bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Camlı Camii neden yıkılıyor ?

 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?
 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?
 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?
 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?
 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?
 • Camlı Camii neden yıkılıyor ?

  22.06.2016 tarihli haber fotoğrafı

       Camlı Camii neden yıkılıyor?
       1970’li yıllarda Bolu’da görev yapan bir asteğmen tarafından çizilen mimari projeye göre yapılan Camlı Camii, Cami Derneği tarafından alınan yıkım kararı sonrası yıkılmaya başlandı. Camlı Camii yapıldığı yıllarda Bolu'nun tanıtım kartpostallarında yer alıyor, çevre il ve ilçelerden camiyi görmek ve namaz kılmak için ziyaretçiler geliyordu. Yolcu otobüsleri bile Camlı Camii'nin önünü mola verme yeri haline dönüştürmüşlerdi. 9 Şubat'ta yıkımına başlanılan Ünlü Camlı Camimizin yerine yenisinin yapılacağı belirtiliyor.  
        Camlı Cami’nin durduk yere yıkılmasını savurganlık olarak değerlendiren Yurdaer Kalaycı, Cami derneğine teklif götürdüğünü belirterek; “Şu anki kapasitesini 2 misli artıracak şekilde hazırladığım projeyi kabul ettikleri takdirde, bütün masraflarını karşılayacağıma dair taahhütte bulundum. Ama ne hikmetse teklifim kabul görmedi ve camiyi yıkmaya başlayarak bu güzelim camiye yazık ettiler” dedi. 

       Bahçelievler Mahallesi’nde Bolu’da görev yapan bir asteğmen tarafından çizilen mimari projeye göre yapılan inşa edilen ünlü Camlı Camii yıkılıyor. 1970’li yıllarda yapılan Camlı Camii, 12 Kasım 1999 Depremi’nden sonra güçlendirilerek, “Camlı” olma özelliğini de hemen hemen kaybetmişti.  
       Kalaycı’nın, caminin kapasitesini büyüterek yapma teklifi kabul görmedi 
       Caminin doğusunda arsasına apartman inşaatına başlayan Sanatçı Yurdaer Kalaycı, inşaatın temel kazısı hafriyatı sırasında herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için caminin duvarını yıkmıştı. Bu sırada orada olan BolununSesi Gazetesi bunu haber yapmıştı. Bu haberin altına yazılan yorumlarda; “Yurdaer camiyi tamir eder, yıktığı yerleri yeninden yapar” şeklinde bazı yorumlarda da; “Yurdaer camiyi baştan aşağı yenilesin” gibi mesajlar yazılmıştı. 
       “Bu mesajlardan etkilenerek kolları sıvadım”
      Bu mesajlardan etkilenerek kolları sıvadığını belirten Bolulu Ünlü Sanatçı Yurdaer Kalaycı; “Yaptığım incelemede bana caminin büyütülmesi gerektiği söylendi. Ben de Cami derneği üyelerine, “Hazırladığım projeye ve bana müdahale etmezseniz, hem camiyi büyütürüm ve yenilerim. Bunların hepsini yıkmadan, mevcut tezyinatına dokunmadan, ana yapıyı da hiç yıkmadan caminin kapasitesini 2 misli artırarak büyütürüm dedim. Kubbenin kenarlarından su akıtıyor dediler. Binayı tekrar inceledim. İç tezyinatının mükemmel olduğunu ve binanın da sağlam olduğunu gözlemledim.” 
        “Tüm masraflarını karşılamayı taahhüt ettiğim projeyi çizdim ve cami derneğine sundum”          
         Hazırladığım projeye göre mevcut caminin kapasitesi 1,5 misli daha artıyordu. Dernek yönetim kurulunda projem görüşüldü ve tüm masrafları bana ait olmak üzere yapmayı taahhüt ettiğim proje sebebini anlayamadığım şekilde reddedildi. Ve bana bir teklifle gelerek, sen camiyi yık temelini at, gerisine karışma biz yaparız dediler. Ben de bu tekliflerini kabul etmedim.” 
        “Sapasağlam binaya, mükemmel iç tezyinatına nasıl kıydılar?”
        “Benim teklifimi neden kabul etmediler ve o güzelim iç tezyinatına binayla birlikte nasıl kıydılar hala anlayabilmiş değilim. Sapasağlam binayı yıkıp, yeniden yapmanın mantığını çözemedim. Bu bana göre düpedüz savurganlıktır.” 
       
