bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Eski Rektör örgüte yardım etmekle suçlanıyor

 • Eski Rektör örgüte yardım etmekle suçlanıyor

       Eski Rektör örgüte yardım etmekle suçlanıyor       

       FETO Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin görülen davada karar aşamasına gelindi. Karaçayır Nikah Salonu’nda yapılan duruşma sonrasında savcı sanıklardan 5’inin beraatına geri kalanların ise cezalandırılması yönünde beyanda bulundu. 
      5 kişiye beraat, 3 kişiye indirimli ceza
      Sanıklardan İlyas Taşkıran, Mehmet Fatih Özlü ve Tülay Özlü'nün ise etkin pişmanlık yasasından faydalanarak cezalarında indirim istenirken, AİBÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Rektör Yardımcısı Mehmet Bahar’ın da terör örgütü üyeliğinden cezalandırılması istendi.
      Savcı mütalaasında, Sanıklar Betül Yılmaz Evmek, Bilge Sarıtaş Vural, İsmail Akkaş, Muhammet Ali Aslan ve Recep Bayram'ın CMK'nın 223/2-e maddesi uyarınca beraatlerine karar verilmesi gerektiğini beyan etti.  Sanıklar İlyas Taşkıran, Mehmet Fatih Özlü ve Tülay Özlü'nün eylemlerine uyan TCK'nın 314/2, 221/4, 53, 58/9, 63, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 5/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmalarını istedi. Etkin pişmanlıktan yararlanan 3 sanığın cezalarında indirim yapılması için mütalaa verdi.
      Hapis cezası istenen sanıklar;
      Yargılanan sanıklar Abdulkadir Küçükbayrak, Adem Deniz Kurt, Alim Erdem, Arif Duran, Ayşe Nurdan Korkmaz, Aytekin Alçelik, Bayram Çörekçi, Bedri Selim Benek, Bünyamin Koç, Ebubekir Çakmak, Elçin Hakan Terzi, Ertuğrul Karğı, Fatih Demircioğlu, Fatma Erdem, Fırat Zafer Mengeloğlu, Gülzade Özyalvaçlı, Hakan Çakır, Hakan Sarman, Hakan Şahin, Hakan Şakar, Halil Şahman, Hüseyin Taş, İsmail Boyraz, İsmail İşçi, Kemalettin Erdem, Mahmut Alpay, Mahmut İnceel, Mansur Kürşat Erkuran, Mehmet Ata Cebe, Mesut Erdurmuş, Mevlüt Kurt, Muhammed Salih Elmas, Muhsin Özdem, Muhsine Zeynep Yavuz, Murat Erdem, Murat Özkan, Murat Şereflican, Nadir Göksüğür, Osman Yıldırım, Özkan Özlü, Recai Erkuran, Semahat Ahmetoğlu Duran, Serkan Çakır, Serkan Öztürk, Sevil Bilir Göksüğür, Suzi Selim Ayhan, Şaban Bayram, Şükrü Kılıç, Tarık Ocak, Tekin Taş, Turan Eker, Uğur Korkmaz, Ümit Yaşar Tekelioğlu, Ümmügülsüm Benek, Yusuf Ziya Akpınar, Zafer Sayan, Zekiye Uslu Topaç, Hayri Çoşkun ve Mehmet Bahar'ın eylemlerine uyan TCK'nın 314/2, 53, 58/9, 63, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 5/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları istendi.
       Eski Rektör Hayri Coşkun için örgüte yardım suçlaması
       Eski Rektör Hayri Coşkun’un örgütün üniversite kadrolaşmasına yönelik yardım faaliyetlerinde bulunduğu ifade edilerek, “Hayri Coşkun hakkında:2010 yılından bu yana Rektörlüğünü yürüttüğü Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ETÖ/PDY mensuplarınca yoğun şekilde kadrolaştığı bir üniversite olmasına ortam yarattığı, özellikle 2014 yılındaki Rektörlük seçimlerinde bu yapının da desteğini aldıktan sonra yeniden seçilmesi sonrası örgütün Üniversitede aktif olarak faaliyetlerini sergileyen Mehmet Bahar ve Kenan Gümüştekin’e aktif görevler verdiği, kendi ifadesinde de geçtiği üzere ‘adları paralel yapılanmayla anılan’ başta Kenan Gümüştekin olmak üzere Fahrettin Talay’ın da seçimler döneminde açık desteğini alarak girdiği seçimleri kazanması sonrası, özellikle Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesini bu sanıkların inisiyatifinde olacak şekilde açık kadrolaşmaya gitmelerine uygun ortam hazırladığı, bu kapsamda Rektör olarak seçildiği 2010 yılından itibaren kadroya geçen öğretim görevlilerinden 2010 yılında alınan 28, 2011 yılında alınan 30, 2012 yılında alınan 10, 2013 yılında alınan 15, 2014 yılında alınan 6, 2015 yılından alınan 4 ve 2016 yılında 1’ olmak üzere toplam 94 sanığa işlem yapıldığı,

