bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Musalla taşı...!!!

Facebook'ta Paylaş

     TARİHE SAYGI…!!!

     Bugün tesadüfi olarak Karaçayır Mahallemizde bulunan “BAYSAL CAMİİ” kenarından geçerken, caminin arka bölümünde yer alan bir yapım çalışması dikkatimizi çekti.. Muhtemelen mahalle halkının Camide eskiden beri “Musalla Taşı” olarak kullandığı “Antik Roma” döneminden kalan, üzerindeki yazılar dahi halen görülebilen bir Roma dönemi Sütun’una gözüm ilişti..

       Fotoğrafla da kayıt altına aldığımız Sütun ortaya alınarak, alt kısma beton ve Mermer bir basamak yapılıyordu.. Tabiki kendilerince hayırlı bir iş yaptığını düşünen cemaat, aslında tarihsel açıdan son derece yanlış bir uygulama yapıyor ve daha da vahimi yasal olarak ta suç teşkil edebilecek bir çalışmaya bilinçsizce aracılık ediyordu..

       Bu tür tarihi kalıntılar, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” kapsamına girmekte ve Müze yetkilileri tarafından tesbiti yapılıp envantere işlenmesi ve koruma altına alınması gerekmektedir.. Tarihi ve kültürel varlıkların korunmasına hassas olan vatandaşlar olarak, Baysal Cami’de yapılan bu çalışmaya Bolu Müzesi ve Müftülük yetkililerinin ne tür bir uygulama yapacağını merak etmekteyiz..!

YORUMLAR Toplam yorum: 2
  • AKBEYAZ(8.7.2015 13:00:55)

    akıllı beyaz bu musaalla taşı tarihi olduğu yazılmış diğerlerinden farkı o. bilmem anlatabildimmi

  • beyaz(23.5.2015 22:32:23)

    haberi yapan  arkadaş bolunun her camisinde musalla taşı var.gördüğün taşın 2 cm  mermerde.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak