bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 

 • Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 
 • Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 
 • Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 
 • Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 

       Gastronomi Bölümü Mengen için önemli 
       Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Mengen’deki AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün İl merkezine alınacağı yönünde kamuoyunda duyulması üzerine Mengenliler ayaklanarak Rektörlüğe geldi.
       Kamuoyunda Mengen’de 2012 yılından bu yana hizmet veren AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Gölköy Kampusü’ne alınmak istendiği konuşuluyor. Bu konuşmaları duyan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, İlçeden bulunan siyasi parti başkanları, İl Genel Meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşları ayaklanarak Rektörlük binasına geldi. 
      Karar; Senato’nun ortak kararıdır
      Başkan Bulut ve beraberindeki heyet, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile bir saat boyunca Gastronomi Ve Mutfak Bölümü’nün kaldırılmaması için toplantı yaptı. Toplantı da Rektör Mustafa Alişarlı, Üniversite sınavından 200 puan alarak Aşçılık Meslek Okuluna gelen ile 400 puan alarak Gastronomi ve Mutfak Bölümüne gelen öğrencinin aynı yerde olmasının yanlış olduğunu, ayrıca yeni yapılacak kampusun merkeze uzak olduğundan dolayı güvenlik konusunda da sıkıntılar yaşanabileceğinden bu bölümün Bolu’ya alınması istediği iddia edildi. Şarlı’nın ayrıca bu bölümü Mengen’den aldıktan sonra buraya en az 100 öğrencisi bulunan başka bölümleri açacağını söylediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Şarlı’nın, bu kararın sadece kendisinin değil, senatonun ortak bir kararı olduğunu söylediği öğrenildi. 
        Kampus belediye binasına 5 dakika yürüme mesafesinde 
        Bu konuşmanın üzerine Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’un da Yeni kampusun Kaymakamlığa 7, Belediye binasına da 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde olduğunu ve bu bölümün Mengen’de kalması gerektiğini anlattığı öğrenildi.
       “Mengen’in geleceği Gastronomi kenti olabilmesi için çalışıyoruz”
        Toplantının ardından Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bulut; “Mengen sivil toplum örgütlerimiz, siyasi parti başkanlarımız ve temsilcilerimiz, İl Genel Meclis üyelerimiz ile Belediye Meclis üyelerimizle birlikte Mengen için çok önemli bir konuyu Sayın Rektörümüzle paylaştık. Mengen de 1981 yılında ilk adımını atan Aşçılık eğitimi, Anadolu lisesi ve akabinde 2 yıllık yüksek okulumuz derken 2012 yılında hayata geçen Gastronomi bölümümüz 7 yıllık bir eğitim ve 2 dönemdir de mezun verdikten sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi senatosunda bir değerlendirme yapılmaya başlanıyor. Yeni yapılacak kampusun heyecanını biz yaşarken, Gastronomi bölümünün Mengen’den alınmasına yönelik olarak bir tasarrufa geçişin olduğunu birkaç gün önce öğrenmiş bulunuyorum. Bunun üzerine hemen sivil toplu örgütlerimiz ve ilçe başkanlarımız ile İl genel Meclis üyelerimizle yani toplumun seçtiği her temsilciyle birlikte bir toplantı yaptık ve bu konuyu Rektörle görüşelim istedik. Mengen’de 28 bin metrekare üzerine 10 bin metre kare inşaat alanı olacak olan yeni bir kampusumuz yapılıyor. Daha temeline az bir süre kala Gastronomi bölümünün Mengen’den alınabileceği konusundaki bir taahhüdün oluşmasından büyük bir rahatsızlık duyduk. Önümüzdeki 8 Mart’ta yapılacak toplantıda umarız olumlu değerlendirilecektir. Çünkü Mengen’in geleceği Gastronomi kenti olabilmesi için çalışıyoruz” dedi.  
          Karar ise 8 Mart tarihinde verilecek

          Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Mengen’deki AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün İl merkezine alınıp alınmayacağı konusundaki karar ise 8 Mart tarihinde verilecek. Abant İzzet Baysal Üniversite Senatosu, bu konuyu görüşmek için Gerede’de bir araya gelecek. Senatodan çıkacak karar doğrultusunda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün kaderi belli olacak.
 

YORUMLAR Toplam yorum: 3
 • Metin mert(24.2.2018 13:03:53)

  Dünya çapında mengen aşçılık ta ün yaptı. Bir otelde işe girerken mengen nin m sini söylesen işe girersin. Merkeze alınmamalı... Son sözü Ahmet BAYSAL söyledi.....

 • Bitik Esnaf(21.2.2018 11:45:12)

  Gıda ile ilgili olduğu için yazıyorum.

  Akp, 25 adet pancar şekeri üreten fabrikadan, 14 tanesini satıyor...
  Yerli ve Millilik nerede?
  Eriyoruz beyler eriyoruz uyanın...

  Yerli ve Milli ALTAY Tankı üretiyoruz dediler.
  Geçen gün Başbakan'ın açıklamasını gördünüz mü bilmiyorum.
  Makineler Almanya'dan, önemli parçalar Almanya'dan geliyor. Daha basit parçalar Trde yapılıyor dedi.
  Yerli tank? Milli tank?
  Adamlarla ters dussek bize yedek parça vermiyorlar, sonra kalıyoruz yarı yolda.

  Seçim dönemini hatırlayın. Koca koca reklamlar verdiler.
  Hayaldi gerçek oldu. Yerli ve Milli uçaklarımız göklerde diye.
  Eee madem uçak üretiyoruz, ne diye AMERİKA'dan Boeing uçak sipariş ediyoruz?

  Biraz düşünelim. Aklınızla alay edemesinler.

 • Doğrucu Davut(20.2.2018 20:23:35)

  Mengen öğrenci kenti değildir, uzun süre olamaz da. Öğrenci sadece okul için gelmez bir kente. Ders dışında kalan zamanını neyle değerlendirecek hiç düşündünüz mü? Peki ya öğretim görevlisi? Nerede barınacak bu kadar insan? Siz üzerinize düşeni yaptınız mı, yapıyor musunuz beyler?

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.