Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Belediyelerin imar yetkisi kısıtlanıyor!

Belediyelerin imar yetkisi kısıtlanıyor!
  12 Nisan 2019

  Tüm imar yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elinde toplanırken, yeni hazırlanacak çevre düzeni planlarıyla birlikte belediyeler imar konusunda sadece uygulayıcı ve denetleyici  olabilecek.

        Belediyelerin imar yetkisi kısıtlanıyor!
  Sözcü Gazetesi’nde İsmail Şahin tarafından hazırlanan habere göre; tüm imar yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elinde toplanırken, yeni hazırlanacak çevre düzeni planlarıyla birlikte belediyeler imar konusunda sadece uygulayıcı ve denetleyici  olabilecek.

  Habere göre, 10 Aralık 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ‘torba yasa’ düzenlemesiyle İmar Kanunu’nun bazı hükümlerinde değişikliğe gidilmiş ve getirilen yeni tanımlamalarla tüm imar yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elinden toplanmasının önü açılmıştı. Bu yeni düzenlemeyle brlikte belediyeler artık bakanlığın her il için hazırlayacağı Çevre Düzeni Planı’na uygun hareket etmek zorunda kalacak.

  İmar Kanunu’nun 5’inci maddesinde yer alan Çevre Düzeni Planı’nın tanımı “Ülke ve bölge plan kararlarına uygun olarak, konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanım kararlarını belirleyen plandır” şeklindeydi. Geçen aralık ayında kanunda yapılan değişiklikle bu tanım, “Varsa mekânsal strateji planlarının hedef ve stratejilerine uygun olarak yerleşim, gelişme alanları ve sektörlere ilişkin alt ölçek planlarını yönlendiren genel arazi kullanım kararları çerçevesinde ilke ve kriterleri belirleyen, bölge, havza veya il bütününde hazırlanan, plan hükümleri ve raporuyla bir bütün olan plandır” haline getirildi.

  Haritalar üzerinde arazilerin kullanış biçimlerini belirleyen ve uygulama imar planlarına hazırlanmasına dayanak olan ve belediyeler tarafından hazırlanan nazım imar planı da kanuna göre, çevre düzeni planına uygun olarak hazırlanacak. Böylece her il için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlayacağı Çevre Düzeni Plan hükümleri o kentin “imar anayasası” olacak. Belediyeler ise sadece uygulayıcı ve denetleyici bir rol üstlenecek.

  Geçen yılsonu yapılan değişiklikle İmar Kanunu’nun 6’ncı maddesindeki planlama kademeleri de değiştirildi. Buna göre, mekansal planlar, kapsadıkları alan ve amaçları açısından Mekânsal Strateji Planlarına uygun olarak; “Çevre Düzeni Planları” ve “İmar Planları” kademelerinden oluşacak.

  İmar planları ise nazım imar planı ve uygulama imar planı olarak hazırlanacak ve her plan bir üst kademedeki plana uygun olarak hazırlanacak. Kademelerin bağlandığı  “Mekansal Strateji Planı” da değişiklikle kanuna girdi. Kanuna göre, mekansal strateji planlarında; kalkınma planı ile varsa bölge planları, bölgesel gelişme stratejileri ve diğer strateji belgelerinde ortaya konulan hedefler dikkate alınacak.

  Mekânsal Strateji Planı, şehirlerin gelişme yön ve eğilimleri ile nüfus öngörülerine, afetlere ve kentsel dönüşüme ve kırsal alanların geliştirilmesine ilişkin strateji ve politikalar da içerecek. Hem ülke bütünün de hem de gerekli görülen bölgeler için hazırlanabilecek Mekânsal Strateji Planı ile sektörler için yatırım alanları oluşturulabilecek. Hali hazırda hükümetin açıkladığı eylem planı çerçevesinde hazırlıkları devam eden Türkiye Mekansal Strateji Planı’nın duyurulmasından sonra özellikle büyükşehirler başta olmak üzere birçok kent için Çevre Düzeni Planı’nın hayata geçirileceği öğrenildi.

  Kaynak: İsmail Şahin – Sözcü

  • m.celık15 Nisan 2019 . 15:32

   elbette Kısıtlanmalıdır. Yerel Yöneticiler iş başına geldiğinde kimin ne arsası var kiminden yamuk kiminden daire kimini de kare şeklinde parsel yapmak için yol geçiren kafasına göre yol genişleten ve istediğine istediği kadar kat irtifakı veren belediyeler istemiyoruz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak