bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Dayanamadım… Ağladım...?

  • Dayanamadım… Ağladım...?

       Dayanamadım… Ağladım...?
          13 Nisan akşamı bir televizyon kanalında 19.00 haberlerini izlerken, dayanamadım tiril tiril titriyerek ağladım. Polatlı İlçesi’nin bir köyünde hayvancılık yapan bir üreticimiz, sütün para etmediğinden şikayet ederek ve hemde hüngür hüngür ağlayarak, süt dolu bidonlarının ağzını açıp (tahminen 60 kilo süt) caddede yerlere döktü. Kendisinin ve bütün köylülerin perişan olduklarını ev ve tarlalarına haciz geldiğini, borç batağında olduklarını ve asla bu borçları ödeyemiyeceklerini bağıra bağıra ağlayarak isyan etti.
       Bu bir örnekdir. Bütün anadolu köylüsü bu durumdadır. Zaten köylerde kimse kalmamıştır. Şehirlere ve bilhassa büyük şehirlere akın ve göç dalgası hızla devam ediyor. Ben şahsen şaşırıyorum, niçin yetkililer bu fevkalede yanlış, zararlı ve aşırı sorunlar getiren bu uygulamaya bir çare aramıyor, niçin...?
       Son istatistiklere göre 80 milyondan fazla olan nüfüsumuzun ancak 6-7 milyonu köylerde kalmıştır. Bu nüfusda tamamen yaşlı nine ve dedelerden ibarettir.
    Gazetelerin 3-5 sayfalarındaki gittikçe coğalan cinayetler, istenmeyen olayların tek sebebi bu köyden şehire akındır göçtür...
       Geçmiş yazılarımda belirttim, çok yakın bir zamanda hayvansal ve tarımsal ürünler bulunamıyacak ve bulunsa dahi Reşat altını, Cumhuriyet altını değerinde olacaklar. Bu gerçeği görmemek ancak ve ancak şaşılıktır. adam sendeciliktir.
   Tarım arazilerinin iskana açılması fevkalade yanlıştır. Mer'alarda yeşilin yerini betonun alması cinayettir. Yeni duyduğumuz bir acı haberde ORMANLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ gündemde imiş.
      Elbetteki Polatlılı üretici ağlar, bugün süt fiyatları sudan ucuzdur. Paralı su satan holdinglerle benim yetiştirici rekabet edemez. Onların elleri kolları uzundur, ne derece hijyenik su sattıklarıda meçhüldur. Çünkü yurdumuzda bu ve benzeri devlet kontrolleri yetersizdir. Kaliteli ve bilgili meslek insanları eski yıllardaki gibi yoktur. Uzatmıyalım... O halde köylerden şehirlere göçü önliyelim. Büyük şehir yasasını kaldırıp çöpe atalım, asla köyleri şehir mahallesi statüsüne sokmıyalım. VE İLLADA ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM.
       Biz üretici ve insanların beslenmesini sağlayan kişiler olarak diyoruz ki; BU GİDİŞ MUTLAKA AÇLIĞA DOĞRU GİDİŞDİR.
                                 
   Dumlu DEMİRCİOĞLU

 

YORUMLAR Toplam yorum: 2
  • senda aksungur(15.4.2018 13:25:38)

    haklısınız fakat ağlamak çözüm değil Turkıyede 261000.-koy mahalle yapıldı bu tarım ve hayvancılığa en büyük zarar dır neymiş bel.hızmetı gelecekmış vs sen yıne getır ANCAK TARIMA DESTEK HAYVANCILIĞA DESTEK VER YEM FIATLARIANA SÜBVANSIYON YAP daha pek çok konu bulunur halkımız bunu bılmek ve dıle getırmek zoruındadır .

  • maşallah bu yavru kedicik(15.4.2018 12:09:09)

    Ben emekli adamım. Hiç vakit geçmiyor. Kediciklerden birine evde bakmak için talibim.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.