bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İyilik, Güzellik..

  • İyilik, Güzellik..

     İyilik, Güzellik..
       İzzet Baba, Bolu’ya yüzünü dönene değin bu iki sözcüğün başka anlamları vardı. Beyaz beyaz binalar küçük kentimizde yükselmeye başlayınca, biz Boluluların biraz da soğuk iklimden kaynaklanan sert mizaçları, yumuşamaya başladı. “Bağışlamak”, “karşılıksız vermek”, “bir ucundan tutmak”, “doğduğun kenti sevmek”, “memlekete olan borcunu ödemek” gibi kavramlar yaşamımıza girdi. Büyük bir kalkınma hamlesiyle, Bolu, kısa sürede eğitimde, sağlıkta, yaşanabilir kentler sıralamasında, ülkenin birçok kentinin önüne geçti. 
       İzzet Baba, Bolu’ya bu “iyiliği” yaparken, kulağımıza, bu hizmetlerin doğuracağı “güzelliği” fısıldıyor ve gelecek ışıltılı günleri muştuluyordu.
      İzzet Baysal okullarında şekillenen binlerce genç, O’nun ilkeli yaşamını örnek alıp üretmeyi öğrendi. Üretmeden tüketmenin memlekete yapılacak en büyük kötülük olduğunu öğrendi. Ülkesini karşılıksız sevmeyi öğrendi. Doğduğu topraklardan beslenmeyi öğrendi. Hayal kurmayı ve onları gerçekleştirmeyi öğrendi. 
       İzzet Baysal’dan bize kalan büyük miras, içi boş binalar değildir elbet. Öyle başka bağışlara benzemez İzzet Baba’nınki. Planlıdır, yenilikçidir, süreklidir, kendi kendini besler, ilericidir.
       Bir bebeğin ilk çığlığı İzzet Baysal hastanelerinden birinde yankılanırken, dedesi sevinçli doğum duasını İzzet Baysal Camii’nde eder. Babası, doğumun şerefine bir fidan diktiyse İzzet Baysal okullarından birinin bahçesine, fidanın can suyu, İzzet Baysal çeşmesindendir. Ağacın ilk meyvesini verdiği gün, anaokulunda başlar İzzet Baysal okullarındaki eğitim, doktoraya kadar sürer gider. 
       Bolu’da doğanları başkalarından farklı kılan bu büyük miras, bir vatansever mimar eliyle, titizlikle ve sevgiyle planlanmıştır. 
      İşte İzzet Baysal sevgisinin her birimizin yüreğine bu denli işlemesi de ondandır..

#İzzetBaysal#5Mart2000
Filiz Karaman
İzzet Baysal Anadolu Lisesi
1995 Mezunu

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.