bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Eğitim-Sen, 4 yaşa kadar çekilen din dersi uygulamasına tepki gösterdi ve başardı !

 • Eğitim-Sen, 4 yaşa kadar çekilen din dersi uygulamasına tepki gösterdi ve başardı !
 • Eğitim-Sen, 4 yaşa kadar çekilen din dersi uygulamasına tepki gösterdi ve başardı !

       Eğitim-Sen, 4 yaşa kadar çekilen din dersi uygulamasına tepki gösterdi ve başardı!

       Hatırlanacağı gibi Bolu, dini eğitimde pilot il seçilmişti        
       Geçtiğimiz hafta Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü'nden “Akıl almaz Uygulama” başlığı ile yerel ve ulusal medyada gündem olan ilköğretim okullarında “serbest zaman etkinliği” diye anılan derslere müftülük personelinin girmesi Eğitim Sen Bolu Şubesi’nin konuya yoğun itirazları sonucunda MEM tarafından iptal edildi.
       Dini eğitimde Pilot il olarak seçilen Bolu’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni alınan bir karar ile ilköğretim öğrencilerinin “serbest zaman etkinliği” diye anılan sadece Talim Terbiye Kurulunun yönetmelikleri doğrultusunda müfredatta olan derslerin görüleceği ders saatlerine Müftülük personelinin girmesi öngörülmüştü.
       Pedagojik formasyonu olmayan Müftülük personelinin derslere girecek olması, önceden belirlenmemiş konularda eğitim(!) verme teşebbüsleri veliler ve öğretmenleri kaygılandırmıştı.

        Eğitim Sen Bolu Şubesi velilerle beraber bu kaygı verici duruma müdahale etti. Bolu Valiliği nezdinde Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü’nü basın açıklamaları ile uyarma görevini üstlendi. Eğitim Sen Genel Merkezi de aynı doğrultuda bakanlık nezdinde girişimlere başladı. Konu Bolu’nun dışına taştı, Türkiye’nin eğitim gündemini oluşturdu. Cumhuriyet değerlerinden yana basın yayın organları konuyu sahiplenerek kamuoyuna taşıdı.
        Tepkiler sonucunda MEB ile MEM geri adım atmak zorunda kaldı. Dini eğitimde “pilot” il seçilen Bolu’da yapılmak istenilen bu uygulama iptal edildi.        Eğitim – Sen Bolu Şubesi Başkanı Zehra Kulalı Gezici, zorunlu din dersleri hakkında imzalanan protokole sert tepki gösterdi. Gezici, bu uygulamanın kaldırılması adına girişimlerde bulunduklarını söyleyerek; “Bildiğiniz gibi geçen hafta Bolu ilinde ilköğretim okulları ve anaokullarında pilot bir uygulama olarak hayata geçirilen, okul ders saati içerisinde müftülük personelinin derslere girmesini mümkün kılan bir protokolle karşı karşıya kaldık. Protokolün eğitim birliğini bozan ve çocuklarımızın gelişim dönemlerine uygun olmayan bir içeriğe sahip olması; mevzuat ve yasal çerçeveye aykırı ve en önemlisi pedagojik formasyonu olmayan ehliyetsiz kişilerce verilecek olması, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve kamuoyunu kaygıya sevk etmişti. Laik, bilimsel ve nitelikli kamusal eğitim mücadelesi veren Eğitim – Sen açısından bu protokolün kabul edilemeyecek uygulamalar içermesi, takip edildiği üzere protokolün detayları ve sakıncalarıyla birlikte, öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin kaygılarını,  Bolu kamuoyu ile birlikte ülkenin gündemine taşıdık. Bu uygulamayı Genel Merkezimizle de paylaştık. Kaygılarımızı, uygulamanın durdurulması ve iptali yönündeki taleplerimizi Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Valiliği'ne iletmek üzere görüşme talep ettik.

