bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Atatürk dindar mıydı? Muhterem Müslümanlar!

 • Atatürk dindar mıydı?

Muhterem Müslümanlar!

Atatürk dindar mıydı?
Muhterem Müslümanlar!
Bugünkü sohbetimizin konusu, bundan 79 yıl önce 10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan ayrılan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk üzerine olacaktır.
Kardeşlerim!
Müslüman Türk Milleti’nin asırlardır yaşadığı topraklar düşmanlarca kirletildiği ve çiğnendiği zamanda Atatürk ve aziz silah arkadaşları bir cihat başlatmışlar ve bu ülkeden düşmanları kovmuşlar ve zaten yıkılmış olan Osmanlı Devleti’nin yerine de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuşlardır.
***
Ancak ne yazıktır ki; ömrünü cephelerde geçiren Atatürk bazı çevrelerce kasıtlı olarak din düşmanı gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Ama bu yanlıştır.
Atatürk Dinin hiçbir zaman karşısında olmadı.
‘Bizi yanlış yola sevk edenler, bilirsiniz ki çoğu din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep dini kural sözüyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz. Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harap eden kötülükler hep din perdesi arkasındaki dinsizlikten ve kötülükten gelmiştir. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Hepimiz dindarız…’ Diyen Atatürk, dinin değil; cehaletin, bidatin, hurafelerin ve din istismarcılarının ve dini siyasete alet edenlerin karşısındaydı.
***
Muhterem Müminler!
Bugün Atatürk ve İslam Dini’ni karşı karşıya getirmek isteyen yobaz düşünce ile dün o koskoca imparatorluğun çökmesine neden olan yobaz düşünce aynıdır.
Mustafa Kemal Atatürk’e ve kurduğu Cumhuriyet’e karşı çıkanlar kendilerine şunu sormalıdır.
3 cihana hükmeden ve etki alanları ile birlikte 24 milyon kilometre kareye varan topraklarımız neden 350 bin kilometre kareye kadar düşmüş ve de gittiği yerlere medeniyet götüren Osmanlı İmparatorluğu neden yıkılmıştır?
Esas kafa yorulması gereken yer burası olmalıdır.
***
’Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur.’ Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü dinsiz gibi göstermek, din adamlarına karşıymış durumuna düşürmek büyük haksızlıktır.
Mustafa Kemal Atatürk, Kur’anın özüne uygun ve Hz Peygamber zamanındaki gerçek İslam’ın yanındaydı.
Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sav) hakkında bahsederken her zaman saygı ve övgü ile bahsetmiş ve O büyük insan için ‘O Allah’ın birinci ve en büyük kuludur. Onun izinden bugün milyonlarca Müslüman yürüyor. Benim senin adın silinir, fakat sonsuza kadar O ölümsüzdür’ demiştir.
Ve her zaman dini ve gerçek din bilginlerini de övmüştür.
İlk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi Atatürk’ü bu konuda “Ata’nın huzuruna girdiğimde, beni ayakta karşılardı. Utanır ezilir, büzülür, ‘Paşam beni mahcup ediyorsunuz’ dediğim zaman, ‘DİN ADAMLARINA SAYGI GÖSTERMEK, MÜSLÜMANLIĞIN İCAPLARINDANDIR.’ BUYURURLARDI. Atatürk şahsi çıkarları için, kutsal dinimizi siyasete alet eden, cahil din adamlarını sevmezdi” diyerek anlatıyor.
***
Muhterem Müslümanlar!
Cumhuriyetimiz’in kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başbakan ve Dış işleri Bakanı vasıtasıyla dünyaya açıkladığı mesajında,
‘Bütün dünyanın Müslümanları Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed (sav)’ın gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed’i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet’in tüm hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler’ demiştir.
Kısacası Atatürk’ün bu mesajında görüyoruz ki din düşmanlığı değil aksine büyük bir din sevgisi vardır.
***
Kıymetli kardeşlerim!
Atatürk hayatı boyunca din aleyhine bir tek söz söylemediği gibi, tam tersine dini, gerçek dindarı, hakiki din adamını öven, din eğitiminin önemini belirten ve Müslümanlığından dolayı iftihar ettiğini dile getiren çok sayıda sözleri vardır.
Bugünkü hutbemizi Cumhuriyetimiz’in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün iki sözü ile tamamlayalım.
-Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye mani hiçbir şey ifade etmiyor.
-Bizim dinimiz milletimize aşağılık, miskin ve hor görülmeyi tavsiye etmez. Aksine Allah da Peygamber de insanların ve milletlerin yücelik ve şereflerini muhafaza etmelerini emreder.
Ruhun şad, mekânın cennet olsun Aziz Atatürk! 

***
Mustafa Kemal Atatürk’ün İslam Dini’ne bakış açısını anlatan bir yazı yazdık, yarın (10.Kasım. 2017) camilerimizde de Cuma hutbesinde Atatürk ile ilgili bir konu işlenir mi işlenmez mi bilemiyorum.
İşlenirse, saygı ve mutluluk duyarım.
Ya işlenmez ise?
O zaman Ak Parti teşkilatlarının 10 Kasım’da Anıtkabir’e otobüs kaldırmasına şüphe ile bakarım.
Her neyse, bizim Atatürk ile ilgili bu yazımıza karşı çıkanlar olur mu?
Olur!
Ancak ben bu düşüncelerimi ifade ederken Cumhuriyet bağımlısı tarihçilerden etkilenmedim, ama karşı çıkanlardan da…
Yani okurken sizlerde etkilenmeyin. Atatürk dindar mıydı değil miydi? Bence önemsemeyin
Ne yapın?
09.10. 2017 tarihini, yani bugünü yaşarken terazinin bir kefesine, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı İslam Âlemi’nin en gelişmiş devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni koyun,
Öbür yanına da İslam Âlemi'nin diğer ülkelerini…

09.11.2017
Muharrem Demirel

 

YORUMLAR Toplam yorum: 7
 • ziyaretçi(10.11.2017 17:12:10)

  muharrem bey sayın demirel çok anlaşılır bi ifadeyle anlatmışsınız...saygılar.

 • gerçek vatansever(10.11.2017 15:51:51)

  Atatürk'ten de Dinden de geçinenlere dikkat etmek gerekir. Önemli olan fikri hür vicdanı hür kendisi hür ve faydalı insan olabilmektir. Bunun da temeli özümüzün ve sözümüzün doğru ve bilimsel olabilmesinden geçer.

 • ALİ(10.11.2017 07:58:42)

  100 yıl geçmeden söylenmiş veya söylenmemiş bir söze uydurma diyebiliyorsunuz.Ama Hz Muhammedten 200 yıl sonra yazılmaya başlayan sözlere, kulaktan kulağa geçmiş sözlere, Kuranı bırakıp uyuyorsunuz.Doğruluğu var mı ,yok mu, Kuranla çelişiyor mu demeden uyguluyorsunuz.

 • alp(10.11.2017 07:53:16)

  Günümüz düşüncesine göre de Nato zararlıdır. Menderes zamanında Natoya Türkiyeyi sokmuştur.Yanlış mı yapmıştır hayır.

 • Bitik Esnaf(9.11.2017 23:57:33)

  ATAMIZA SALDIRANLAR VATAN HAİNİDİR. (Kendini hain gören itiraz edebilir. Hain hissetmeyen zaten üstüne alınmaz.)

  SELAM OLSUN, ANAFARTALAR KAHRAMANI MAREŞAL GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E.
  SELAM OLSUN, SEVR'İ DAYATAN DÜŞMANLARA AVUCUNA YALATAN YÜCE ATAMA.
  SELAM OLSUN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN İTİBARINI GÖKLERE CIKARAN BAŞKOMUTAN !

 • Zekeriyya(9.11.2017 23:07:12)

  millete yakınlaşan Menderes, Demirel, Özalın çalışmalarıyla olmuştur
  Ama onların zihniyeti bunlara bile yani milletin seçtiklerine tahammül edememiş. Menderesi asmışlar.Demirel defalarca ihilalle indirmişler.
  Onların zihniyeti bir nikaha bile milletin çoğunluğu istediği halde karşı.

 • Zekeriyya(9.11.2017 23:00:44)

  siz dindarmı değil mi önemsemeyin diyorsunuz fakat dindar göstermeye çalışmışsın.  Bence buna hiç gerek.Olduğu gibi gösterilsin. Bu Anadolu topraklarının kurtulmasında ki emeklerini gölgelemez.o sözleri güzel ama ama...Sahi bu sözleri sonraki senelerde söylemiş mi..Sonra Kuran kanunlarının kaldırılmasını, ezanın aslının yasaklanması, tesettürü bırakın okullarda olmasını sokaklarda bile yasak edilmesi, bu devirde yetişen nesillere okullarda gerekli din eğitiminin verilmemesini o söylenen sözlerle nasıl bağdaştırılır. O sözleri inanarak söyleyen biri insanların dinden uzaklaşacakbir eğitim oluşturur mu. ASLA.Öven övün ama doru özellikleriyle övsün
  Bu günkü Türkiye kuruluş yıllarının anlayışla değil o anlayıştan uzaklaşan ve

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.