bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Park mı kafe mi?

Facebook'ta Paylaş

       Bolu Belediyesinin en büyük icratlarından biri de parkları kafeleştirmektir. Bunu neden mi yazıyorum, göz göre göre parkları kafelere çeviriyor. Bu sanırım ilk Cumhuriyet Parkı ile başladı. Bolu'da yaşayan herkes bilir ki eski Mudurnu yolu üzerinde Cumhuriyet Caddesi'nin İzzet Baysal Caddesi'ne bağlandığı yerde Tekel lojmanları vardı, güzel şirin alçak katlı evler ve hoş bir havuz hatırlıyorum ben. Sonra oralar yıkıldı bir süre otopark oldu, bir süre üniversite minübüslerine durak yani meşhur Karaköy durağı. Bir süre sonra parka dönüştürüldü adıda başında durduğu caddeden sanırım Cumhuriyet Parkı oldu.

        Sonra hikaye değişmeye başladı şu an ki sayın belediye başkanımız, icraatlarına başladı ve oranın köşesine bir kafe kondurdu, park bir süre işlevini sürdürdü. Daha sonra mı ne oldu, hepimizin malumu ama bir çoğumuzun eskiden park olduğunu unutmaya başladığımız mekansal değişim. Nasıl mı? O köşeye konan küçük kafe yavaş yavaş büyüdü, büyüdü parkı kapladı. Ben kafeye karşı değildim de kafe parkı komple kaplayınca park adı sadece kafenin adında kaldı. Şimdi orada bir banka oturup gazetenizi okuyamassınız. Tüm banklar kafenin. Şimdi orada çocuklar oynayamaz neden, orası bir kafe. İyide içinde çocukların oynayamadığı, banka özgürce birşeyler alırmısınız diyen biri olmadan oturamadığınız bir yer nasıl park olabilir ki. Sonuçta park halkın ortak malıdır, malımıza sahip çıkamadık. Şimdi nur topu gibi kafemiz, parkımızın üstünde..

        Hikaye burada bitmiyor sanırım, baktılar ki bu iş tuttu benzer uygulamalar devam etmeye başaladı. Burası tahminen şimdi sırada kalıcı konutlar yolunda Sedaşın duvarlarının hemen bitiminde ki sağda ki küçük parkta. Burası bildiğiniz şirin küçük bir park olarak orada spor aletleri, bankları ile durup dururken bir gün bir konteynır benzeri bir kulube orada belirdi. Meğer burasının bir kokareçci olduğunu öğrendik, nur topu gibi seyyar konuvermişti parkımızın kenarına. Sonra mı ne olmaya başladı yazımın ilk başında anlattığım hikayenin benzerleri yaşanmaya başladı yavaş yavaş. Burayı işletenler önce bir kaç banka peçetelik menü felan koymaya başladılar, şimdi parka gelip mi oturuyoruz yoksa kokarecçiye sipariş vermeye mi geldik hala anlaşılmıyor. Tabi bu burada duracak gibi görünmüyor. Yakında ilk örnekteki gibi park ortadan kalkacak orası kokareççi olacak. Ben ticarete, parka kafe koymaya karşı olduğum için bunu yazmadım ama belediye ortak yaşam alanlarını tamamen ticarileştirmek, rant elde etmek isteyenlere parkları kafeleştirmek için bir yöntem olarak bu sessiz ama derinden işlettiği yöntemle her yeri yavaştan elimizden alıyor. Yakında özgürce hiç bir şey yemeden içmeden bankta oturup tembellik yapacak bir parkımız olmayacak. Halbu ki bu tür yerler asıl şenir kültürünün yaşandığı yerlerdir. Yurtdışında yaşlılarla çocukların bir arada buluştuğu ortak noktalardır bu tür parklar. Kuşların , sincapların oynama atılan yemişleri kapmak için yarıştıkları alanlardır. Bizde ise alırsınız diye hemen birinin koşup geldiği ne kuş ne deve deve kuşu misali rantiyeler...

YORUMLAR Toplam yorum: 5
 • alp(1.9.2015 17:15:46)

  Bence çok güzel yapıyor.Milletin iradesi seçti.Millet hoşnut olmasa 3 dönem seçmez.

 • ensar(1.9.2015 16:22:24)

  BÖYLE YAZIYOSUNUZDA BULARIDA HİÇ BOŞ BIRAK MIYOSUNUZ MASALLAH

 • Saadet Demirel(1.9.2015 14:53:03)

  Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Hele iletişimin azaldığından, çocukların bilgisayar başından kalkmamasından şikayet ederken, çocukların özgürce oynamak, kendi oyunlarını oluşturmak yerine zaten çok çok az olan ÇOCUK PARKÇIKLARINDA da sıradan plastik garibetlerle yetinmek zorunda kalmaları daha acı.... yurt dışında gezdiğimde en çok da parklarını kıskanmıştım.

 • mehmet(1.9.2015 13:42:26)

  çok güzel tespitler,bu tür tespitleri inşallah gazetecilerde yapar.

 • Boşver(1.9.2015 12:45:54)

  Paran yoksa parkta yok. Yurt dışında parklar, yeşil alanlar insanların dışındaki canlılarında yaşama alanlarıdır.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak