bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Yeni Şehremini Binamız

 • Yeni Şehremini Binamız
 • Yeni Şehremini Binamız

    Yeni Şehremini Binamız. 
      Şüphesiz ki Bolu’nun en önemli  2 meydanından bir tanesi  Belediye Meydanı’dır. Dolayısıyla her yönüyle gereken önemin verilmesi ve Bolu'ya yakışan bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. 70'li yılların ikinci yarısında  bayrağı devralan mevcut belediye hizmet binamız, gerek geçirdiği depremler sonrası tıraşlanması, gerek ekonomik ömrünü doldurmasıyla ve de bugünün Bolu'suna yeterli  gelmemesi sebebiyle artık yenilenmesi gerekmekteydi. Mevcut Belediyemiz de bu gerçekler ışığı altında yeni bir projeye imza attı. 
       Bugün projenin büyük bir bölümünün tamamlandığını görüyoruz. Bildiğim kadarıyla Ankara merkezli bir firma tarafından projesi çizilmiş. Ben mimar değilim ama mimariye karşı özel bir ilgim var. Projede ana bina dairesel mimari tarzında tasarlanmış. Dairesel binalarda taşıyıcı kolonların  konumlandırılma zorluğu yerleşim planlarını da ciddi etkilemekte, dolayısıyla binada ölü alanları ve kullanım zorluklarını da ortaya çıkarmaktadır. 
        Uzaktan bakıldığında İtalya da ki meşhur Pisa Kulesi’nin tombul ve bodur halini andıran yeni belediye binamızın bana göre en büyük eksiği, arka plandaki tarihi dokunun görmezden gelinmesidir. En üst katının da yine o tarihi dokuyu gölgelediği kanısındayım. Oradan kaybedilecek alan, diğer taraftaki komplekse eklenebilir, böylelikle arka taraf açıkta kalırdı. Günümüzde post modern mimarilerle eski ve yeni çok güzel ve de uyumlu bir şekilde tasarlanabiliyor. Halihazırda geç sayılmaz! Bir proje değişikliğiyle, Büyük Cami ve Taşhan'a uygun dış cephe malzemeleri, yeni belediye binamızın bir bölümünde kullanılabilir ve o tarihi dokuyla bir bütünlük sağlanabilir. Kompleksin sol tarafı da yine modern mimari tarzıyla göz doldurabilir. Proje Ankara’lı bir firmayla değil de, Bolu merkezli bir firmayla ve mimarlarla yol alsaydı, eminim bu bütünlük göz ardı edilmezdi. Şehrimizde çok değerli mimarlar var. Benim bildiğim gördüğüm Mimar Aytaç Eskicioğlu'nun (Aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi) çok başarılı post modern uygulamaları var. Doğayla uyumlu şehir ilkesine  (Bolu da ilk benim dillendirdiğim bir düşüncedir) Çevresiyle uyumlu mimari ilkesini de eklemek gerekmektedir. Böyle olduğu taktirde daha yaşanılır şehirler meydana çıkacak ve gelecek kuşaklar daha özgün ve güzel şehirlerde yaşayacaktır. 
                                                   
Cumhur Bandakçıoğlu 

 

YORUMLAR Toplam yorum: 8
 • vera(14.6.2018 23:04:47)

  Hayal parkı komiktende öte bir iş projedarı dünya görmemiş anlaşılan, nülüfer parkı ev bahçesi gibi komik..heykel..devasa köroğlu heykeli...beton yığını rezalet..yaaa ne demezsiniz 130 bin nufuslu şehre abd bakşanının sarayı gibi belediye sarayı lazımdı zaten...yazıklar olsun devletin paraları çar çur

 • nejdet uçak(14.6.2018 20:34:41)

  bolu ilimize daha güzel belediye binaları layık.emeği gecen herkese teşekkür

 • Kadir ALTUNDAĞ(14.6.2018 16:31:55)

  TÜRK İSLAM MİMARİSİNDEN ESİNLENMEMİŞ TAM BİR UCUBE.

 • Mudurnulu(14.6.2018 11:05:17)

  Mimar Sinan görse mezarında ters döner.

 • Kümesci mimar(13.6.2018 11:30:40)

  Bahsettiginiz kisi basarili bir mimarsa bunun alani olsa olsa kümestir. Harici bir sey diyemeyiz :)

 • Mimar mı!!!!!!!(13.6.2018 08:35:51)

  Yazının neredeyse tamamına katılıyorum.Ancak mimar diye tavsiye ettiğiniz arkadaşın hangi çalışması başarılıymış anlamakta zorlandım gerçekten!!!!!!

 • Bolulu haklı(12.6.2018 13:10:33)

  Bolulu rumuzlu yorumcuya aynen katılıyorum.Bolumuzun mimarisinin ne halde olduğunu en iyi gözlemleyebileceklerden birisiniz Cumhur Bey , bahsettiğiniz mimarla yazınızın güzelliğine gölge düşürdünüz..

 • Bolulu(12.6.2018 03:38:16)

  Yazıyı sonuna kadar merakla ve istekle okudum lakin baştan sona kadar haklısınız, (SON HARİÇ) GEL GELELİM SON YAZDIĞINIZ ve bahsettiğiniz MİMAR da tüm yazınızın özelliği biranda kayboldu! Aynı düşüncede değilim!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.