bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!

  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
  • Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!

       Atatürk’ü andılar, salonu ağlattılar!
       10 Kasım Atatürk’ü anma gününe Bolu Anadolu Güzel Sanatlar lisesi damgasını vurdu. Okul Müdürü Cemal Güney’in anlamlı konuşması ile başlayan programda duygulu anlar yaşandı. Müzik öğretmeni Ayşe Teke’nin yönetiminde hazırlanıp Müzik Bölümü öğrencileri tarafından sahnelenen 10 Kasım Oratoryosu ayakta alkışlanırken, salonu tıklım tıklım dolduran izleyicilerin birçoğu duygularına hakim olamayarak göz yaşlarını tutamadı.        
      Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 79’uncu yıldönümü olan 10 Kasım’da, Bolu’da hazırlanan anma programlarına her zaman olduğu gibi yine Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi damgasını vurdu.       
      Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bordo Salon’da düzenlenen programa katılım çok yüksek oldu. Koltuklarda boş yer kalmayınca bir çok kişi ayakta izlemek zorunda kaldı. 
       Oratoryo sahnelenmeden önce Okul Müdürü Cemal Güney’in Atatürk’ü anlatan açılış konuşması, izleyicilerden takdir aldı. Güney konuşmasında;  
       “Tarih, nice hükümdarlarını, kahramanlarını ve devlet adamlarını içinde barındırarak, şekillenerek bu güne gelmiştir. Ancak hepsi ülke koşullarının gereğini yerine getirmiş bir sonrakinin zeminini hazırlamış ve çoğu da bu sahneden silinip gitmiştir.
    Bir kişi hariç ATATÜRK
    Ayrıcalığı, yaşadığı toprakları vatan yapabilmiş olmasıdır, örneği yoktur.
    Yokluk, yoksulluk içerisinde harap olmuş bir milletin yüreğine girmiş, vatan sevdasını aşılamış, ateşi yakmış ve bu uğurda milletiyle beraber neredeyse ömrünün yarısını yenilmez bir cengaver olarak savaş meydanlarında geçirmiştir.
    Aç kurtlar misali Aziz Türk Milleti’ne saldıran emperyalist güçlerin tamamına karşı durmuş, milletinden aldığı güçle başarmıştır.
    Topraklar Vatan olmuştur. Son Türk kalesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletimizi kurmuştur. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmayan, hak etmediğimiz bir karış toprağımız yoktur. Hepsinin bedeli kan ve gözyaşıyla ödenmiştir. Mübarek topraklar bir kez daha bereketin timsali olmuştur.
    Teba olan millet, her ferdi Atamız sayesinde birey olmuştur.
    Özgür insanlar Cumhuriyeti, Yaradan’ın bahşettiği kutsal topraklar; Vatanımız Türkiye Cumhuriyeti…
    Ve sonra o büyük komutan, eşsiz devlet adamı; Kurtuluş mücadelesinin peşi sıra, Türk Milleti’ni muasır ülkeler seviyesine çıkaracak olan devrimlerini teker teker gerçekleştirmiş ve onları koyduğu ilkelerle perçinlemiştir. Hepsi birbirini tamamlayan bütün bu devrimler Türkiye Cumhuriyeti’mizin bugünkü temelini oluşturmuştur.
       O; tarih sayfalarından silinmeye mahkum edilmiş ve yaşama ümidini kaybetmeye başlamış ulusumuzu; askeri ve siyasi dehası ile Türk vatanını haris ve acımasız bir istilanın pençesinden kurtarmış, eşsiz bir devlet adamı olarak insanlığın en ileri ve en faziletli yönetim şekli olan cumhuriyeti kurmuş ve o devirde kimsenin cesaret edemeyeceği büyük ve köklü reformları gerçekleştirmiştir.
        Dahi bir önder ve üstün bir yönetici olarak da koyu taassubun karanlığını yırtmış, ülkemize bilimin, aklın yaratıcı yeniliklerini sanatla harmanlayarak, modern çağın sağlıklı ve mutlu yaşamını sunmuştur.
     Ulusuna armağan ettiği ve gençliğe emanet olarak bıraktığı Cumhuriyet’e, kutsal, özgür vatan topraklarına uzanacak kirli eller; her zaman kırılacak ve onun güzel ifadesiyle ‘Naciz Vücutlarımız Toprak Olsa da Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır.’ 
     O’nu ulusça bir defa daha andığımız bu günde, O’na en büyük saygı ve bağlılığımızı; eserlerine sahip çıkmakla, fikir ve düşüncelerini anlamakla, ilke ve devrimlerini gönülden benimsemekle ve nihayetinde yeni nesillere aşılamakla göstereceğiz.
       Sevgili gençler atamızın 1934 yılında bir sohbette Dr. Edip ve arkadaşlarına söylediği sözler ufkunuzu aydınlatacaktır.    
         “Vatana, millete hizmet yolunda, istikbalinizi;  özgürlüğünü korumak yolunda; Dileğim odur ki;
     Su gibi aziz, toprak gibi ömrünüz olsun.
     Aziz Atam;
     Uğrunda Şehit olanların kanlarıyla yoğrulmuş bu mübarek vatan toprakları seninle bir kat daha kutsaldır.
        Türk milleti olarak senin eserini, emanetini kanımızın son damlasına kadar, şanla şerefle korumaya ve yüceltmeye ant içtik sonsuzluğa akıp giden her yıl da olduğu gibi, ulu önderimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene.”

       

      Harika bir 10 Kasım Oratoryosu
       Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Müdürü Cemal Güney’in duygu dolu konuşmasının ardından, Müzik Bölümü öğretmeni Ayşe Teke tarafından hazırlanan öğrenciler, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını aratmayacak güzellikte bir 10 Kasım Oratoryosu sahnelediler. Fona yansıtılan Atatürk resimleri ile birlikte okunan şiirler, koronun seslendirdiği türküler, profesyonellere taş çıkartan orkestra ile birlikte mükemmel bir uyum içinde sergilendi.
      Oratoryonun sona ermesi ile birlikte salon alkışlarla inledi.                                 

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.