        Rektörün FETÖ/PDY üyelerinin kadrolaşmasına elverişli ortamı oluşturduğu yönünde ifadeler mevcut       
        Sanık Hayri Coşkun’ un Rektör pozisyonu ile Üniversite Senatosu ve Yönetim Kuruluna başkanlık etmesi, bu birimlerde görev alanların bir çoğunu atayabilme yetkisi itibariyle de, her biri üzerinde söz sahibi olduğunun ve bu nedenle Rektöre rağmen bir üniversiteye dahil olmanın’ güçlüğü dikkate alınarak, sanığın bu yönde FETÖ/PDY üyelerinin kadrolaşmasına elverişli ortamı oluşturduğu,
       Bu ve benzer konulara ilişkin olarak aleyhine çok sayıda beyan bulunduğu, bu kapsamda; Hasan K., Esra K., Yahya Mustafa K., Cabir T., Ali Akçahan G., Bülent D., Özlem K., ve Mehmet Fatih Özlü' nün aleyhe ve yukarıdaki hususları içerir anlatımlarının olduğu,
       Kütük Ev’in kiracısı İsmail Çolak’a sağlanan avantaj ve birlikte Estonya gezisi             
      Yine sanığın Üniversiteye ait vakfın işlettiği ve Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan ‘Kütük Ev’ diye bilinen yerin kira süresinin 5 yıl uzatılmasının hemen akabinde 3 ay kadar sonra kiralamaktan vazgeçildiğinin bildirilip, bu yerin hakkında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY üyeliğinden soruşturması devam eden İsmail Çolak' a ait şirketin almasına imkan sağladığı iddiası ile örgüt üyesi kişiler ile birlikte Estonya ülkesine yurt dışı gezilerinin de olduğunun tespit edildiği,
         Sanığın ‘örgüt üyelerinin kadrolaşmasına ortam yaratmak, bu konuda kamuoyuna yansıyan ve camia içerisinde dile getirilen rahatsızlıklara rağmen örgüt mensubu ilgililer hakkında 2547 sayılı yasanın öngördüğü gerekli işlemleri yapmamak, seçim kaygısıyla da olsa destek aldığı bir grup olan FETÖ/PDY mensuplarına pozitif ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek kolaylıklar’ göstermek suretiyle, FETÖ/PDY’nin amaçlarından olan ‘kamu kadrolarına sızılması’ ilkesine yardım eder mahiyette eylemlerinin olduğu, sanığın bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün aktif bir üyesi olduğunun aşikar olduğu,
       Sanık aşamalarda alınan beyanlarında atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan etmiş ise de, tüm dosya kapsamı nazara alındığında, sanığın savunmasının suçtan ve alacak olduğu olası cezadan kurtulmaya yönelik olduğu anlaşıldığından savunmalarına itibar edilemeyeceği” beyanlarına yer verildi.
      “Örgüt üyelerinin kadrolaşmasına ortam yaratmak”
       Rektör Yardımcısı Mehmet Bahar için de iddianamede yer alan “Sanık Mehmet Bahar ile ilgili olarak yukarıda maddeler halinde sayılan kriterler dahilinde, yardımcısı olarak görev yaptığı sanık Hayri Coşkun ile birlikte ‘örgüt üyelerinin kadrolaşmasına ortam yaratmak, bu konuda kamuoyuna yansıyan ve camia içerisinde dile getirilen rahatsızlıklara rağmen örgüt mensubu ilgililer hakkında 2547 sayılı yasanın öngördüğü gerekli işlemleri yapmamak, seçim kaygısıyla da olsa destek aldığı bir grup olan FETÖ/PDY mensuplarına pozitif ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek kolaylıklar’ göstermek suretiyle, FETÖ/PDY nin amaçlarından olan ‘kamu kadrolarına sızılması ‘ ilkesine yardım eder mahiyette eylemlerinin olduğu, sanığın bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün aktif bir üyesi olduğunun aşikar olduğu” ifadeleri kullanıldı.
        28 sanık hakkında bylock kullandığı gerekçe gösterildi
        28 sanık hakkında bylock kullandığı gerekçe gösterilirken, Bankasya hesapları, dernek üyelikleri, dini sohbet toplantıları, tanık beyanları cezalandırılma hususunda göz önüne alındı. Savcılık aynı zamanda sanık Hakan Çakır'ın eşi olan Züleyha Çakır hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Sanıkların gözaltında ve tutuklulukta geçirdikleri sürelerin alacakları olası cezalarından mahsubu istenildi. Duruşmaya 27 Kasım 2017 tarihinde devam edilecek.

 

YORUMLAR Toplam yorum: 8
 • M B(21.11.2017 20:25:17)

  Zavallılar. Zavallılar. Mehmet B ve Hayri C her aynaya baktıklarında kendilerinden nefret ediyorlardır. Değer miydi bunca insanın hakkını yemek. Makam ve para uğruna fetö ile işbirliği yapmak. O aldığınız paralar, evler arabalar zehir zıkkım olur inşalah. Zavallılar.  Cezanızı çekerken hücrede bizlere yaptıklarınızı hatırlarsınız belki.

