bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Köroğlu Çalıştayı beklenen ilgiyi görmedi

  • Köroğlu Çalıştayı beklenen ilgiyi görmedi

       Bolu’da düzenlenen Köroğlu Festivali’nin devamı olan ‘Köroğlu Çalıştayı’ sabah düzenlenen programla başlarken, çalıştay beklenen ilgiyi görmedi.
       İlimizde Köroğlu Festivali heyecanı devam ediyor. Ağustos ayında düzenlenen görkemli festivalin ardından ‘Köroğlu Çalıştay’ı ile bilimsel faaliyetler başladı. Köroğlu ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılacağı çalıştayın açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Budakçı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve ilgili müdürlerin katılımları ile gerçekleşti.
      Günler önceden basın ve afiş yoluyla duyurulan festivalde ise üzücü bir manzara yaşandı. Çalıştaya ilginin yoğun olması beklenirken, az katılımcı olması hayal kırıklığına neden oldu.
       “IŞIK TUTACAĞINA İNANIYORUM”
       Programın başında konuşma yapan Rektör Alişarlı, bu çalıştayın ışık tutacağına inandığını söyleyerek; “Vakıf devlet üniversitesi ile farklı bir model oluşturan Abant İzzet Baysal Üniversitesi kuruluşunun 25’inci yılında 12 fakülte, 6 sivil okul, 7 meslek yüksek okulu, 4 enstitü, 13 araştırma merkezi, 35 bin öğrencisi ve 2 bin çalışanı ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biri olmanın gururunu yaşamaktadır. Özellikle belirtmek isterim ki Abant İzzet Baysal Üniversitesi, millet olarak belirlediğimiz 2023 hedefi ve şuurunda kendisini daha iyi hale getirecektir. Olduğu yörenin gelişmesi adına bilimsel, tarihsel çalışmalar yapmakta görevlidir. Ayrıca birçok bilimsel çalışma yapan üniversitemiz Köroğlu ortak paydasında halk kültürü ile alakalı gelenekselleşmiş bu toplantıya ev sahipliği yapmış ve yapmaya devam edecektir. 20 Yıllık süreçte üniversitemiz 6 sempozyum, 2 çalıştay düzenlenmiştir. Türkiye’den Türk dünyasından birçok tezi sunulmuştur. Bu gün yapılacak olan sempozyumda Türkiye’nin dört bir yanından gelen seçkin akademisyenlerinin tezleri sunulacak ve eksiklerinin hepsi tartışılacak. Aynı zamanda bu çalışmalarda Köroğlu’nun nasıl olması gerektiği konusunda tartışacaklardır. Mitolojik, halk kahramanı ve ozanı, aynı zamanda bir destana onu olmuş olan mazlumların sembolü Köroğlu olmuştur. Köroğlu, birçok farklı coğrafyada anlatılırken, en doğru şekilde aktarılan yerlerden biri Bolu olmuştur. Özellikle Anadolu sahasında sahip çıkması ile Bolu’yu özel bir hale getirmiştir. Bu çalıştayın bundan sonraki faaliyetlere de ışık tutacağına inanıyorum. Aynı zamanda bilimsel her türlü faaliyette, akademisyenlerimize desteğimizin açık olduğunu söylemek istiyorum. Değerli akademisyenlerimizin Bolu’da hoş vakit geçirmelerini diliyorum” dedi.
   
       “TÜRK MEDENİYETİ KALICI OLMUŞTUR”
        Vali Baruş konuşmasında dünya tarihinden birçok medeniyetin silindiğini fakat Türk medeniyetinin kalıcı olduğunu belirtti. Baruş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Köroğlu çalışmalarına önemli katkı sağlayacak olan bu çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dünya üzerinde binlerce yıllık insanlık tarihinde on binlerce toplum kültür gelip geçti. Bunların bir çoğunluğu tarihten silinerek gitti. Birçoğu hakkında kalıcı olan bir yer olmadı. Ancak kültürlerini insanlara mesaj verme amacına getiren ve nesilde nesle aktarabilen toplumlar medeniyet oldu. Bu gün tarihe baktığımız da insanlık hafızasında yer etmiş kültür azdır. Tür medeniyet kalıcı olmuştur. Bunu sağlayan kişiler, izler bırakmıştır. Bu izlerin kalıcı olmasını sağlayan tarihimizde yaşamış olan büyük düşünürler ve eylem insanları büyük karaktere sahip olmuş kişilerdir. Köroğlu ise bunlardan biridir. Köroğlu benimsenen tüm ülkelerin kültürü olmuştur. Bu değerlere sahip çıkmamız ve onların verdiği mesajları iletmemiz gerekiyor. Her insanın ayrı bir mesajı var. Köroğlu denilince hak ve adalet geliyor. Bunu savunmak bizim için önemli. Bu çalışmaların son derece yararlı olacağına inanıyorum.”

YORUMLAR Toplam yorum: 1
  • köroğlu(16.9.2017 14:59:47)

    halkın haberi yok hem izzet baysal caddesine bir plazma koyup köroğlunu tanıtan bir belgesel bir tanıtım yapamayacak kadar gizli bir çalıştay mı bu? Bu çalıştayları gizli gibi kampüslerde değil halkın ulaşabileceği meydanlarda yapmak halkın aydınlanmasına fayda sağlamaz mı?

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: Email: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.