       Anaokullarında 4-6 yaşta, değerler eğitimi adı altında verilecek olan din eğitiminin de bilimsel ve pedagojik olarak kabul edilemeyeceğini buradan bir kez daha iletmek istiyoruz

         Genel Merkezimizin katılımıyla gerçekleşen görüşmelerimizde uygulamanın okullarımızda öğretim birliğini bozan işlevi, mevzuata ve yasal çerçeveye aykırı yapısı, anayasal hakkımız olan laik eğitim alma hakkımızı engelleyecek ve onarılması güç travmalar yaratabilecek bu uygulamayı kabul etmeyeceğimizi ve konun her açıdan takibinde olma kararlılığımızı ilettik. Yetkililerin bu uyarı ve hassasiyetlerimizi dikkate alarak, protokolde bulunan 2. ve 3. Sınıf öğrencileri için Serbest Etkinlik dersinde ‘’değerler eğitimi’’ adı altında ders türetilerek, Kuran-ı Kerim ve İslam bilgisi eğitimini kapsam dışı bırakmalarını çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ancak anaokullarında 4-6 yaşta, değerler eğitimi adı altında verilecek olan din eğitiminin de bilimsel ve pedagojik olarak kabul edilemeyeceğini buradan bir kez daha iletmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
      “Kendi alfabemizde yazı çalışmasını nasıl yaptırmıyorsak, Arapça harf çalışmasının da yaptırılamayacağını belirtmek istiyoruz.”
       Gezici, açıklamasının devamında bu uygulama nedeniyle çocukların zihinsel gelişimlerinin olumsuz etkileneceğini belirterek; “4-6 yaşındaki bu çocuklara fiziksel gelişimleri açısından 50 kilo yükü nasıl yükleyemeyeceksek, ruhsal ve zihinsel gelişimleri için de soyut kavramları içeren din bilgisini yükleyemeyeceğimizi, taşıyamayacaklarını belirtmek istiyoruz. Aksi takdirde çocuklarımızın ruhsal ve zihinsel gelişimlerinin olumsuz etkileneceğini belirtmek istiyoruz. Aynı nedenlerle okuma yazması dahi olmayan bu çocuklara kendi alfabemizde yazı çalışmasını nasıl yaptırmıyorsak, Arapça harf çalışmasının da yaptırılamayacağını belirtmek istiyoruz. Anaokullarında itibaren çocuklarımızı dersi istiyorum ve istemiyorum diye ayrıştırılmasını kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın el ele tutuşup oynadıkları oyunlarını çalmanıza izin vermeyeceğiz. Yurttaşlık bilincinin gelişmesi açısından kritik bir öneme sahip olan, okul öncesi eğitimde farklı iki formasyonda yurttaş yetiştirilemeyeceğini, bunun toplumsal barışımızı da zedeleyeceğini belirtmek istiyoruz” dedi.
      “Öğrencisi, velisi ve öğretmeniyle bu sürecin her açıdan takipçisiyiz ”
       Gezici, son olarak açıklamasında yetkilileri konu hakkında uyararak; “Yetkilileri bu konuda tekrar uyarıyor ve bu hatadan derhal dönülmesini talep ediyoruz. Öğrencisi, velisi ve öğretmeniyle bu sürecin her açıdan takipçisi olduğumuzu da buradan tekrar hatırlatıyoruz. Bilimsel bilginin, evrensel ahlak ve değerlerinin, 100 yılı aşkın taşıyıcısı ve örgütleyicisi olan sendikamız Eğitim - Sen olarak, çocuklarımıza bir arada kardeşçe yaşamayı, farklılıklara saygıyı, kendi yaşam pratiklerimizle dayanışmayı, doğruluğu, dürüstlüğü, aklı ve liyakati değer olarak yaşatmak ve aktarma kararlılığımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Toplam yorum: 23
 • science(13.10.2017 21:36:48)

  Emar kardeş sen bilirsin;

  İnsanı yaratmak mı Tanrının büyük hatası; tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası? - Friedrich Nietzsche

 • emar(13.10.2017 20:13:51)

  Science seni tarih diye yazarım, hangi ilkokulu kaç senede bitirdin bilmem ama Allahin cahili oldugun belli. Seni gidi Ebu Cehil senii

 • science(13.10.2017 18:51:31)

    emar kardeş namaz etimolojik olarak anlamı ateş etrafında dönmek demektir.Yani güneşe tapmak anlamı vardır.Namaz zaten güneş eksenli bir ibadettir.Seni din diye paralayacak bilgisi olanlar var.Sus bari cahilliğin belli olmasın.Sen önce otur Dinler tarihini oku.

 • bilir kişi 3(13.10.2017 14:47:38)

  soru 5 : Çok fazla okursan bilmemen gereken şeyleri öğrenmeye başlarsan eğer sistem için tehlikeli olmaya başlarsın...
  romada spartaküs olursun rusya da korkunç ivan derler boluda da adın köroğluna çıkar bir bakarsın ete kemiğre büründüm yunus diye göründüm dersin ve sözü en güzel haliyle söylersin:
  Gelün tanışık idelüm
  İşin kolayın tutalım
  Sevelüm sevilelüm
  Dünyaya kimse kalmaz…

  Ey İnsanlar!
  İşlerin en güzeli ve doğrusu olan bir işte buluşup-bilişelim.
  “Sevelim – Sevilelim!”
  Zâten her yaratılan gelir-geçer de bu dünyaya kimse kalmaz…

 • bilir kişi 2(13.10.2017 14:28:45)

  Soru 4: Zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmakla fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmak arasında eşitsizlik var mıdır? Varsa bu eşitsizliği kim ortadan kaldırmalıdır?
  Cevap 4: Bu O'nun kaderi denilirse eğer o zaman soruyu bu şekilde cevaplayana tekrar şöyle sorulması gerekmez mi? Varolan dünyadaki düzende zengin kuşun çocuğu fakir kuşun çocuğu diye bir kavram yokken bu zenginlik ve fakirliğin nasıl oluşturulduğunu araştırmak gerekmez mi?

 • bilir kişi 1(13.10.2017 14:24:37)

  Önce teşhis sonra tedavi.
  Soru 1 teşhisi kim yapacak?
  Cevap 1 Herkes kendi yapmalı?
  Soru 2 Doğru bildiklerinizin yanlış olma ihtimali eğer varsa...?
  Cevap 2 Evet bu mümkün bu olabilir dur bi bakayım dur bi okuyayım dur bi araştırayım demeli insan.
  Soru 3 neden demeli?
  cevap 3 eğerki derdi hakikatse.
  Din sınıfı yönetim sınıfı ve zengin sınıfı insanlık tarihi boyunca hep birarada olmuştur. Bu yapı a dini b dini c dini.. vs göre değişmemiştir. Ezilenler ve ezenler; köleler ve krallar sistemi insanlık tarihidir. İnsanın sahip olduğu aklını kullanması bu üçlü sistemin yönetimi tarafından pek istenmemiştir. Mevcut olan dünyadaki düzene bakacak olursa akıl sahibi insanlar zengin kuş fakir kuş diye bir fark görülmez....

 • emar(13.10.2017 14:14:42)

  1440 yıl öncesine kadar olmasaydın keşke.. Ilk insan Hz Adem Peygamberden bu yana din vardır namaz vardır ibadet vardır. Beyin Allahın in sanlara bahsettiği bir nimettir. Bu nimeti boş şeylere harcamayın. Bu sendika Ateistlere özel bir sendika degildir saniyorum. Neden vir Sendika yetkilisi üyesi çıkıp da bizi bu din düşmanlarının sohbetine alet etmeyin demiyor şaşıriyorum.

 • lahavle vela kuvvete(13.10.2017 09:07:37)

  dedimya; lahavle vela kuvvete...yaa arkadaş siz ne hakla insanların inançlarını sorguluyorsunuz kimsinizki yaratıcının yapacağı sorgulamayı yapabiliyorsunuz... biliyormusunuz bu gizli şirke girer gibime geliyor.. hem sonra tabiki bu anlayış tarzı lakin burada bence herkes fikrini söylüyor.. fikrini söyler iken de sorgulama yapıyor... seçip seçmeme hakını ALLAH vermiş.size nee.. sizee neeee.isteyen inanır isteyen inanmaz kime neee.. siz kii; ALLAHTAN iyi mi biliyorsunuz?? YARADAN bilemezmiydi herkesi aynı renkte yaratmayı?? düşünün bire zındıklar niye çeşitlilik var? niyee?her koyun kendi bacağından asılır...bence kimse kimsenin hayatını rencide edici hale sokmadan kendi hayatını yaşasın. herkes birbirine saygılı sevgili olsun.. hoşgörülü ol