Camlı Camii ile ilgili teknik bilgi şöyle;   
        1970’li yıllarda Bolu’da görev yapan bir asteğmen tarafından çizilen projeye göre yapılan cami, dönemin şartlarına göre modern bir mimari tarzda yapılmıştır. Caminin bütün cephelerinde büyük boyutlarda cam kullanılmış, camların önünde ise prekast beton plakalar kullanılmıştır. Caminin kubbe formu ise gerek planlaması, gerekse uygulaması oldukça farklı elips küre formunda yapılmıştır. Camlı Camii’nin yapıldığı dönemlerde çevre il ve ilçelerden camiyi görmek ve namaz kılmak için gelindiği, yolcu otobüslerinin bile burada bir süre durdukları ve gezdikleri bilinmektedir.
      Depremde hasar alan bina perdelerle güçlendirilmiş caminin özgün yapısı bozulmuştur.
      Bugün cemaat için küçük gelen cami yıkılarak, 1970’li yıllardaki özgün yapısına uygun bir şekilde yeniden yapılacağı ifade edilmektedir. Yapılacak olan caminin bodrumu 840 m2, zemin katı 790 m2, mahvel katı 475 m2 olmak üzere toplam 2100 m2dir. Caminin dışında ayrı olarak 160 m2 wc ve abdestlikler ve dinlenme mekanlarından oluşan 160 m2 sosyal mekanı bulunmaktadır. 

         22.06.2016 tarihli haberimiz;     

       Kalaycı, camiyi baştan aşağı yenileyecek

       Geçtiğimiz pazartesi günü Camlı Camii’nin yan tarafındaki arsasına inşaata başlayan Hayırsever Yurdaer Kalaycı’nın caminin bahçe duvarlarına zarar veren hafriyat çalışmasını haber yapmıştık. Aynı haberini içinde Yurdaer Kalaycı açıklama yaparak caminin bahçe duvarlarına verdiği zararı karşılayacağını ve en güzel şekilde yeniden yapacağını ifade etmişti. 
      Camiyi baştan aşağı yenileme sözü verdi
      Gazetemizde yayımlanan haberin altına bırakılan yorumlardan çok etkilendiğini belirten Hayırsever Yurdaer Kalaycı, bugün gazetemiz Sahibi Kamuran Alagözoğlu’nu arayarak; “Haberin altına yazılan yorumlardan da etkilenerek, Camlı Camii Güzelleştirme Derneği Başkanı arkadaşım Yener Bandakçıoğlu’nu arayarak, yönetim kurulundakilerle de görüş, şayet camide yapacağım sanatsal değişikliklere karışmayacaklarsa, bu caminin dışını ve bahçesini en güzel şekilde yapmak istiyorum dedim. Sizde bu sözümü gazetenizde haber yapabilirsiniz” dedi. 
       Bolu’nun önde gelen sanatçılarından Hayırsever Yurdaer Kalaycı Ağabeyimizin bu teklifinin cami derneğinde de alkışlarla karşılanacağını düşünüyoruz.     
      20 Haziran 2016 tarihli haberimiz;
      Otopark parası vermemek için…

