bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Camlı Cami, camdan cami

 • Camlı Cami, camdan cami

       Camlı Cami, camdan cami
         Okulların tatil olmasıyla birlikte mahallenin çocukları, Camlı Cami'nin yolunu tutardı. Bizimde ilk tanışmamız böyle olmuştu. Mahalleden, Esra Yıldız, Fuat Karatekin ve diğer arkadaşlarımızla birlikte, güzel dinimizi biraz daha öğrenme adına sabahları yola koyulurduk. Bisiklete, topa ve sokaklara doyamadığımdan olacak minareye çıkıp inme işi de heyecanını yitirince, benim Camlı Cami mesaisi diğerlerine göre biraz daha erken biterdi her yıl. 
        Üzerinde bulunduğu E-5 ( D100) Karayolu'nun sağladığı tanıtım avantajı ve biraz da haberleşme kültüründe mektup ve kartpostal geleneğinin zirve de olduğu yıllarda Camlı Cami kartpostallarının yurdun her yerine dağılmasıyla ünü nerdeyse Ankara Hacı Bayram Camii’den daha öndeydi. Isparta’da bir ikizi vardı ama konumu dolayısıyla bizimki çok ünlenmiş ve Bolu'nun sembollerinden bir tanesi olmuştu. İklim koşulları dolayısıyla yanlış bir proje olduğu söylense de, zarif ve çekici bir camiydi. Hele hele, kontrolsüz bir şekilde inşa edilmiş her bir mimari facia olan binlerce caminin yanında. Kendi değerlerim adına, orijinalinden ilk uzaklaşması ana kubbenin altındaki camların farklı renklere boyanmasıyla başlamış olup, daha sonra eklenen ön bölümün orijinal projeden farklı inşa edilmesi ve de son olarak deprem sonrası yapılan uygulamalarla olmuştur. İçi için bir şey diyemem ama, dış görünüşü gerçekten çok sıkıntılıydı. Yine kendi adıma söylemeliyim ki eski çekiciliğinin çok uzağında kalmıştı.
       Gelelim Camlı Cami’nin yerle yeksan oluşuna! Hepimizin bildiği gibi, şehrimizin en birikimli ve entelektüel isimlerinden Yurdaer Kalaycıoğlu Amcamız, manevi bir hassasiyetle Camlı Cami yanına yapacağı inşaatın camiyi gölgede bırakacağını düşünerek, Cami Koruma Derneği’ne kolay kolay kimsenin yapmayacağı bir teklifle gitmiş ve cami'yi kendisinin çizdiği bir projeyle yenilemek ve büyütmek istemiştir. Bu sürecin ardından hazırladığı proje Cami Koruma Derneği tarafından oy çokluğuyla kabul görmemiş ve sonrasında bazı tatsız gelişmeler yaşanmıştır. Camimizin hocaları, Yurdaer amcamızın inşaatı sırasında meydan gelen bazı zararların telafisi için vermiş olduğu sözleri zamanında yerine getirmemesini de göz önünde tutarak (Belki nasıl olsa anlaşırız tekrar tekrar masraf yapmayalım diye düşünmüş olabilir) caminin biran önce yıkılıp tekrar büyütülerek yeniden yapılmasını istemiştir. Caminin tekrar yıkılıp yapılmasına pek sıcak bakmayan dernek başkanı Yener Bandakçıoğlu ve dernek yönetimiyle camimizin hocaları ters düşmüşlerdir. Bu gelişmelerin ardında pek de şık olmayan bir şekilde hocalar ve bir kısım cemaat genel kurula gitmiş ve cami yönetimi değişmiştir. Çok kısa zaman içinde de Camlı Camimiz adeta bir camın tuzla buz olması gibi tarih sayfalarında yerini almıştır.
       Ülkemizin kronik sorunlarından bir tanesi şüphesiz ki cami yaptırma dernekleridir. Bu konuda çok şeyler yazılıp çizilmektedir. Allahın bildiğini kuldan saklamamak gerekirse, ülkemizde camilerin Cuma namazları ve Bayram namazları dışında kullanım oranı son derece düşüktür. Buna rağmen sürekli olarak cami yapılmaktadır. Mahallemizin kadrolu cami cemaati 2-3 safı geçmemektedir. Dolayısıyla mevcut cami den daha büyük bir cami yaptırmak sadece kendi kendimizi tatmin ve israfın dışında bir işe yaramayacaktır. Millet olarak gösterişi seviyoruz. Sırf 'Desinler!’ diye yapamayacağımız hiç bir şey yok. Ülkemizde doğan her çocuk 10.000 TL borçla doğuyor. Bir mahalle de yıkılacak ve yapılacak cami, mahalle halkının birlikte vereceği kararın neticesine göre şekillenmelidir. Günümüz teknolojisiyle yeni nesil camlar, beton, tuğla ve ytong kadar hatta daha da fazlasında ısı geçirgenliğine karşı koruyucu olabiliyor. Demek istediğim Camlı Cami tekrar küllerinden doğabilir. Cam konusunda Türkiye'nin en önemli iki firmasının sahiplerinin hanımları Bolu'lu dur. Camilere gelir getirmesi için planlarına eklenen ticari alanlar, cami'nin bütün manevi çekiciliğini yok etmekte ve çirkin görüntülere sebebiyet vermektedir. Kaldı'ki şehrimizde ciddi bir oranda fazlalık ticari mesken bulunmaktadır. Camlı Cami için ciddi bir bütçe ayırmış olan Yurdaer Kalaycı amcamızla tekrar bir görüşme yapılmalıdır. Belki ortak bir yol bulunabilir.
                                       
 Cumhur Bandakçıoğlu 

 

YORUMLAR Toplam yorum: 5
 • Ahmet(12.3.2018 16:48:24)

  Hala hayırsever vatandaş yardımı diyosun, sen önce sağlam camiiyi keyfi olarak neden yıktın onun cevabını ver. neden vatandaşın cebine sarıyorsun masrafı. vatandaş senin keyfinin kahyası mı, canın isteyince para versin sana.. O zaman herkes camiisini yıksın, garip vatandaş parasını versin.. Kuldan utanmıyorsunuz, Allahtan korkmuyorsunuz.. Kim yıktıysa o yapacak aynısını..

 • Metin mert(10.3.2018 09:48:22)

  Bu camiyi tüm hayırsever müslüman vatandaşın yardımiyle en iyi şekilde yardımiyle ederiz.siz düşünmeyin....

 • emar(7.3.2018 18:02:16)

  Kaleminde sağlık kardeşim, Yurdaer beyle ilgili kısım dahil yazınızın tamamına katılıyorum. Osmanlı Ahvadı Yurdaer beyin yapacağı 300 bin TL yardımı kendisi üstleniyorsa düşüncesine saygı duyarım. Eğer üstlenmiyorsa gölge etmesin yeter

 • Osmanlı Ahvadı(7.3.2018 11:41:29)

  Bütçe ayıran ve son zamanda iyice gündemi meşgul eden ismi geçen vatandaşın yardımına ihtiyaç olmadan da aslanlar gibi yapılır o güzelim yer.öyle bi bahsediyosunuz ki sanki tüm camiler yapılırken Yurdaer e başvuruldu. Yazınızın bu bölümüne katılmıyorum,Katılmıyoruz.saygılarımla

 • lütfi erkan gökce(7.3.2018 11:27:00)

  Aynen! Mahalle sakinlerinin çoğunluğunun düşüncesi

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.