 • science(13.10.2017 09:02:05)

  eraaen ve emar kardeşler 1440 yıl önce Dinler neredeydi de ortaya çıktı ve insanlara nasihat vermeye başladı.Dinlerde  anlatılanların her şeye gücü yettiğine göre insanları niçin doğuşunda beynini kodlayamıyor?Sonra Dinleri savunmak size mi düştü.Dinler kendi kendini niçin savunamıyor.Bilim denen şey Dinlerin mezarını açalı çok yıl oldu.Dinlerin hepsi öldü başınız sağ olsun.Amin demenize gerek yok.Çünkü Amin kelimesi amon putundan gelir.Dinlerin doğuş tarihini hem beyninizi hem de gözlerinizi dört açarak okuyun.Din faşizminin çamuru olmayın.Sonra Dindarsanız dindarsınız bu sadece sizi bağlar.İnsanın dindar olması veya olmaması insanlığından bir şey kaybettirmez.

 • eraaen(12.10.2017 23:48:23)

  buraya bu kadar kişi yorum yazmış çoğu islam düşmanı dine kinli kişiler. bu kişiler özgür kişiler sözde.o halde gidin kimliğinizdeki Müslüman ibaresiini değiştirin İslam Düşmanı yazdırın. Vaybe ne kadar İslam Kuran düşmanı varmış.yazık. Ahirette görürsünüz. ayrıca siz kimsiniz de benim çocuğumun öğrenmesini istediğim eğitime karşı çıkıyorsunuz gavur sanız seçmeyin bu dersleri girmesin çocuklarınız.Ama ne yaparsanız yapın EBU CEHİL söndüremedi islamın nurunu Sİz HİÇ söndüremezsiniz.. ne yaparsanız yapın ALlahın Söz
  Haktır. ve gerçektir.Ve İSlam Hakim olacak.

 • emar(12.10.2017 21:26:51)

  Allahım verdiği beynin  % 2'sini 3'ünü kullanıp kendini akıllı  zannedemesek Allahın  dinini kitabını  eleştiren kitapsizlarin yorumlarını neden yayınlıyorsunuz anlamıyorum. Toplumda binde bir olan bu Allahsizlarin burada neden çoğunlukta olduklarını da anlamıyorum. Ben fakir değilim  muhtaç da değilim ama iyi bir mümin olmaya çalışıyorum. İslam iyilik yardımseverlik dürüstlük  dinidir.Fındık  kadar aklınızla dini eleştirmeyin, biraz kitap okuyun, biraz ilim dinleyin aydınlanın..

 • Science(12.10.2017 19:38:33)

    Din nereden beslenir.Fakirlikten ve cahillikten.Türkiye'de fakirlik ve cahillik bilinçli olarak bunun için sonlandırılmıyor.İnsanlar dua ederek bir gün bizimde olur olmasa bile cennete gideriz kandırmacasıyla hayali mutluluk yaşıyor.Bunun böyle olduğunu fakire ve cahile anlatmak için Filozof olmanız bile işe yaramıyor.Amin deyin.Cennete gidin.Sakın beyninizi kullanmayın.Günaha girersiniz.Kullanacak beyin mi bıraktılar.Ye iç yat Amin de beleş yaşamanın keyfini çıkar.İnsana ve insanlığa katkınız olsun,bir icat yapın.Bunun için eğitim alın.Eğitin yada eğitilin.

 • Ya Kütüp(12.10.2017 11:02:21)

  Camilerin hepsini kütüphaneye çevirelim.Zaten kütüp Arapça kitap demektir.Bizde bir RÖNESANS yaşayalım.

 • Ya arap(12.10.2017 10:38:39)

    Bu ülkede Din faşizmi son bulmalıdır.Anlamını bilmediği Arapça kelimeleri ezberinden okuyarak ve bunu günde beş kere tekrarlayan insanın beyni zaten felç olmuştur.Beyni felç olmuş insanı sürüleştirmek ve aptallaştırmak kolay olur.Düşünmek zor mu geliyor?Ezber ve Allah korkusu beyni öldürür.Bilimsel olarak kanıtlanmış.Öğreteceksek pozitif Bilimleri öğretelim.Bunları takip içinde İngilizce öğretelim.Keskin zeka keramete kış attırır.

