bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Tavuk üreticileri üretimi durdurma kararı aldı

  • Tavuk üreticileri üretimi durdurma kararı aldı

       Tavuk üreticileri üretimi durdurma kararı aldı

        Sakarya'da bir araya gelen Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği üyeleri, aralarında Bolu’nun da bulunduğu 6 ilde üretimi durdurma kararı aldı. Kararın gerekçesi olarak entegre firmaların toplu sözleşmeye yanaşmaması gösterildi.
         Sakarya'da bir araya gelen Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği üyeleri, Sakarya, Bolu, Bilecik, Kocaeli, Bursa, Düzce ve Akçakoca ilçesinde üretimi durdurma yönünde karar aldı. Yapılan açıklamada, yaşanan maliyet sorunları nedeniyle Şenpiliç firması ile çalışan çiftlik sahiplerinin kümeslere tavuk koymama kararı aldığını açıkladı. Erpiliç, Beypiliç ve CP Piliç firmaları ile de görüşmelerin sürdüğü belirtildi. Kanatlı Üreticiler Merkez Birliği, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantıya, Sakarya'dan ve bölgeden tavuk üreticileri katıldı. Yönetim, toplantı sonunda Sakarya ve çevresindeki birliklere bağlı üreticilerin üretimi durdurmaları yönünde karar aldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
       "6 kentin tavuk üretici birliklerinin yönetimleri ve Sakarya tavuk üreticilerinin yüksek katılımıyla gerçekleşen toplantısında 9 Mayıs tarihinden itibaren çiftliklere tavuk koymama kararı alınmıştır. 9 Mayıs tarihi itibari ile Şenpiliç firması ile çalışan üreticiler, üretimi durdurma kararı alırken, bölgedeki diğer tavuk entegre firmasıyla görüşmelerin devam ettiği bu görüşmelerin sonucuna göre üretimi durdurma karanının genişleyip diğer entegre firmalara uygulanması karara bağlanacaktır. Sakarya'da bulunan 1713 işletmenin 463'ü kapanmıştır. Bu kapanan işletmeler ne yazık ki artan maliyetlere dayanamayıp tesisine kilit vurmuştur. Bu tesisler kazanamadığından milyonluk tesisler atıl duruma oluşmuştur. Sakarya, Türkiye beyaz etinin yüzde 30'unu üretmektedir. Günden güne artan maliyetleri üreticiler karşılayamadığı için entegre tavuk firmalarla görüşmeler yapılmış ne yazık ki olumsuz netice çıkması üzerine böyle bir karar alınmıştır. Üreticiden tavuk alan Şenpiliç, Erpiliç, Beypiliç ve CP Piliç'in 27 Ekim 2017 tarihinde çıkan Tarım Bakanlığı'nın yönetmeliğine uymamaları, yetkimiz bulunmasına rağmen firmaların toplu sözleşmeye yanaşmaması, entegrelerin bizi muhatap alınmaması bizleri böyle bir karar almaya itmiştir"

YORUMLAR Toplam yorum: 2
  • Vatandaş(10.5.2018 08:50:59)

    Herkes hükümeten para koparma derdinde, az geliyor kazandıkları firavun olma derdindeler

  • hacı(9.5.2018 02:50:55)

    milyonlar harca tavuk kümesi inşa et sonra iki bilemedin üç beş tavuk firması kafasına göre hareket etsin üreticileri hep zarar hep zarar kardeşim üreticilere Civciv Satıyorsun Her bir kümese 300-400 Ton Yem satıyorsun sonra da yerini yurdunu ipotek ettirip neymiş zarar ettin diyorsun her yer pislik Yetmiyor Şehrin en güzel yerlerinde İl Çevre Müdürlüğünün aldığı kararlara rağmen Kesimhane İşletiyorsun Pislik saçıyorsun İNsanları 15-16 Saat buz gibi yerde ırgat gibi çalıştırıyorsun yeri geldi kamu görevlisine bağış adı altında aman bana dokunmasınlar diye yardım yapıyorsun vergiden kaçırıyorsun sonra da üreticileri inim inim inletiyorsun Haddini bil EYY Tavuk Firması Sonra Bir Horoz gelir Senin Tavukluğunu sana hissettirir.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.