bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İzzet Baysal’ın vefatıyla özdeşleşen fotoğrafın hikayesi

 • İzzet Baysal’ın vefatıyla özdeşleşen fotoğrafın hikayesi
 • İzzet Baysal’ın vefatıyla özdeşleşen fotoğrafın hikayesi


       İzzet Baysal’ın vefatıyla özdeşleşen fotoğrafın hikayesi
       Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İzzet Baysal Babamızın Bolu’ya kazandırdığı bir dizi eserlerin açılışını yapmak üzere Bolu’ya gelmişti. O günkü programda son olarak açılışı yapılacak olan Canip Baysal Lisesi’ne gelindiğinde, o gün çok keyifli olan İzzet Baba kendisini alkışlayan halka doğru yürürken, çok kısa bir süre(1-2 saniye) elini havaya kaldırarak ve gülerek el salladı. İşte o an fotoğraf makinemin deklanşörüne basarak bu güzel enstantaneyi yakalamak ve kaydetmek sadece bana nasip oldu. O gün ne kadar çok mutlu olduğu bu fotoğraf ile kayda geçerken, daha sonra rahatsızlanması ve bir daha Bolu’ya gelememesi bu fotoğrafın önemini bir kat daha artırdı. 
        Vefatından sonra bu fotoğraf, İzzet Baba’nın el sallayarak Bolulularla vedalaşmasının bir simgesi olurken, vefatıyla adeta özdeşleşti. 

        İzzet Baba öldükten sonra masasının çekmecesinde Ahmet Baysal’a verilmek üzere hazırlanmış olan mektup zarfının içinden çıkan kısa vasiyet notunda şöyle yazıyordu; “Oğlum Ahmet ben öldükten sonra mezarımın başında bir fotoğrafım olsun, varsın onun günahı da bana ait olsun.”
         İşte İzzet Baba’nın bu vasiyeti yerine getirilirken, Anıt mezarına yakışacak en güzel ve en anlamlı fotoğrafı olarak, hiç tartışmasız benim çektiğim bu fotoğrafı seçilmişti. 
         İzzet Baysal’ı anlatan en güzel fotoğraf olarak, gazetelerde, posterlerde, afişlerde, totemlerde, her yerde bu fotoğraf kullanılırken, ben de bu fotoğrafı çekerek o anı ölümsüzleştiren bir kişi olarak gurur duyuyorum.
                                               
  Kamuran Alagözoğlu 

 

YORUMLAR Toplam yorum: 2
 • Osmanlı Ahvadı(6.3.2018 12:37:49)

  Bolu'muz bu muhteşem yürekli insana gece gündüz dua etse azdır.Devletin dahi yapmayacağı sayıda eseri ilimiz insanına hediye etmiş bu nadide insanın iyilik amel defteri ahirette dahi kapanmaz.
  Vekilde çıkar reklam basar,neymiş kalkındırmayı hedefleyecekmiş.Devlet eli ile dahi olsa bu ile ne kattın(ız).arsa parsellemekten öte ne yaptınız,güzelim ilimiz bu muhteşem insanın eserleri ile günlük yaşamını döndürmekte! Siz ne yaptınız vekiller?,biriniz avukat biriniz esnaf iken bu il adına ne yaptınız? Yandaş açılışlar,rantabl işler! Siyasetten tiksinir olduk,oy zamanı yaya gezersiniz,sonrasında beş sene pufffff.
  İZZET BAYSAL BABAMIZIN binde biri olamazsınız.Allah gani gani rahmet eylesin, Nurlar içinde yatsın İnsanlık+hizmet+iman+edep budur!

 • İsmail YILDIRIM(6.3.2018 12:30:55)

  Kamuran bey teşekkür ederim, Boluya çok güzel bir anı bıraktınız.
  İzzet Babamıza rahmetler diliyorum, büyük bir insandı, büyüklük öyle gösterişle olmuyor, belki onun kadar mütevazilik şu an kimsede yok, ama o öncelikle bir insandı, hemde en büyüklerinden, yıllar değil yüzyıllar geçse unutulmayacak, unutturulmayacak bir insan. Mekanı cennet olsun.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.