 • memur(14.11.2017 12:32:29)

  alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. onun bunun gazıyla, iftirasıyla zamanında acımasızca ve aba atından sopa göstererek sürdüğün memurların ahı inşaALLAH katı katı çıkar senden ve senin gibi burnu büyüklerden.
  kenan gümüştekini sopa gibi kullandığını herkes biliyor. kenan gümüştekinde senin sayende ne kadar fetöcü varsa yerleştirdi üniversiteye. ALLAH büyük.

 • Akademik Kadrolar İptal E(14.11.2017 11:45:14)

  Şaibeli bir rektörün görev süreci boyunca yaptığı tüm akademik, idari kadro atamalarının YÖK tarafından iptal edilmesi gerekir. Tüm atanan kişiler didik didik incelenmeli, liyakat sahibi olanlar dışında atananların tamamı görevden alınmalıdır.

 • büre(14.11.2017 10:01:19)

  Rektörlük Statüsündeki bir görevde Terör örgütüne Yardımdan söz edilemez. Ancak Örgütün Amaçları için Üst Yönetici örgüt lideri gibi yapılanmanın ta kendisidir PKK Yı düşünelim bir Yerde eylem yapacak ona birileri ne tür yardım yapacak gıda yiyecek barınma mı ne olursa olsun bilgi belge mi Rektörlük icra makamıdır Bir örgüt için En Tepe noktalardandır hal öyle ise PKK lı birisinin silah kullanarak bomba patlatarak karşlığı ne ise örgüt tepesindeki üniversite Rektörünün de karşı karşıya kalması gereken durum o dur Yani Ömür Boyu Hapis Öyle 6-7 Yılla Kurtulması imkansız Sonra bizi aldattılar demesinler Akademisyen olarak müracatı olanların arasında örgüt üyesi iseniz akademisyen oluyorsunuz ya da idari kadroda baş oluyorsunuz değilseniz  yerl

 • Yurt Dışı Gezileri(14.11.2017 09:41:28)

  Üniveriteye yerleştirdikleri terör örgütü mensubu akademisyenlere tahsis ettikleri milyarlarca liralık yurt dışı projelerine Bolu'da ikamet eden fetöcü esnaflar, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları götürülmüş ve proje bedelleri Bank Asya'da bulunan hesaplara yatırılmıştır. Emniyet Müdürlüğüne gidip terör örgütüne üye akademisyenler ile birlikte yurt dışına gidenlerin listesine çok kolay ulaşılabilir belli bir tarih aralığı incelendiğinde. Bu kadar zor değil bu, Cumhuriyet Savcılarımız bu bilgilere çok kolay ulaşabilirler. Devletin imkan ve kaynakları ile Bolu'dan kimler gitmiş bakalım yurt dışı ülkelere, kamuoyu olarak bizlerde öğrenmiş oluruz. Bu kişilerden dışarıda elini kolunu sallayıp gezenlere de bir el atar belki savcılarımız...

 • Hadi Ordan(14.11.2017 09:33:16)

  Hadi ordan, terör örgütüne yardım dan yargılanacakmış. Bana ona şuna niye yardım etmemiş te Fetö terör örgütüne yardım etmiş. Menfaat dünyası çünkü, bir daha rektör seçilebilmek için her yolu mubah görenlerden de ondan.15 Temmuz şehitlerimizin kemikleri sızlar ve Gazilerimizin yüreği incinir terör örgütü ile sarmaş dolaş olmuş, amierikadaki elebaşlarının yapamayacağı iyilikleri ve menfaatleri üniverisitede sağlayanlar sadece yardımdan yargılanırsa şayet yazık bu hukuk sistemine yazık bu adalete...

 • Yazık(14.11.2017 09:28:55)

  Miiletin aklı ile dalga geçmesinler yaa, kimin ne olduğunu bu millet çok iyi biliyor. Fetöcüleri üniversiteye millet mi yerleştirdi Allah aşkına. Müebbet hapis ile yargılanmalıdırlar.

 • Yorum Farkı(14.11.2017 09:25:32)

  Rektör koltuk sevdasının yüzünden, bir daha seçilebilmenin hırsından dolayı üniversitenin özellikle tıp, diş hekimliği ve yeni açılan tüm fakültelerindeki akademik kadrolarını terör örgütü üyelerine tahsis etmiştir. Bu terör örgütüne yardımdan ziyade, direkt terör örgütü mensubunun yapabileceği bir davranıştır, ona göre yargılanmalıdırlar.Rektörlük seçiminde en çok oy getirecek fakültelere terör örgütü mensupları yerleştirilmiştir ki bir daha rektör seçilebilmenin ortamı oluşturulmaya çalışılmıştır. Koltuk,mevki,makam hırsı uğruna üniversite Fetö ve diğer terör örgütlerine peşkeş çekilmiştir. 15 Temmuz gecesi de Belediye meydanında rektör bey mikrofon elinde yıkıyordu ortalığı, polim yapıyordu anlayacağınız :))

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.