bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İmam'ın on parmağında on marifet

 • İmam'ın on parmağında on marifet
 • İmam'ın on parmağında on marifet

        İmam'ın on parmağında on marifet

        Bolu’da, 10 yıldır imam olarak görev yapan 32 yaşındaki Yusuf Çelen, imamlık görevinin yanı sıra edindiği hobilerle herkese örnek oluyor. Çelen, beslediği ödüllü kanaryalarıyla, Naht sanatı ve müziğe olan ilgisiyle görenlere ‘helal olsun’ dedirtiyor.
       Bolu’da, Karamanlı Mahallesi’nde bulunan Yeşil Camii’nin 3 imamından birisi olan 32 yaşındaki Yusuf, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a giderek hafızlık eğitimi aldı. Bir dönem aldığı Arapça eğitiminin ardından İmamhatip Lisesi’ni bitirirerek 2016 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesinde görev yapmaya başladı. Bolu merkezde bulunan Yeşil Camii’de imam olarak görev yapan 32 yaşındaki müezzin Yusuf Çelen’i dinleyen cemaatin mest olduğu sesinin yanı sıra birçok hobisi var.
       Beslediği kanaryalarla ödül aldı
       Camideki görevinden arta kalan zamanlarını boş geçirmeyen Yusuf Çelen, görev yaptığı caminin yanında bulunan konteynerde ve evinin bahçesine kurduğu barakada, yüzlerce kanarya besliyor. Kuş aşkının çocukluktan beri olduğunu fakat perçinlenmesine sebep olan şeyin Hz. Muhammed’in hayatındaki bir kıssanın etkili olduğunu belirten Çelen, “Küçük bir çocuğun kuşu ölüyor ve Resulullah efendimiz çocuğun kuşunun öldüğünü duyunca çocuğa başsağlığına gidiyor. Acaba dedim; ‘bir kuşum olsa, ölmesin yaşasın da ama ölürse Resulullah efendimizin ruhu gelir de bizi teskin etmeye çalışır mı?’ Kuş aşkı asıl olarak oradan başladı. Sonra biz bunu geliştirdik. Baktık ki kuş sevenler sadece biz değiliz. Türkiye’de pek çok kişi bu işle uğraşıyor. Çevremiz kuş anlamında iyice çoğaldı, kaynaşmalar oldu. Yarışmalar tertip ediliyordu. Biz de bu yarışmalara katıldık, bir çok ödül, kupa aldık. Bu şekilde devam ediyoruz” dedi.
       Ahşaba 3 boyutlu hat sanatını işliyor
       Gününün büyük bir bölümünü ahşap oymacılığı ile uğraştığı atölyesinde geçiren Çelen, hat sanatını ahşaba işleyerek görenlerin büyülendiği eserler ortaya çıkarıyor. Hat sanatına hafızlık döneminde başladığını ifade eden Çelen, “Hüsn-i Hat dersleri alıyorduk. Hocalarımız Arapça harflerin bize yazılımını gösteriyordu. O zamanlardan beri bir sevgim vardı. Daha sonra bunu ahşaba nasıl nakşederizin peşine düştük. Biz ilk önce tek boyutlu düz kesimle başladık. Sonra yan kesim dediğimiz 3 boyutlu kesimlere geçtik. Sonra oyma ve kakmayı da üzerine ilave ederek yaklaşık 10 senedir naht ile uğraşıyoruz” diye konuştu.
       Müzik, hayatının bir parçası
       Hobilerinin arasında müzik de olan Yusuf Çelen, kanun ve klarnet çalabiliyor. Kanaryalarına 24 saat radyodan müzik dinleten Çelen, fırsat bulduğu zamanlarda ise, klarnetiyle kuşlarına müzik ziyafeti yaşatıyor. Müziğe başlamasının camiyle, kametle, cemaatle olduğunu ve bu görevi yaparken her vakit için okunan ezanın bir kaidesi, bir makamı olmalı diyen Çelen, “Enderun usulü teravih tertipi dediğimiz, Osmanlı’nın uzun yıllar uyguladığı her dörtlüğü farklı makamlarda icra etme usulü ile 3-4 sene hemhal olunca, nota, karar perdeleri, makam gibi bilgileri edindik. Bununla uğraşırken bir enstrümanla nasıl eşlik edebiliriz diye düşündüm. İlk olarak kanunla başladım. Şu an kanun ve klarnetle devam etmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.
       "Sarraf olmak isterdim"
       Edindiği pek çok hobinin yanında zaman bulabilse farklı işlerle de uğraşmak istediğini kaydeden Yusuf Çelen, “Aklımda şunu da yapayım dediğim çok şey var ama vakit yetmiyor. Ama sarraflıkla uğraşmak isterdim. Çünkü onda da ince bir iş var. Atölyemizin yanında filografi gibi sanatlarla da uğraştım ama sarraf olmak isterdim” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Toplam yorum: 9
 • farukmustafa (9.2.2018 19:51:34)

  sayın hocam sen onun yerine bir camide hocanı yapması a
  gereken asil olan görev cemaate kuranı kerim namaz gusul ve diğer konularda bilgi versen her gün mahallenin gençlerine sohbet kuranı kerim namaz farziyetini ahlakı öğretsen daha iyi olmazmı onlar senin kişisel yaptığın şeyler vatandaşı ilgilendirmez insanlar müslümanlar oluk oluk cehennegme akıyor bence sen bunu dene saygılar

 • Hoplama dedik.(9.2.2018 09:31:44)

  Türkiye'de 60 dakika ile 90 dakika bazen de 120 dakika arasında görev yapan herkes çok para kazanır.Çünkü bu şartlarda çalışanların hareketli bir işleri var.Beyin ile çalışanlar değil beden hareketleri ile çalışanlar parayı götürür.Bak futbolcuya,bak mankenlere hareketli işleri var parayı götürüyorlar.Sende yıllarca okuyacağım,bilgi sahibi olacağım diye beynini patlat,üniversiteler bitir,asgari ücrete talim et.Yani 5000 TL ve altında maaş alanların hepsi benim gözümde asgari ücretlidir.Günlük uyku saatiniz 8 saati geçmesin.Fazlası zararlı.