      Yurdaer Kalaycı tarafından Bahçelievler Mahallesi Camlı Camii yanında başlanan inşaat hafriyatı sırasında camiinin duvarları hafriyat alanına göçtü. Camii’nin duvarlarını yeniden yapma sözü veren Yurdaer Kalaycı; “Yapacağım bina için 60 araçlık otopark yapmadığım takdirde Belediye’ye 1 milyon 200 bin lira otopark parası yatırmam gerekiyordu. Bu paranın yarısına 60 araçlık otopark yapmak çok daha mantıklı geldi. Bu nedenle temele fazladan 2 kat daha ilave etmek zorunda kaldık. Hafriyat çalışması sırasında caminin bahçesinde doğal olarak göçmeler oldu. Camlı Camii Derneği Başkanı arkadaşımız Yener Bandakçıoğlu’na inşaat hafriyatı sırasında oluşan ve oluşabilecek zararları karşılayacağımı belirterek el sıkıştık” dedi.   

 

YORUMLAR Toplam yorum: 19
 • Yorumsuz(12.2.2018 15:49:47)

  Şu camilere harcanan paraların bi kısmı eğitime harcansa ama nerde yapılan okulların çoğuda imam hatip oluyor...

 • Ahmet(12.2.2018 15:39:35)

  Yurdaer Bey hayırsever iyi bir insandır biraz alışılmışın dışında mimari tarzı olabilir ama tek tip binalardansa onun yapıtlarını tercih ederim, Diyanet'in bütçesi zaten açık veriyor bir hayırsever cami yaparım dediğinde kabul edilmeli, Dağkent de Yurdaer bey yaptırdığı cami özgün mimarisi ve harika bi işçiliği var.

 • Ver Allahım ver.(12.2.2018 13:51:13)

  Bir ülkede cami sayısı 84 684,Okul sayısı 61 201 ise o ülkedeki insanlar Dogmalar ve Sanrılar ile kan kardeşi olmuş demektir. SİSTEM denen olguların farkında olmayan ülkelerin geleceği bugün olduğu gibi yarında karanlık olacaktır.Günaydınlar sizlerin olsun!!!!!

 • mahalleli(12.2.2018 13:01:20)

  adamın biri kim olursa olsun camiyi ben yaptıracam dıyor yok projeyi begenmedim yok selçuk mimarisi yok sirk binasıymış bunları niye yazarız anlamış degilim yapılması giz seylere yaptıgı gerekiyorsa bırakın kim yaparsa yapsın sonuçta bu ülkenin diyaneti var uygun görülürse yapılır bence tadilat yapılması daha uygun olacaktır ancak artık karar verilmiş

 • bolulu(12.2.2018 12:14:11)

  Yurder kalayci hayirsever bir is adamidir ama camii isinden anlamiyor. Tapinak gibi ucube camiimi olut sayin kalayci... yandaki binaniz ile kombin olacakti herhalde. yeni cami iyidir iyi..

 • Empty Brain (12.2.2018 00:48:59)

    İnsan beynine yapılmayan yatırım ,yatırım değildir.İnsan evladı artık algoritmalar ve yapay zekalar ile uğraşıyor. Kimilerine göre Bilim doğduğunda Tanrı öldü, sadece cenaze merasimi süreci yaşanıyor  diyenler de var.

 • Vatandaş(11.2.2018 23:09:22)

  Sıkıntı yok,bahçeli evler mah. Zengin, muhit hem yıkar, hem yapar....

 • Bitik Esnaf(11.2.2018 14:45:07)

  Yazmayı unuttum.

  Yeni yapılacak camii'nin girişine bir tabela yapılsın.
  Camii çıkışında lütfen yerlere burnunuzu sümkürmeyiniz ve balgam atmayınız diye. Kaç yaşında insanlar sokakları kendi lavabosu gibi kullanıyor. Gördükçe iğreniyorum. Gerekirse hoca vaaz etmeli.

 • bahçeli(11.2.2018 13:39:59)

  cami cemaate küçük geliyormuş güldürmeyin adamı , camiler bayram  ve cuma namazları içinmi yapılıyor, vakit namazlarında 3-5 kişiyi geçmeyen bir cemaat..bu israflık nedir bu kadar zenginmi bu ülke..

