telefon taşırlar ama sadece yeşil ve kırmızı renkli tuşları kullanırlar.Güzel ülkemin güzellikleri.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak