bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Eğitim Sen'den MEB'e tepki

  • Eğitim Sen'den MEB'e tepki

      Eğitim Sen'den MEB'e tepki 
      Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı seçilebilir liseler listesine Bolu Eğitim Sen Bolu Şubesi basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

       Bolu’da sınavla öğrenci alacak liseler arasında hiçbir Anadolu Lisesi’nin bulunmamasına tepki gösteren Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici yaptığı açıklamada velilere de çağrıda bulunarak bu sistemi birlikte durdurabiliriz dedi.

      Gezici’nin açıklaması şu şekilde;

      “TÜM VELİLERE ÇAĞRIMIZDIR: YENİ ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNİ BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ!

        Aylardır, Eğitim Sen Olarak çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve ülkemizin geleceğini etkileyecek TEOG sonrası getirilecek yeni sisteme karşı kamuoyunu bilgilendirme faaliyetleri yürütüyor ve mücadele ediyoruz.

       Eğitim Sen olarak her fırsatta TEOG yerine getirilen sistemin, üniversiteye giriş sınavı gibi olmadığını, dolayısıyla öğrencilerimizin ikinci bir şansının bulunmadığını, bu nedenle de bu hatanın bedelinin ağır olduğunu söyledik.  Ve Eğitim Sen olarak bu gelecek sistemin tüm motivasyonun İmam Hatiplere ve meslek liselerine zorunlu kayıt olduğunu en başından beri vurguladık.

       MEB tarafından dün yapılan açıklamaya göre, sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece %10’u, yani 126 bin 536 öğrenci,  Bakan Yılmaz’ın “nitelikli” olarak tarif ettiği 1367 okula yerleşecek. Bu okulların neredeyse yarısı imam hatip ve meslek liselerinden oluşacak.

       Bugüne kadar işaret ettiğimiz sorunu doğrulayan bu açıklamaya daha yakından bakıldığında, 1367 okuldan 747 okulun imam hatip ve meslek liselerinden oluştuğu görülmektedir. Dolayısıyla AKP, 4+4+4 sisteminden bu yana eğitimde izlediğidinselleştirme, akademik eğitimin bitirilmesi ve bu ülkenin çocuklarını itaatkâr ucuz işgücü olarak yetiştirme projesini hızla sürdürmektedir.

      İlimizde %10’luk dilimden öğrenci alacak okullara baktığımızda bizim bütün öngörülerimiz fazlasıyla doğrulanmış durumdadır.

       Bolu merkezde; Sadece 2 Akademik lise (Bolu Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi) buna karşılık 2 İmam Hatip Lisesive 3 Meslek Lisesi yer almış

      İlçelerde ise Gerede Fen Lisesi ve yine meslek lisesi Mengen Aşçılık Anadolu veTeknik lisesi sınavla öğrenci alan okullar olarak belirlenmiş.

      Ve ilimizde tek bir tane bile Anadolu Lisesi belirlenmemiştir!

      Liselerin en temel amacı yüksek öğrenime öğrenci hazırlamaktır.

       İlimizde Uzunca Yıllar Akademik Başarısı Yüksek Öğrencilerin Tercih Sırası Şu Şekilde Gerçekleşmiş:

Bolu Fen Lisesi
İzzet Baysal Anadolu Lisesi ve Gerede Fen Lisesi arasında değişmekte ( Gerede Fen Lisesinden İBAL ‘ e nakil isteyen öğrenci sayısıda dikkate değer bir oran)
Sosyal Bilimler Lisesi
Atatürk Anadolu Lisesi
Çizmecioğlu Anadolu Lisesi ve Bolu Anadolu Lisesi
Canip Baysal Anadolu Lisesi
Emine Mehmet Anadolu Lisesi
Daha sonraki tercihler meslek liseleri ve İmam Hatip Liseleri olarak görülmektedir.

      Yüksek öğrenime öğrenci yerleştirilme başarısı ise yine yaklaşık olarak  aynı sıralamada gerçekleşmekte; Fen Lisesinden sonra ilimizde yüksek öğrenime  öğrenci  yerleştirmede İBAL ikinci sırada yer almaktadır.

       Şimdi kamuoyu adına soruyoruz;

       1.MEB tarafından Liselerin en temel işlevi yüksek öğrenime öğrenci hazırlamak diye tanımlanırken, Bolu’nun bu konuda başarılı okullarının sıralaması ortadayken  ‘’nitelikli’’ okulları belirlerken siz nasıl bir kriteri göz önüne aldınız? Liselerin amacı mı değişti?

       2.Öğrencilerimizin ve velilerimizin daha önceki yıllarda okul tercih sıralaması ortada iken, öğrenci ve velilerimizin tercihlerinin neredeyse tamamını oluşturan Anadolu Liselerimizden neden bir tane bile önermediniz? Velilerin, öğrencilerin tercihlerine, eğitimcilerin uyarılarına rağmen bu ısrarınız nedeni nedir?

       Bu ısrarınızla çocuklarımızın en temel hakkı olan eğitim hakkını engellemiş olmuyor musunuz?

      3. Dünyanın neresinde bir ülkenin akademik olarak başarılı öğrencileri din eğitimi ve meslek eğitimi veren liselere gönderilmiştir. Tek bir tane örnek gösterin?

      4. Meslek liselerimiz bizim için elbette çok önemli okullarımız. Ancak Meslek lisesine yönlendirme kriteri akademik başarı değildir. Meslek lisesine yönlendirme kriteri ilgi ve yetenektir. Aklı ve bilimi reddeden karar alma süreçleri hangi ülkede başarı sağlamıştır.

      Eğitim Sen olarak; bu sistem uygulanamaz diyoruz. Velilerimiz ve öğrencilerimiz akademik eğitim istiyor! Veliye, öğrenciye rağmen siz istediniz diye akademik başarısı yüksek öğrencilerimiz belirlediğiniz okulları tercih etmedi, etmeyecek.

      Bu ülkede bilim ve teknoloji üretecek, yüksek öğrenime öğrenci hazırlayacak akademik liselerimizin ve akademik başarısı yüksek öğrencilerimizin heba edilmesine, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz.

       Bu uygulama, akademik başarısı yükseköğrencilerimize kamusal eğitimin dışında özel okulların dayatılmasıdır. Bizler inadına laik, bilimsel ve kamusal eğitim talebimizi yükselteceğiz.

       Öğrencilerimizin isteği dışında bir okula yerleştirilmesi halindeaçık liseye geçişleri, hatta okul terkleri artacaktır. Örgün eğitimin dışına çıkmış milyonlarca öğrencimize yenileri eklenecektir. Çocuklarımızın, gençlerimizin yeri okullardır.

      MEB’in ilgili yönetmelik ve yönergesine karşıbugünyargıya başvuruyoruz.

     Konunun sadece 8. Sınıf öğrenci velilerinin değil, tüm toplumun ve ülkenin gelecek sorunu olduğunu bu yanlıştan dönmek için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini ve birlikte başarabileceğimizi velilerimize ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

      Yeni sınav sisteminin yıkıcı sonuçlarından çocuklarımızı, öğrencilerimizi kurtarabilmek için bu sistemin uygulanmamasını talep ediyor, Bakanlığı eğitim emekçilerinin, velilerin ve öğrencilerin sesine kulak vermeye davet ediyoruz.”

YORUMLAR Toplam yorum: 3
  • Bolubeyi(14.4.2018 12:53:41)

    Alp kalite nasıl düşmez okumaya niyeti olmayan ders kaynatan öğrenci ile başarılı öğrenci aynı sınıfta okuyacak

  • Alp(13.4.2018 18:56:21)

    Sınavla almaması bu liselerin kalitesini düşürmez . öğretmen aynı öğretmen.

  • Dursun YILMAZ(13.4.2018 11:38:23)

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığına aktif işçilerde ve emekli işçilerde aylık maaş hesaplamalarında TAHSİL DERECESİNİN,KIDEMİN ve İŞÇİ UNVANININ dikkate alınıp alınmadığı hakkında yazmış olduğum yazıma bu kriterlerin hiç biri dikkate alınmaz diye cevap aldım.Yani kölenin TAHSİLİ,KIDEMİ ve UNVANI olmaz demek istemişler.Eğitim sen olarak Bakanlığa işçilerde TAHSİLİN,KIDEMİN ve UNVANIN maaş hesaplamalarında niçin dikkate alınmadığını sorun.Türkiye'de eğitime ve eğitimli insana verilen değeri çıplak gözle görebilesiniz.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.