bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

19 yaşında kendisini asarak intihar etti

  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti
  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti
  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti
  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti
  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti
  • 19 yaşında kendisini asarak intihar etti

19 yaşında kendisini asarak intihar etti 
       Bolu'da Sağlık Mahallesi'nde ikamet eden Kankaya ailesinin 19 yaşlarındaki oğlu Çağlar Kankaya bugün evde yalnız kaldığı sırada kendisini iple tavana asarak intihar etti. 

       Alınan bilgiye göre, alışverişten dönen Çağlar’ın annesi eve dönünce kapıyı açamadı, kapı esnafların yardımı ile kırılarak açılabildi. Anne Nuray Kankaya oğlunun tavana asılı cesedi ile karşılaşınca sinir krizinden kendini kaybetti.

       Güvenlik güçleri, son yıllarda internet ortamında oynanan, gençleri intihara sürükleyen “Mavi Balina” adlı oyundan şüpheleniyor.

        “Mavi Balina” oyunu çocukları intihara sürüklüyor    
        Son aylarda ülkemizde ve Bolu’da genç intihar olaylarında meydana gelen ürkütücü artış akıllara gençler arasında yayılan ve dünya çapında yüzlerce intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyunu getiriyor.

        “Mavi Balina” internet ortamında oynanan içeriğinde “sanal şantaj” içeren talimatlar bulunan oyunun ülkemizde ve Bolu’da genç intihar olaylarında etkili olduğu düşünülüyor.

       Geride onarılması güç acılar bırakarak intihar eden gençlerin ardından aileleri yakınlarına ve emniyet güçlerine “herhangi bir sorunu yoktu, son zamanlarda sessizleşmiş, sabahlara kadar bilgisayar başında oturuyordu biz ders çalıştığını düşünüyorduk, kardeşi ‘oyun oynuyordu’ derdi, biz anlayamadık, ama şimdi araştırdığımızda karşımıza “Mavi Balina” adlı oyun çıkıyor, zamanında meselenin ayırtına varabilseydik sonuç böyle olmazdı” diyorlar.

       BBC/Türkçe haber merkezinin konu hakkında yaptığı inceleme ve haber şu şekilde;

        Mavi Balina intihar oyunundan kurtulanlar anlatıyor

        Almanya'da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen isimli bir çocuk ile Türkiye'de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin isimli gencin intiharlarının arkasında da "sanal şantajın" olduğu düşünülüyor.

       Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

       50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

       50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

       'Mavi Balina' adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

        WhatsApp mesajı ile gelen bir link ile katıldı

        Hindistan'ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.

       22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi:

       "Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor.

       Talimatlar gece 02.00’ de geliyor

       Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00'da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

       Alexander, 50 aşamadan oluşan sürecin en ünlü görevlerinden birini yerine getirdiğini de anlatıyor:

"Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı

"Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı... Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım."

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

        'Eğer tamamlamazsam annem ölecekti'

        Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan'da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine "son aşamayı" yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi.

Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, "Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti" dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocuk da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmişti.

       'Oyunun sonu, zamanın doldu'

        2015 yılında Rusya'da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla "daha kolay yönlendirilebilir" 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içinde Arjantin'de kendisini bir su tankının üzerinden atmak isterken kurtarılan kişi 22 yaşında bir anneydi.

Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı.

22 yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce, "Oyunun sonu, zamanın doldu" isimli bir mesaj aldığını söylediği de ifade edildi”

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.