bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İzzet Baysal’ı anmak 

  • İzzet Baysal’ı anmak 

        İzzet Baysal’ı anmak 

         İzzet Baysal; eğitim ve sağlık alanında yapmış olduğu hayırlar bırakmış olduğu eserler, dönem içinde değerlendirildiğinde bir ilktir. Hiçbir ilimizde bir işadamının kendi mal varlığının tamamını bir vakıf aracıyla kendi ilinin eğitim ve sağlığına harcadığını ben bilmiyorum...
    5 Mart İzzet Baysal'ın onsekizinci ölüm yıldönümü Bolu deyince aklımıza gelen İzzet Baysal'ı anmak, aslında Bolu'nun gelişimini anmak gibi bir şey. Yani İzzet Baysal'ı Bolu olarak görür ve anarsak yanlış yapmış olmayız. 
    Bolu'ya kırkyıl sonra gelip bir vakıf kurarak eğitim sağlık alanında hizmet vermeye başladığında ilk etapta anlamamıştık. 
   Bolu kamuoyu ilk zamanlar İzzet Baysal'ı anlayamamıştı. Bolu nasıl anlasın, hiç olacak iş mi bir Bolu'lu iş adamı çıkıp kırk yıl sonra memleketine geliyor ve tüm mal varlığını Bolu için eğitim ve sağlığa vakfediyor. Üstelik tüm işlerini tasfiye ederek bütün mal varlığını kurduğu vakfa bağışlayarak.
     Bolu kamuoyu o dönemlerde anlayamazdı. Vakfın kurulduğu İzzet Baysal'ın eğitim ve sağlık alanında karşılıksız yatırım yaptığı dönemlerde Türkiye'de hırsızlık arsızlık yolsuzluk menfaat ilişkileri hat safhadaydı. O dönem siyasetçi iş adamı bürokrat hatta basın her türlü menfaat ilişkisi ile konuşuluyordu. Devletin malı deniz kavramı O dönemlerde anlam buluyordu.
       Hele birde Düzce o dönemlerde Bolu'nun ilçesiydi yani Bolu'nun yatırımları Düzce'ye gidiyordu.
        Bu şartlarda İzzet Baysal'ı Bolu'nun anlaması zordu. O nedenle Bolu İzzet Baysal'ı ancak üniversiteyi yaptığı zaman daha iyi anladı ve tanımaya başladı. Sonrasında gördük ki İzzet Baysal demek Bolu'nun Babası demek.
   İzzet Baysal eğitim ve sağlık alanında yapmış olduğu yatırımlar yaptığı dönem içinde değerlendirildiğinde bir ilktir. Hiçbir ilimizde bir işadamının kendi mal varlığının tamamını bir vakıf aracıyla kendi iline eğitim ve sağlığına harcadığını ben bilmiyorum. 
   Şimdilerde neredeyse tüm illerimizde üniversite var. Oysa İzzet Baysal Bolu'ya üniversite yatırımına başladığında kaç ilimizde üniversite vardı bakmak gerekir. 
   Bolu'nun medarı iftiharı Babası İzzet Baysal sadece sağlığa eğitime yaptığı yatırımlarla değil, örnek kişiliğiyle de Bolu'nun gururudur. İzzet Baysal Bolu için ölümsüzdür. Daima eserleriyle hayatımızın bir parçası olacaktır. 
   İzzet Baysal'ı anarken yeğeni Ahmet Baysal'ı anmadan geçemeyiz, hatta Ahmet Baysal'sız İzzet Baysal'ı düşünemeyiz öyle ki Ahmet Baysal olmasaydı, İzzet Baysal olmazdı. 
       Ahmet Baysal, İzzet Baysal'ın her yatırımının her projesinin fikir babasıdır dersek yanlış söylemiş olmayız. Ahmet Baysal Amcası İzzet Baysal'la özdeşleşmiş onu iyi tanımış kendisini amcasına adamıştır. İzzet Baysal Vakfı'nın kuruluşundan bugüne kadar yapılan tüm yatırımlarda Ahmet Baysal'ın imzası vardır. Ahmet Baysal bugün Bolu'nun medarı iftiharı dersek yanlış olmaz. 
     İzzet Baysal eserleri, İzzet Baysal vakfı aracılığıyla Ahmet Baysal titizliğiyle devam etmektedir. Ruhun şad olsun İzzet Baba Bolu seninle ne kadar gururlansa azdır.                                                                     
5 Mart 2018   
                                                       
   Latif Yıldız                                                                                                                                                                                                    

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.