bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Baysal; “Mengenlilere söz verdim”

 • Baysal; “Mengenlilere söz verdim”

        Ahmet Baysal; “Mengenlilere söz verdim”
        İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Mengen’deki AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün İl merkezine alınması konusunda açıklamalarda bulundu. Baysal; “Mengenlilere söz verdim” dedi.
        Geçtiğimiz günlerde İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Mengen’deki AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün İl merkezine alınması gündeme gelmişti. Bu konunun kamuoyunda duyulmasının ardından Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, İlçede bulunan siyasi parti başkanları, İl Genel Meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşları ayaklanarak Rektörlük binasına gelmiş ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile yaklaşık 1 saat görüşerek bu konunun iptal edilmesini istemişlerdi.

      “Mengenlilere söz verdim”

       İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Baysal, Mengenlilere bir söz verdiklerini ifade ederek; “Vakti zamanında Vali ve dönemin rektörü bize gelerek bu Gastronomi bölümünün Bolu’ya gelmesinin daha iyi olacağını söylediler. Ancak zamanında YÖK’ten izin alınarak Senato kararıyla bu bölüm Mengen’e açıldı. Şimdi bu konuyu tekrar irdeleyip Bolu’ya almanın konuşulmasının bir gereği yok. Çünkü biz Mengenlilere bir söz verdik. Kampusun buraya açılması için gerekli projeleri çizdirdik ve bedellerini de ödedik.” 

       İhalesi 9 Nisan’da yapılacak

        Mengen’de 28 bin metrekare üzerine 10 bin M2 inşaat alanı olacak olan yeni kampus hakkında da açıklamalarda bulunan Baysal; “Biliyorsunuz ki Aşçılık Meslek Yüksek Okulu ve Gastronomi bölümü eski bir binada öğrencilere hizmet veriyor. Mengenlilerden 2 sene önce bize bir talep geldi. Mengeliler bu okulun ve bölümün yeni bir kampüste toplanması için 28 bin dönümlük yer bağışlamışlar. Bu talep hem o zamanın rektörü tarafından hem de Mengen Belediyesi tarafından bize geldi. Bizde bu talep doğrultusunda Belediyenin alt yapısını yapması ve Üniversitenin de donanımını sağlaması koşuluyla aramızda Valilik huzurunda bir protokol imzaladık. Biz buranın projelerini yaptırdık ve rektörlüğe onaylattırdık. Bu arazi üzerine yapılacak kampüs için biz Bolu’dan 4 tane firma bulduk. Bu projeyi bu firmalara verdik ve 9 Nisan’da da buranın ihalesini yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

YORUMLAR Toplam yorum: 7
 • Şemsettin GÜRTÜRK(23.2.2018 15:25:24)

  Dünyada eşi ve benzeri bulunmayan İ.Baysal Vakfının ve Sn.Başkanı Ahmet Baysalın Bolumuza ve Mengene yaptığı yardımlar hertürlü takdirin üstündedir. Kendisine teşekkür ederiz. İ.B.Vakfı tarafından Mengene kurulması planlanan ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ Mengenin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine çok büyük katkıda bulunacaktır. 2012 yılından bu yana öğrenime devam eden AİBÜ.Turizm İşletmeciliği bünyesindeki Gastronomi ve Mutfak Hizmetleri Bölümünün kesinlikle
  Mengende öğrenime devam etmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla yeni rektör hocanın ve senato üyelerinin konuyu tekrar değerlendirmeleri uygun olacaktır görüşündeyiz. Hatta Mengen ve diğer ilçelerimizde Orman Fak, Süt ve Süt Ür. Tek. Sağlık Hiz.MYO gibi bölümlerin açılması sağlanmalıdır.

 • (23.2.2018 15:11:56)

  İsmail yıldırım, merak etme zaten buraya gelen öğrenci ne boluya ne de sizin gibi öğrenci düşmanı, gurbet nedir bilmeyen, ailesinden uzakta kalmamış bolu halkına meraklı değil. İzzet Baysal gibi değerli bolulular nedense pek az kalmış. Buraya öğrenciler okumaya geliyor, 6 kişi üç metrekare odalarda sıkış tıkış kalıyor. Bırakın gezsinler dolaşsınlar sizi bu zerre kadar ilgilendirmez. Bolu da kültürel bir faaliyet yapılıyor da biz mi yapmadık? Sanatla sporla ilgilendiniz de, bu alanda şehrinizi geliştirdiniz de biz mi gelmedik?

