bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Yazarımız Mühürcüoğlu Ekşi Sözlük’e konu oldu

  • Yazarımız Mühürcüoğlu Ekşi Sözlük’e konu oldu

      Yazarımız Mühürcüoğlu Ekşi Sözlük’e konu oldu 
       Bolu’yla ilgili nostalji yazıları birçok kişi tarafından ilgiyle ve büyük bir beğeni ile takip edilen Değerli Yazarımız Erdoğan Mühürcüoğlu Ağabeyimiz Ekşi Sözlük’e konu oldu.    
       Bolu ile hiç alakası olmayan taxidi sta kythira rumuzlu Ekşi Sözlük yazarı, internette sörf yaparken Erdoğan Mühürcüoğlu Ağabeyimizin Gazetemizdeki yazısına denk gelmiş. Bir çırpıda Erdoğan Ağabeyimizin iki köşe yazısını birden okuyan Şükela, okurken William Saroyan'ı anımsadığını belirterek şöyle diyor; “Beni şaşırttı ki, şaşırtmasının da asıl nedeni; şehrinin, ülkesinin, kendisinin ve kısmen dünyasının hafızası olup bunları da bu kadar güzel aktarabilmesi yani edebiyatçılığa soyunmadan (gerçi bilmiyorum öyle bir hevesi de olabilir) ya da bunu hissettirmeden yazması. böyle köşesine çekilmiş oradan dünyayı izleyip kendi kendine yazan bir adam canlandı gözümde…”
       

       Ekşi Sözlük’de Şükela rumuzuyla yer alan metin aynen şöyle;         
       İnternet güzel bir şey, oradan oraya atlaya atlaya alakalı alakasız kişilere mevzulara baka baka... neyse özet geçeyim: Ahmet Hamdi Tanpınar'ın huzur'unu aldım bir iki gündür dolaştırıyorum elimde kısmetse yarın öbür güne biter. kitapta "üstüvane" diye bir kelime geçti dedim bu ne ola ki google'dan hızlıca bi bakayım. acayip bir şeymiş (yaşı yetenlere acayip gelmeyecektir elbet). bir çeşit sirk gösterisi imiş bu olay sadece sirke bağlı da olmayabilir tabi. şöyle:

http://mayafilm.tv/…tograf/alamet-i_ustuvane_b1.jpg

http://mayafilm.tv/…tograf/alamet-i_ustuvane_b2.jpg

http://mayafilm.tv/…tograf/alamet-i_ustuvane_b6.jpg

     Olay açık: motor; çember, koni gibi bir şeyin etrafında dönüyor, en üst bölümde de seyirciler var sonra da şov mast go on. bu olay üzerine çekilmiş belgesel varmış bir tane ödüllü mödüllü bi ara bakacağım.

       Neyse buna bakarken bi sayfaya denk geldim, okuyayım hızlıca şunu bakayım ne anlatıyor derken "nasıl ya?" derken buldum kendimi. Şu gavurun (o gavur Walter Benjamin oluyor) story-teller dediği (bizde de en yakın rakibi meddah olan) kavramı gözümün önüne getirdi. Okurken hiç kasmadan, içinden nasıl geliyorsa öyle yazdığını, yazdıklarıyla birlikte sizi de tatlı tatlı dolaştırdığını, o sırada da onlarca isim, olay ve saire anlatmasına rağmen hiç sıkmadığını fark ediyorsunuz. Bilmiyorum abarttım mı ama 2 yazısını okudum şimdilik. Beni şaşırttı ki, şaşırtmasının da asıl nedeni; şehrinin, ülkesinin, kendisinin ve kısmen dünyasının hafızası olup bunları da bu kadar güzel aktarabilmesi yani edebiyatçılığa soyunmadan (gerçi bilmiyorum öyle bir hevesi de olabilir) ya da bunu hissettirmeden yazması. böyle köşesine çekilmiş oradan dünyayı izleyip kendi kendine yazan bir adam canlandı gözümde. Tamam neden beğendiğimi daha açık yazayım: Okurken William Saroyan'ı anımsattı. o da böyle yazıyor; hiç bilmediğimiz insanları, (kısmen de bildiğimiz) toprakları, adetleri kasmadan anlatıyor evet o gücünü öfkesinden alıyor ama orası başka mesele.

       Neyse eline koluna sağlık her kimsen belki bir gün Bolu'da (eğer hâlâ oralardaysan) bi pastanede bulur bu kardeşin seni. 

      İşte yazıları:

http://www.bolununsesi.com/…kose.asp?yid=79&id=5202

http://www.bolununsesi.com/icerik/kose.asp?yid=79
 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.