bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Kendi yazılımını yapmak

  • Kendi yazılımını yapmak

Kendi yazılımını yapmak

Bazı işler çok zor gibi görünebilir. Ancak 80 milyonluk dev Türkiye’nin kendi yazılımlarını üretebilecek kadroları vardır. Hiç zaman kaybetmeden yerli programcıların önünü açmalıyız. Vergi kolaylığı sağlayarak, teşvik vererek iletişim, teknoloji, simülasyon, çizim, tasarım, eğitim vb. ile ilgili uygulamaları üretmeliyiz.

20 milyon kadar ailemiz var. İş yerlerindeki, okullardaki, evlerdeki 15 milyon kadar bilgisayarın yüzde 99’unda maalesef ABD, Almanya, Güney Kore, Çin gibi ülkelerin bilimcileri tarafından üretilmiş yazılımlar vardır. Özellikle Microsoft firması 25 yıldır bizi sonuna kadar sömürmektedir. Her yıl yeni (?) bir işletim sistemi ve uygulama paketi çıkaran bu firma ekonomimize yılda 1-2 milyar dolar, toplamda 50 milyar dolar kadar yük bindirmiştir.

2018 yılındayız. 2000’li yıllarda üretilmiş, eski sürüm yazılımlar hala her işi görebilmektedir. Sürekli olarak yükseltme / güncelleme (upgrade) yapmaya gerek yoktur.

1992 yılından beri bilgisayar kullanıyorum. İşlerimi görmek için 20 kadar yazılım ile ilgiliyim. Bunların yüzde 100’ü ne yazık ki yabancı menşeilidir. Çizim, tasarım, mizanpaj, kodlama, robotik, grafik ile ilgili maalesef işe yarar hiçbir yerli yazılımımız yoktur.

21. yüzyılda makine yapımından daha çok yazılımlardan para kazanılacaktır. Programlar üreten 20 kadar ülke geri kalan ülkeleri köle gibi sömürecektir.  

Endüstri 4.0 konusunda sadece konuşmaktan kurtulamadık. Birbiriyle haberleşen, karar veren, tasarım yapan bilgisayarların, aygıtların içindeki entegrelerde satır satır yazılmış programlar vardır. Bunları üretmediğimiz sürece zenginleşemeyiz.

İlkokuldan üniversiteye kadar 10 kadar dersin süresini kısaltarak kodlama, robotik, otomasyon ile ilgili dersler vermeliyiz.

Şu anda kullandığımız yazılımların çoğu internete bağlanarak verilerimizi, gizli kalması gereken bilgilerimizi kötü niyetli odaklara taşıyabilmektedir. Akıllı olarak tabir edilen cihazların tümünün içine ajanlık amaçlı yazılımlar konabilmektedir.

200’den fazla üniversitemiz var. Bu kitle güç birliği yaparak yazılımlar yapabilir, Pardus adlı projeyi geliştirebilir.

Ali Özdemir

www.aliozdemir.net

0505 220 83 85

YORUMLAR Toplam yorum: 1
  • Dursun YILMAZ(12.4.2018 09:03:39)

    Amerika'dan aldığınız bir makinanın 12 adet dişlisi var.Bu dişlilerden 5 numaralı dişli bozuluyor.Siz de Amerika'dan uzman getirtiyorsunuz.Uzman geliyor 5 numaralı dişliyi değiştiriyor.Siz hazır uzman gelmişken 3 ve 8 numaralı dişlilerden de ses geliyor diye Amerikalı uzmandan bakmasını istiyorsunuz.Amerikalı uzman kendisinin sadece 5 numaralı dişlinin uzmanı olduğunu ve 3-8 numaralı dişlilerin her birinin ayrı uzmanı olduğunu söylüyor.Yani adamlar alfabenin her harfi için ayrı öğretmen yetiştirmişler.Bu öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler elbette yaratıcı oluyor.Aynı şartlarda eğitim bize de sunulmuş olsa bırakın yazılım yaratmayı insan bile yaratırız.Bak futbolculara profesörlere bile maddi yönden kafa tutuyor.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.