 • lahavle vela kuvvete(12.10.2017 08:53:02)

  hiç başka işiniz kalmadı dört yaşındaki çocuğa din dersi vereceksiniz öylemi??? önce insan olmayı, ahlaklı olmayı, (çalmamayı) başkalarının hakkına göz dikmemeyi öğretin.mesela ben japonyadaki eğitim sistemini az da olsa benimsiyorum. bırakın oyun oynasın çocuklar dört yaşında... haaa ama size sadık beyni uyuşturulmuş kullar lazım... eğer şayet çok meraklıysanız öğretmeye din kitaplarının TÜRKÇESİNİ okutun anlatın sonra sonucu hep birlikte görelim..varmısınız??? :)))

 • Ziya(12.10.2017 08:47:12)

  Yorum yazan zeki! şahsiyetler, ne verdiniz Dünyaya, ne verdiniz yaşama, Elin papazı, hahamı ders verir, Nikah kıyar ve ülke başkanlarını karşısına diz çöktürüp yemin ettirir, her olayda ıstavroz çıkarttırır, vaftiz yaptırır ama bizim zatlar hala bilgiçlik taslar. Ürettikleri, başardıkları hiç bir şey yoktur yalnızca insanları sömürmek için apronda beklerler.

 • emar(12.10.2017 04:15:16)

  Sayin Editör, uygulamayı öven benim yorumumu yayinlamiyorsun ama alfa beta xyz rumuzlu müslüman mahallesinde salyangoz satan ateistin yorumunu yayınlıyorsun. Yüce dinimizi imanımızı yeren yorumcuya diyeceğim tek şey Allah CC tez zamanda ıslah etsin seni.

 • Allah ıslah etsin(12.10.2017 00:51:00)

  Kırk alimi bir delille yendim, bir cahili kırk delille yenemedim. İmam Şafii

 • Alfa beta xyz(12.10.2017 00:17:26)

    Milletin gözü açıldı artık.Arapça yalanlara,palavralara ve rivayetlerine inanacak insan zor bulunur.Bilimin şahlandığı yerde Din nal toplar.Dinin foyası çıkalı çok oldu.Anlamak istemeyenler hala var.Onlarda anlayacaklar elbette.

 • Alfa beta xyz(11.10.2017 23:08:51)

  Akıllı ve zeki insanlar ne demişler;Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.
  Mustafa Kemal Atatürk

  Dünyada şu an Adem ve Havva hikayesine inanan zeki bir erkek veya kadın kaldı mı? Eğer ona inanan birini bulursanız kafasına bir tane vurun ve bir yankı duyacaksınız. Kiralık boş bir oda var.
  Robert Ingersoll
  -

  Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum. Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım...
  Albert Einstein

 • Alfa beta xyz(11.10.2017 21:07:08)

  Bak Akıllı insanlar din için ne diyor;
     Din, sıradan insanları sessiz tutmak için mükemmel bir alet.
  Napolyon
  -
  Ne zaman dindar bir insanla konuşsam, ellerimi yıkayasım geliyor.
  Friedrich Nietzsche
  -
  -İnsanlar gökte bir diktatöre taparken dünyada çok az özgürlük olabilir.
  Robert Ingersoll-
  -
  İman, gerçeği bilmek istememektir.
  Friedrich Nietzsche

  Düşünen her insan ateisttir.
  Ernest Hewingway
  -
  İnsanı yaratmak mı Tanrının büyük hatası; tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası? - Friedrich Nietzsche

  Her dakika övülmek isteyen bir Tanrıya inanamam. - Friedrich Nietzsche

  İman dolu bir insan, basitçe net ve gerçekçi düşünme yeteneğini kaybetmiş (veya hiç sahip olmamış) kişidir. Sadece aptal değildir; aslında hastadır. Daha da kötüsü tedavi edilemez.
  Henry Mencken

  Din bir saçmalık.
  Thomas Edison

 • Vay bee...(11.10.2017 19:57:27)

  Bırakın Arapçayı da Klavye ile yazmaya geçin.Nedir bu Arap yalayıcılığı.Allah sadece Araplarımı tanıyor.Erken yaşta Bilim öğretin,Fen öğretin ve Teknoloji öğretin.Arapça yazma ve ezberleme bizi Araplaştırır.

 • Vay bee...(11.10.2017 19:52:57)

  Bilim tek Mürşittir.Arkadaşı yoktur.Var diyenin aklı yoktur.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.