bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Trüf mantarı avcılığı ve yetiştiriciliği konusunda eğitim aldılar

  • Trüf mantarı avcılığı ve yetiştiriciliği konusunda eğitim aldılar

 

     Trüf mantarı avcılığı ve yetiştiriciliği konusunda eğitim aldılar

       Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığınca “Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği” konulu eğitim toplantısı yapıldı.

        Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde yapılan eğitime Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Odun Dışı ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığından Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı, Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Lütfi Kızılyel, İşletme Müdürleri, Orman İşletme Şefleri, konuya ilgi duyan Bolu ve Ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen vatandaşlar ile yurtdışından gelen misafirler katıldı.

        Eğitimin açılış konuşmasını yapan Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin önümüzdeki 20 yıl içerisinde, ekonomistler tarafından yüksek ticaret hacmine ve ekonomik değere ulaşması tahmin edilen trüf mantarının, ülkemizde doğal olarak yetiştiğini, ancak ülkemizde doğal ortamlardan trüf mantarı avcılığı konusunda bilgi eksikliğinin olduğunu ve giderilmesi gerektiğini belirtti. Trüf mantarlarının yer altı mantarları olduğunu, doğada var olup olmadığının ilk defa tespitinin kolay olmadığını, düzenlenen bu eğitim sayesinde, özel eğitimli köpekler ile trüf mantarının nasıl tespit edilerek toplanacağının uygulamalı olarak görüleceğini ifade ederek eğitimin hayırlı olması temennisinde bulundu.

       İlginin oldukça fazla olduğu eğitim iki bölümden oluştu. Öğleden önce gerçekleşen ilk bölümde Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı sunum eşliğinde Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği konularında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

      Teorik eğitimin ardından Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin ve Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı tarafından eğitime katılanlara sertifikaları verildi.

       “Trüf Avcılığı ve Yetiştiriciliği” eğitiminin ikinci bölümünde, trüf mantarı aramada özel eğitimli köpeklerle trüf mantarının nasıl tespit edileceği ormanlık alanda uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca Bolu Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde, trüf mantarı aşılı fidanlarla oluşturulan trüf bahçesi de ziyaret edilerek, bu konuda çalışmak isteyenlere, trüf bahçesi nasıl oluşturulması konusunda ayrıntılı bilgiler verildi.

       Eğitim, katılımcıların birbirlerine iyi niyet ve başarı dileklerinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.