bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bolu Süt Fabrikası...?

 • Bolu Süt Fabrikası...?

  Bolu Süt Fabrikası...?
   Böyle bir fabrika var mı....? Nereden çıktı bu iddia....
   Üreticimiz olan, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın sütleri Bolu Süt Fabrikası’na geliyor, işleniyor ve neticede üretici parasını fazla gecikmeden alıyor mu....? EVET ALIYORDU.. DU.. DU..!
  Bilenler bilir.... Fazla zaman geçmedi... Gençler ve çocuklar bilemezler, çünkü Bolu Süt Fabrikası’nı onlar görmediler ki...
  Düzce istikametinde yolunuza devam edin, şimdiki BOLU 14. AVM’nin olduğu yere bakarken içiniz CIZZZ eder, çünkü orada çok yakın geçmişte süt fabrikası vardı... Büyük bir tarımsal sanayi kuruluşu idi ve devlet halkının bu konudaki ilerlemesini sağlayan, üreticiyi destekleyen ve en önemli bir iştigal alanı ve fabrika idi...
   Şimdi orada BOLU 14 AVM var. Neye yarar... Hiçbir üretimi olmadığı gibi aşırı tüketim nedenidir. Eğlenelim ve hep tüketelim... Şonuç.?
   Hiç geçmişten ders almadığımız için şimdide aynı hatalar. yapılıyor. Bolu Süt Fabrikası kapatıldı, makineler hurdaya gitti. İşgal ettiği saha çok kıymetlendi ve neticede o zamanın yetkilileri, devlete ait olan bu yeri şahıslara sattı. Gel zaman git zaman devletin malı elden çıktı ve şimdiki BOLU 14 AVM orada. 
     Hepinizin bildiği gibi şu günlerde de yurdumuzdaki 14 Şeker Fabrikası satılığa çıkarıldı. Fazla detaya girmeyeceğim amma, görevli olduğum AĞRI ŞEKER FABRİKASI’NIN temel atma ve yapımı süresince ne emekler verip, geceli gündüzlü sonsuz gayretlerimiz demek ki boşuna imiş...? Ağrı'nın 2 milyon koyun 350 bin sığır mevcuduna yanarım....
     Büyükler doğru söylemişler (tarih tekerrürden ibarettir) diye, bu 14 şeker fabrikası satılacak yerlerine AVM’ler, binalar, gökdelenler yapılacak, paralar kazanılacak, köşeler dönülecek ve neticede tarım-hayvancılık iyice tarihe karışacak....
     Yine de ümidimizi kesmedik. Türkiye çapında büyük infiale sebep olan bu 14 fabrikanın satışından elbette vazgeçilir diye bekliyoruz.
    Ümit fakirin ekmeği...
     Bizler, Şanlı Cumhuriyet’in yetiştirdiği nesiller olarak, DEVLETİ BABA OLARAK biliriz.
                                        
                                           
   Dumlu DEMİRCİOĞLU

 

YORUMLAR Toplam yorum: 6
 • mühendis(5.3.2018 18:39:20)

  Sek süt 1992 yılında rahmetli Süleyman Demirel hükümeti tarafından özelleştirme kapsamına alınmış 1995 yılında Paşaköy kooperatifine 71 milyara satıldı.Satıldığı yıl kar etmekteydi bölge hayvancıığına büyük hizmetleri vardı.1-2 sene özel sektör çalıştırıldıktan sonra Yusuf Yaman tarafından sabancı grubuna satıldı.

 • Murat ERMİŞ(5.3.2018 15:44:07)

  Ne yazık ki Mazide kalan bu süt Fabrikasının yapılmasında çok çok büyük Emekleri olan ve sağlığında bizlere gurur ve üzüntüyle anlatarak paylaşan RAHMETLİ BAKANIMIZ TURGUT GÜLEZ BEYEFENDİMİZİ MİNNET VE ŞÜKRANLA YAD EDİYORUM.! Ruhu Şad, Mekânı Cennet olsun...!

 • Murat Gücüm(5.3.2018 09:28:52)

  Ne yazıkki fotoğraf böyle. Şimdi ise koyunlar, sığırlar dışardan geliyor.

 • Asım ŞAİR(4.3.2018 12:51:46)

  Temiz bir işletme idi,Kıbrıscıktan-Sebenden süt gelirdi.Bolu süt  fabrikasından peynirimi,yoğurdumu diğer üretilen ürünlerden çok aldığımı hatırlıyorum. Hatta bir ünitenin açılışınıda o zamanlar her kesin önünde takla attığı,el pençe durduğu Kenan Evren tarafından yapılmıştı..Yazık olmuş,bu fabrikanın kapanması ve satılması ile köylü ürettiğini satamaz olmuş Tarım ve hayvancılığın yok olmasını tetiklemiştir..Her şeyi satarım,istediğimi yaparım düşüncesini ve destekçilerini bir kez daha kınıyor,selam ve saygılarımı gönderiyorum

 • BOLU LU(3.3.2018 23:09:10)

  KAPİTALİZM,Bolu süt fabrikasını hatırlayan kişiyim,serbest piyasa ekonomisini destekleyen anavatan partisi,ülkemizi bu durumlara getirdi,süt fabrikamızıda onlar sattı,mevcut iktidarda onların izinden gidiyor ve halkımız sadece seyrediyor,tarım ve hayvancılık bitiyor,bu durumlardan palazlanan bolulu insanlar var,önce kooperatif sonra şirket sonrası halk yok kaybeden halk var her zaman..

 • teoman palay(3.3.2018 19:52:11)

  Dumlu Bey öncelikle kaleminize sağlık. Süt fabrikasının kapısındaki fabrika satış mağazasından süt aldığım zamanları ve sütün kalitesini hatırlıyorum. Fakat nasıl olup da zarar ettiğini, sürekliliğinin neden sağlanamadığını bilmiyor ve merak ediyorum. 14 burada AVM 'nin düzceden insan çektiğine şahit olup, şehrin turizm politikası için güzel bir yatırım olduğuna inansam da, o arazide fabrikanın bulunmasının ekonomik olarak çok daha faydalı olacağı konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Boluda kurulan kooperatif ve organizasyonları anlatan yazılarınızla bizleri aydınlatmanızı temenni ediyorum.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.