 • sanayici(9.2.2018 09:22:11)

  sn :tozpembe Habere konu olan hocamızı şahsen tanıyorum.İş yerime sürekli gelir.Bu arkadaşıma mevlüt okutturup parada vermezsin almazda. Benim genellemem bu hoca için değildi.Ancak hocanın asli görevi bellidir.Ancak ben sela verdirmek için hoca arayıp getiriyor isen bu hoca görevini düzgün yapmıyordur.Ben köy camisinin yanında evi olup izinli iken cuma namazını kıldırmayıp,zile basıp soruldugunda müsait değilim diyip yan köye cuma namazı için gittigimi bilirim.Zaten hoca iyi ise her sene umre için kutsal topraklara gider.Bazı hocalarda ordamı ugraşacam burda ek işim var diyip buna meyil etmez.Ayrıca ben sabah 8 akşam 6-7 gibi çalışıyorum belki 25 senedir kahveye gitmedim. İnsanlar demekki eşinden, işinden zaman bulabiliyor

 • Yalaan (9.2.2018 09:17:55)

  Özel sektör de çalışsın da evin yolunu
  Bulamaz hele 1600 askeri ucretle hobimi yapacak gecim mi milletle dalga gecmeyin

 • tozpembe(9.2.2018 02:23:16)

  sayın sanayici..burda anlatılmak istenen ve hocanın yaptığı ek iş ve ekstra bi gelir kaynağı olsun durumu yok kanaatindeyim..hoca hem işini yapıyor hem sevdiği meslekleri hobi olarak, zamanını değerlendirerek ve severek yapıyor olması.. herşey para değil sonuç da.insanın sevdiği şeylere zaman ayırabiliyor olması,vaktini değerlendirmesi günümüzde kaç kişide var acaba.                                                 8 den 4 e kadar çalışıp iş yerinden ayrılmama durumu olan insanların çoğuda 4den sonraki vaktini ya kahvede ya iddaa bayilerinde ya da boş zaman öldürerek geçiriyor hepsi bu şekilde değil tabi genel bu şekilde.                                                  

 • Apostrafi(9.2.2018 01:05:49)

  What ever do,do it well.Yani gavur oğlu gavur diyor ki,ne yaparsan yap,yaptığının en iyisini yap.Ne diyor İspanyol gavurunun atası;çalışmak değerli vaktini boşa harcamaktır diyor.Yani yaptığın her ne iş ise kaybettiğin zamana değsin diyor.Zaman değerli boş işlerle uğraşmayın demek istiyor.Bundan böyle yaptığımız iş kaybettiğimiz zamana değsin hem de işin en iyisini yapmaya çalışalım.Bir adımda olsa ileri gidebilmek amacıyla...

 • EYÜP AHİ(8.2.2018 16:16:35)

  EVET, KENDİ MESLEĞİNİ AKSATMADIĞI, KUTSAL İMAMLIK MESLEĞİNİN BİLİNCİNDE OLDUĞU MÜDDETÇE DESTEKLİYORUM.

 • sanayici(8.2.2018 15:52:50)

  Hocalık kutsal meslek ancak 10 hocadan 9 tanesi meslegi yanında ek iş yapıyor. Hal böyle olunca hocalar asli görevi olan imamlık veya müezzinlik için ezandan sonra namaza geliyor.Hoca namazı kıldırıp cemaatten önce camiden çıkıp ek işine gidiyor. Devlet imamlara zaten yüksek maaş veriyor diger memurlar gibi 8 den 4 de kadar iş yerinden ayrılmama durumu yok Hal böyle olunca aldıgı parayı asli görevini yapmadıgından başka iş yaptıgından aldıgı parada tüyü bitmemişin hakkı oluyor. Hoca 2700-3500 arası maaş alıyor.Ama hoca bu gözü doymuyor. Hani demişler ya bahceye hoca ile inek girmiş tarla sahibi inek kalsın ,hocayı çıkarın demiş o misal hepsi bu şekilde değil tabi genel bu şekilde.

 • EYÜP AHİ(8.2.2018 11:44:43)

  TEBRİKLER SAYIN HOCAM. ÜLKEMİZİN SİZİN GİBİ DONANIMLI, BİLGİLİ, GÖRGÜLÜ HOCALARA İHTİYACI VAR. ÖZELLİKLE HAT VE MÜZİK İLE İLGİLİ BİLGİ VE BECERİLERİNİZİ "KURS NİTELİĞİNDE" BAŞKA KİŞİLERE DE ÖĞRETEREK DAHA ÇOK FAYDALI OLACAĞINIZ KANAATİNDEYİM. TEKRAR KUTLUYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM. EYÜP AHİ - AHİLER KIRTASİYE

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.