 • mustafa'ya(23.2.2018 14:27:52)

  mustafa bey kanayan bir yaraya parmak bastı. vakfın değerini çok önemseyen birisi olarak, vakfı kullanarak  orada kendi çıkarları doğrultusunda kızını oğlunu damadını akademisayen yapanlar, sadece ünivesiteye değil diğer kamu ve özel müteşebbüse de baskı kuranlar, iş yaptıranlar var. önce onlar gitmeli ve genç, çalışkan, yüksek eğitim li doktoralı üyeler dahil edilmelidir.

 • mengen kazansın(23.2.2018 11:59:52)

  Üniversite mezunlarında işsizliğin %30 ları bulan ülkemizde siyasetin en kolay oy kaynağı yöreye açilan üniversitelerdir.Eğitimle,eğitim almış insanla kalkınır ülkeler.Ancak ne yazıkki sunuca bakarsak eğitimli insanlarımızdan yararlanamayan üçüncü dünya ülkesiyiz.Fabrika kuramayan siyaset, ana babaların kısıtlı kaynakları ve çocuklarımızın umutları üzerine inşa ettikleri siyasi ikbal ve geleceklerini hoyratça  eğitim üzerine kurmuşlardır.Onlar için çocukların gelecekleri önemli değildir.Onlar alacakları oylara kilitlenmişlerdir.O nedenle bırakın ilçeleri köylere bile üniversite bölümleri açmaktan kaçınmazlar,kaçınmıyorlar.Diyorum ki Sayın Baysal ın dediği gibi bölüm Mengen ilçemize açılmalıdır.Hiç değilse Mengeni miz kazansın.Sayılarımla..

 • İsmail YILDIRIM(23.2.2018 11:10:08)

  Ben Bolu Merkezde oturuyorum, sayın yorumcu "mn" nin dediği gibi Bolu merkezde sosyal ve kültürel olarak gelişmiş öğrenci pek fazla görmüyorum, benim gördüklerim nedense hep kafede oturup bir çaya 3,5 lira veren öğrenciler. Bu çocuklar öncelikle buraya okumaya geliyorlar, madem gelmesinler çok medeni memleketlerinde sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirsinler. Diğer bir husus, O ZAMAN NEDEN BURALARDAKİ OKULLARA KAYIT OLUYORSUNUZ, Mengen'de aşcılık okuyan bir öğrenci çalışmaya başladığında ben Mengen'de okudum, oradaki ustalardan ders aldım demesini biliyor ama. Eğitim mutlaka iki duvar arasında olmaz ama Bolu'da nasıl olduğunu da görüyor ve biliyoruz, herkes aklını başına toplasın.

 • Mustafa(23.2.2018 10:22:48)

  Sn.mn, size katılmıyorum. O ilçelerimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönü  nasıl gelişecek? Mengen, aşçı'lık mesleği ile ulusal ve uluslar arası bir marka ve isimdir. Önemli olan o yöreyi uygun eğitim-öğretim ve ekonomik olarak kalkındırılması için doğru projeler üretip hayata geçirilmeli. İkemetgah şartı ile Öğr. Üyesi alıyorsun alınan şahıslar adeta mobil olarak hizmet sunuyor. İlçelerdeki okullara müdür atıyorsun haftada 2 gün ancak orada hizmet veriyorlar. Ahmet amca haklı ama öncelikle Vakfın mütevelli üyeleri mutlaka güncellenmeli ya da vakfa sahip çıkmaları sağlanmalı. Vakfın çıkarlarını ikinci plana atıp şahsi çıkarlarını ön planda tutanlar vakıftan atılmalı ve yerlerine çalışkan, dürüst ve Bolu sevdalısı gençler getirilmeli.

 • mn(23.2.2018 08:44:05)

  İlçelerde A.İ.B.Ü'ne bağlı yüksek okul vb. açmak doğru değil! Buralarda bir öğrenci sosyal, kültürel olarak nasıl gelişir.? Okuldan çık eve git! Üniversite hayatı sadece binalarda eğitimden ibaret değildir! Seben'de, Yeniçağa'da, Kıbrısçık'ta filan bir genç ne yapacak!.. Zaten buraların yerel halkı kaçıyor. Netice olarak; Bu popülizmi bırakın, Bolu merkezi kampüsü her yönden güçlendirin!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.