bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

ÖSYM Başkanı'ndan bir özür mektubu daha

Facebook'ta Paylaş
 • LYS'den sonra adaylara gönderdiği yazıda 'sehven şifre var' mektubu gönderen ÖSYM Başkanı Demir, ALES mağdurları için de bir yazı kaleme aldı

İZMİR, - ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) İzmir’de görülen soru kitapçığı krizi ardından, mağdur olan adaylara e-posta gönderen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, "Kitapçıklarınız incelenecek ve sizlerin mağdur olmaması için ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek gereken işlem yapılacaktır" dedi. İzmir’de 15 bin kişi, yüksek lisans ve doktora yapmak amacıyla 24 Nisan Pazar günü yapılan ALES’e girdi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Fakültesi’nde yapılan ALES’te, sınava girenlerden yaklaşık 500 kişiye hatalı soru kitapçığı dağıtıldı. Bu kitapçıkların verildiği adayların saat 09.30’da başlaması gereken sınavı, 1 saat geç başladı. Hatalı soru kitapçıkları yerine yedekleri dağıtıldı. Yedek kitapçıklar yetmeyince Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nden de yedek kitapçık getirildi. Ancak, bazı adaylara yedek kitapçık verilemedi. Bu adaylar da sınav başladıktan sonra 135 dakika dışarı çıkma yasağı nedeniyle salonda bekledi ancak, 136’ncı dakikada salonlardan çıkabildi. Yedek kitapçık alanlara 3 saatlik sınav süresi, kitapçığın verilmesi ardından başlatıldı. Sınav görevlilerin tuttuğu tutanak ardından, hatalı kitapçık üzerindeki soruları çözenler de oldu. Özellikle yedek kitapçık temin edilemediği için soruları yanıtlayamadan sınavdan çıkan öğrenciler, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifre iddialarının ardından ortaya çıkan duruma isyan etti. Hem sınava girenler hem de yakınları ÖSYM’ye tepki gösterdi. Bazı adaylar sınavda soruları değil kitapçığı çözmek için çaba harcamak zorunda kaldıklarını belirtti, dava açacaklarını söyledi. E-POSTA GÖNDERDİ ALES’teki kitapçık krizinin yazılı ve görsel basına yansıyıp, YGS’deki şifre iddialarının ardından yeni bir "skandal" olanarak değerlendirilmesi ardından ÖSYM’den yapılan açıklamada çok az sayıdaki kitapçıkta, matbaadan kaynaklanan hata olduğu belirtildi. Bu arada soru kitapçıklarının, YGS’de olduğu gibi yine Meteksan firması tarafından basıldığı anlaşıldı. ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, mağdur olduklarını belirten adaylara e-posta göndermeye başladı. Prof. Dr. Demir, adaylara gönderdiği e-postada, " Sevgili 2011-ALES İlkbahar Dönemi Adayı, 24 Nisan 2011 günü yapılan sınavda size verilen soru kitapçığında basım hatası olduğu tespit edilerek bilgisi bana iletildi. Size verilmiş olan soru kitapçığı ÖSYM’ye eriştiğinde kitapçıklarınız incelenecek ve sizlerin mağdur olmaması için ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek gereken işlem yapılacaktır. Başarı dileklerimle" dedi. (DHA)

YORUMLAR Toplam yorum: 7
 • yorum-sizz(3.5.2011 23:18:04)

  Gerçek biraz farklı isimli muhteremmm! Yahu adam kendi şifre var diyor, sen yok valla şifre mifre yapmadınız diyorsun!

 • Hakikat Adil(3.5.2011 10:39:37)

  Ne zamandan beri bilimsel hırsızlık yapanlara “mümtaz bir bilim adamı” deniyor? Hırsızlara övgüler düzene ne denir acaba? Senin gerçeğin, gerçekten farklı. O kadar farklılaşmış ki gerçeğin yalan dolan olmuş.

 • Ferhat Asık(3.5.2011 00:32:00)

  Özür dilemektem özür özelliğini yitirdi Birde prof dr olunca bir şey değişmiyor ben ne prof.dr gördüm içinde bilgiden eser yok

 • Gerçek biraz farklı (2.5.2011 08:37:57)

  Burada karalama amaçlı yazılanların hiç biri doğru değil. Kendisi mümtaz bir bilim adamıdır. ÖSYM nin her birimini o yönetmiyor ki. Ayrıca önceki yönetimin elemanlarıda yeni yönetimi başarısız kılmak için her türlü çabayı sarf etmektedir. İşin birde bu yönünü düşünmek gerekir.

 • yorummorum(30.4.2011 23:57:21)

  Bu zat-ı Muhterem ÖSYM'nin başına da " kes,kopyala,yapışşşştııırrrrr! " yöntemi uygulanarak getirildi haerhalde!

 • bahtiyar kandemir(30.4.2011 23:46:35)

  Profesörlük dosyasındaki çalışmaları doktora çalışmalarından kes yapıştır yaparak hazırlamış(40 eserden 34'ünü.)Profesörlüğü için 5 akademisyenden 4'ü olumsuz yapor vermiş."Bırakın profesörlüğü teknisyen bile olamaz!" notu düşmşler. Haber 30.04.2011 tarihli Vatan Gazetesi...

 • bahtiyar kandemir(28.4.2011 20:53:48)

  Senin de Prof. olurken başkasına ait bir yazıyı izinsiz yayınladığın, bu yüzden ceza aldığın yazıldı, çizildi! Tabiri caizse bilgi hırsızlığı yapmışsın! Geçmişinde bu olay bulunan birine insanlar zor güvenirler!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak