bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Milli Eğitim'den akıl almaz bir uygulama

 • Milli Eğitim'den akıl almaz bir uygulama

         Milli Eğitim'den akıl almaz bir uygulama!            Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Bolu Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nün imzaladığı bir protokolle ilköğretim okullarının tamamında, haftalık ders programında bulunan 2 saatlik ‘’Serbest Zaman Etkinliği’’ dersinin okul dışından gelecek, İmam Hatip Lisesi mezunu ve sadece halk eğitim merkezinden sertifikalı kişilerce, Değerler Eğitimi (Dini Bilgiler ve Kur’an ı Kerim ) olarak verilmesine karar verilmiş” olduğunu ifade ederek, “Bolu Valiliği’ni ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bu uygulamaya son vermeye davet ediyoruz” dedi.

         Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, yaptığı yazılı açıklamada; “Bolu Valiliği, Bolu il Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl müftülüğünün imzaladığı bir protokolle Merkez ilköğretim okullarının tamamında, ilköğretim haftalık ders çizelgesinde bulunan 2 saatlik ‘’Serbest Zaman Etkinliği’’ dersinin okul dışından gelecek, İmam Hatip Lisesi mezunu ve sadece halk eğitim merkezinden sertifikalı kişilerce, Değerler Eğitimi (Dini Bilgiler ve Kur’an ı Kerim ) olarak verilmesine karar verilmiş. İmzalanan protokol gereğince bu akıl almaz uygulama,  okullarımızda 4 Ekim 2017 tarihi itibariyle okul müdürleri tarafından hayata geçirilmeye başlanmıştır. Okulun normal ders saatleri içerisinde ve sınıf öğretmeninin sınıfta olmadığı bir ortamda 2 saatlik dersin, içeriği bilinmeyen ve pedagojik formasyonu, çocuklarla ilgili hiçbir deneyimi olmayan kişilerce verilmesi planlanmaktadır.

      Okul müdürleri öğretmenleri acil olarak toplantıya çağırarak, bu akıl almaz, içeriği ve sınırları bilinmeyen protokol gereğince yapılacak derse velilerden öğrencilerini göndermeleri için onay verdiklerini gösterir dilekçeleri alma telaşına düşmüşlerdir. İmzalanan “Protokol” söz konusu derse katılımın isteğe bağlı olarak gerçekleşeceğini belirtse de öğrenci velilerimize gönderilen matbu dilekçelerde kimlerin bu eğitimi vereceği belirtilmemiş ve sadece ‘’istiyorum‘’  seçeneği yerleştirilerek öğrenci velilerine dönük yönlendirme yapılmıştır. Dilekçelerde, imzalan protokole bile aykırı olarak “istemiyorum” seçeneği dahi yer almamaktadır.

      Gelişmeler üzerine sendikamızı çok sayıda veli ve öğretmen telefonla arayarak bilgi talep etmiş, kaygılarını ve itirazlarını ifade etmişlerdir.”

      Gezici, protokole imza atan Bolu Valiliği, İl Milli eğitim Müdürlüğü’nden şu sorulara cevap vermesini istedi;

*“Okul saati içerisinde yapılacak bu uygulamaya katılmak istemeyen öğrenciler bu ders saatlerinde hangi dersi görecek veya ne yapacak?

*Bu dersi almak istemeyen öğrencilerin arkadaşlarıyla ilişkisi bozulabilir mi, okul idarelerinin öğrencilere dönük ayrımcı tutumları olabilir mi? Öğrencinin sosyal baskı görme olasılığına karşı her hangi bir önlem alındı mı?

*Söz konusu dersi verecek olan kişilerin mesleki ve pedagojik formasyonu var mı?

*Öğretim ortamında yaşanabilecek olası sorunlara karşı bu kursu verecek kişilere dönük yeterli güvenlik soruşturması yapıldı mı?

*Söz konusu dersler yapılırken ders öğretmeni öğrencilerle beraber bulunacak mı?

*Aynı ders saati için iki ayrı kişiye (Ders öğretmeni-Kurs Öğretmeni) ücret ödenecek olması Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Ücretleri ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen esaslara uygun mu?

YORUMLAR Toplam yorum: 11
 • Alfa beta xyz(7.10.2017 12:10:48)

    1440 yıl önceki akıllıların uygulamalarını,2017 Yılın dada hala uygulanabileceğini savunan akıllıların,artık akıllarını başlarına alma zamanı geldi.Sürüleştiremeyeceğiz ve aptallaştıramayacağız diye korkanlar düşünsün.Millet artık uyandı.Her hapşırana çok yaşa demiyor.Kimin sahte hapşırdığını anlıyor.Mürşidi Bilim olanların Beynine sağlık.  

