bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İyi insanlar birer birer gidiyor…

  • İyi insanlar birer birer gidiyor…

İsmail Yahşi
 
İyi insanlar birer birer gidiyor…

Bundan tam 38 yıl önce kara lastik ayakkabı, kuru ekmek, acı soğan ile okula gittiğimiz, gaz lambasının ışığında ders çalıştığımı yıllarda tanıdım ben İsmail hocamı…

Babacan, sempatik, dura dura konuşan, kendisini hemen sevdiren, bu ülkenin iyi insanlarla dolu olmasını isteyen bir mizacı vardı.

Zeki Işık, Layık Ercan, Macit Tanrıkulu, İsmail Yahşi gibi öğretmenlerimiz bizlere ulu çınar gibi görünürdü.

Fakirdik ama heves içinde, neşe içinde bilgi dolmak için tahta sıralara oturuyorduk. Sınıftaki kocaman sac sobayı çoğu zaman kendimiz yakıyorduk.

Gariban, cefakar, zor geçinen Kıbrıscık insanını Boluluların pek sevdiğini, hürmetle andığını görmedim. Belki yanılıyorum. Ama hala bizim toprakların insanına Bolu’da biraz farklı / küçümseyici bakılmıştır.

Aksanımız biraz farklı, fizyonomimiz biraz Çinli (Kırgız) gibi olduğundan hemen “Kıbrıscıklı mısın?” diye çok sorulmuştur.
70’li yıllarda Amerikan köpeklerinin tuzağına düşerek anlamsız sağ-sol zıtlaşması içine girdik. Kimi öğretmenlerimiz de bu akıldışı senaryoda piyonluk yaptılar. İsmail Hocamın böyle bir radikal çıkışına, provokatif söylemine hiç rastlamadım.

Anımsadığım kadarıyla kendisi Kars ilindendi. İlk görev yeri Kıbrıscık Orta Okulu idi. İlçemizde birkaç yıl görev yaptıktan sonra Bolu şehir merkezinde mesleğine devam etmişti. Kendisini son 30 yıl içinde Bolu’da belki en çok 10 kez görebilmişimdir. Birbirimize hal hatır sorar ayrılırdık.

Kendisi sporun felsefesinin ne olduğunu öğretmiştir. Sıradan bir beden eğitimi öğretmeni olmamıştır.

Çok sevdiğim, saygı duyduğum öğretmenimin vefat ettiğini bugün yerel medyadan öğrendim. Allah rahmet eylesin. Ailesinin başı sağolsun.
 
Ali Özdemir
www.aliozdemir.net

YORUMLAR Toplam yorum: 2
  • TURHAN(8.10.2017 00:37:30)

    GÜLER YÜZLÜ, SEVECEN ,BÜYÜĞÜNE KÜÇÜĞÜNE SAYGILI ÖĞRETMENİM ,YAHŞİ AİLESİNE VE YAKINLARINA BAŞ SAĞLIĞI DİLER,MEKANIN CENNET OLSUN.

  • Durmuş Ali DOĞANER(7.10.2017 21:45:30)

    Sevgili Hemşehrim,
    İsmail YAHŞİ ile ilgili yazından etkilendim.Hayatımda ilk defa basketbol sahasını ve ağaçtan yapılmış olan basketbol potalarını İsmail YAHŞİ öğretmenimin okulumuza kazandırması ile tanımıştım. Orman İşletme Müdürlüğünden temin ettiği ağaç direklerden ve tahtalardan kendi el emeği ile günlerce uğraşarak yaptığı ağaç potaları, yine  yeteri kadar çimento bulunamadığı için parça parça aylarca yapımı süren betondan yaptığı basketbol sahasına, ağaçtan potaların nasıl zorluklarla yerleştirdiğini dün gibi hatırlıyorum. Bizler bu sayede basketbol oyununun nasıl oynanacağını öğrenmiştik. Bizlerde çok emeği vardı.Ailesinin başı sağ  olsun. Mekanın cennet olsun sevgili Öğretmenim.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.