 • Dozerci(11.2.2018 13:09:43)

  Yazık  israf tan başka birşey değil yüz metre üstündeki camiyi doldurabilirsiniz camiyi büyütüyoruz gidin de bir fabrika kurun

 • Elhac Bedri Bolevi(11.2.2018 12:59:19)

  Ülkemizde camileri hep hayırsever vatandaşlar ve bölge halkları inşaa etmiştir. Şimdi birileri kendi projelerini hayata geçirmek için her türlü gayreti sarf edebilir lakin toplumumuzun alışageldiği ibadethane ve camii inşaa geleneğine de saygı göstermeliyiz. Anlaşılan Yurdaer beyin çizdirdiği proje, caminin yanına inşaa ettiği şahsi binasının projesi ile bir bütünlük arzetmektedir. Bu millet ne pahasına olursa olsun ibadethanelerin şahsileştirilmesini kabul etmez. Yurdaer beye de teklifi için teşekkür etmek lazım. Lakin mahallelinin ve dernek yöneticilerinin inşaa kararının Bolunun sesi Gazetesi tarafından eleştirel bir haberle orta konulması bana biraz Yurdaer beye yağcılık, mahalle halkına da yapılan bir haksızlık gibi geliyor.

 • Bolu(11.2.2018 12:44:47)

  Bahçelievler rumuzlu yorumcu; ucube dediğin mimari senin öz mimarin. Selçuklu zamanında atalarimizin kullandığı mimariye ucube demenizi kınıyorum.

 • İbrahim Gürkan(11.2.2018 12:18:03)

  Yurdaer Kalaycı beyin projesindeki görünüm sanat eseri olsa da memleketimizde  
  ki camii görünümünde değildir. Camiler ibadet içindir sanat için değildir.
  Sanatını başka yerlerde göstersin,  hayrını yeni camiye yapsın. Saygılar...

 • Mehmet Gündoğdu(11.2.2018 11:10:37)

  Ben de bir bahçeli evler mahallesi oturanı olarak bu savurganlık için üzülüyorum.Ellerindeki üç beş kuruş parayı yıkım ve temel atma işlerine harcarlar, ondan sonra piyasaya para toplamaya çıkarlar. Cami derneğinin kurucusu ve uzun seneler başkanlığını yapan sevgili ve aydın arkadaşımız Yener Bandakçıoğlu'nun bile etkili olamadığı bu kararı ben de kınıyorum. Yener Bandakçıoğlu arkadaşımın bu karara olumlu oy kullandığını hiç tahmin etmiyorum. Zaten Yurdaer Kalaycı arkadaşımızın bu binayı yenileme kararı biraz da arkadaşı olan Yener Bandakçıoğlu'nun cami derneği yönetiminde oluşudur.

 • Polat(11.2.2018 09:57:22)

  Dağkent yapılan model ve mimari yeter ...

 • Gözlem(11.2.2018 02:01:54)

  Projelere bakarsanız, Yurdaer'in Selçuklu Türk mimarisine hayır, Arap hayranı Cami derneğinin osmanlı mimarisine evet denmiştir.

 • Göz lem(11.2.2018 01:59:27)

  Projelere bakarsanız, Yurdaer'in Selçuklu mimarisine hayır, Osmanlı hayranı Cami derneğinin Osmanlı mimarisine evet denmiştir.

 • bahçelievler(11.2.2018 00:18:46)

  70 li yıllarda yapılan camiyi kışın ısıtmak mümkün olmadı..yazın da sıcak..cami mahalleye küçük geliyor..Yurdaer kalaycının yapacağı camiden çok sirk binasına benziyor..ucube demek bile az gelir..Mahalleli olarak yeni yapılacak camiye canı gönülden katılıyoruz..

 • Bitik Esnaf(10.2.2018 23:35:13)

  Tarihi yapıları yıkıp yenilerini yapmakta üstümüze yok.
  Yurt dışına çıkın bakın, adamlar hala kaçıncı yüzyıldan kalma yapılarda hayatlarını sürdürüyor.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.