 • Empty Brain (7.10.2017 10:24:17)

  Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fenin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.
  Mustafa Kemal Atatürk
  Hatalı insanları yaratıp, sonra onları kendi hataları yüzünden suçlayan her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir Tanrı hikayesinin mantığını sorgulamamız gerekir.
  Gene Roddenberry
  Bilginin kısa yolu olduğu iddia edilen iman, sadece aklı yok etmenin kısa yoludur.
  Ayn Rand

 • Religion(6.10.2017 23:11:03)


  Çağlar boyunca, güçlü zayıfı ezdi; kurnaz ve kalpsiz, aptal ve masum olanları tuzağa düşürdü ve köleleştirdi, ve insanlık tarihinde, hiçbir yerde, hiçbir Tanrı ezilenlerin yardımına koşmadı.
  Robert Ingersoll
    Bir insanın ahlaki davranışları anlayışa, eğitime ve sosyal bağlara dayanmalıdır; hiçbir dini temel gerekmez. İnsan, eğer ölümden sonra ceza korkusuyla ve ödül umuduyla kontrol altına alınmak zorundaysa, şüphesiz kötü bir yoldadır.
  Albert Einstein

 • EROL(6.10.2017 22:44:03)

  Sayın   sendika  başkanı  doğru  konuşmuş.Kırtasiye   parası  herkesin  kendi  tasarrufudur  saygılar

 • Alp(6.10.2017 22:39:31)

  Fetö daha dünkü örnek. Devlet nasıl zarar gördü bunlardan zarar gelmez dedikleriniz.

 • YAKAMOZ(6.10.2017 15:57:56)

  istiyorum seçeneğinin yanında istemiyorum seçeneği de var. 2 gün önce formu doldurduğum için biliyorum.

 • Realist Bolulu(6.10.2017 13:41:30)

  Kuran kurslarındaki çocukları bitirdiler anaokulu ve ilkokuldaki çocuklar kalmıştı............
  Müfredatı ensarla birlikte hazırladıklarından belliydi niyetleri.

 • Bitik Esnaf(6.10.2017 11:36:30)

  Öğrencilerin manevi ve ahlaki değerlerini tanıyıp öğrenmeleri tabii ki iyi bir şey.
  Ama devlete bağlı (MEB-DIYANET) olmaları gerekir. Herhangi bir sertifikalı kişi gelip öğrencilere, kişinin kendi mensup olduğu cemaatin-tarikatın değerlerini-olgularını aktarması riski var.

  Bu yüzden sakıncalı bir durum.
  Olmaz demeyin fetöyü gördük. Kimlerin beynini yıkamış.

 • Vay bee(6.10.2017 11:35:53)

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz”Türk ulusunun yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir.”
  •– Kaynak: ATATÜRK, 1933, 10.Yıl Nutku, Söylev ve Demeçleri,“Din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık emellere kör bağlılıktan başka bir şey değildir. Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. Tüm dönemlerde toplumun kutsallaştırdığı boş düşüncelerden tehlikesizce sıyrılmak imkansızdır.”
  •– Kaynak: ATATÜRK, 1931, Lise için yazdığı Medeni Bilgiler kitabı

 • Veli(6.10.2017 09:43:09)

  Öğrencilerin  manevi ve ahlaki değerlerini tanıyıp öğrenmeleri kötü mü?

 • Serdar(6.10.2017 00:11:31)

  Sayın sendika başkanı Zehra hanım,veli ve öğrencileri düşünüp bu açıklamayı yaptıysanız eğer benim adımda Serdar olmasın. O kadar çok velileri öğrencileri ve milli eğitimin paraları gidiyor diye milleti kandırmayın. Okadar çok düşünceli iseniz ilk önce öğretmenlerin her sene okul açılma zamanında aldıkları kırtasiye ödeneğinden ( 1.050.00TL )bahsederdiniz. Bu alınan paraların bir kuruşunu öğretmenler kırtasiye için harcadıklarına inanmıyorum. Öncelikle kalkıp bu haksız kazançtan bahsetmemiz gerekiyor bir sendika başkanı olarak.ve son sözüm Müslüman sokağında salyangoz satmayın.Belkide okullara gelecek din eğitimcileri haram ve helal olan şeylerin neler olduğundan bahsedecekler!!!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.