İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Hisar Tepesi'nin görünmeyen yüzü

Hisar Tepesi'nin görünmeyen yüzü
  22 Eylül 2008
  Hisar Tepesi'nin görünmeyen yüzü

  Hisar Tepesi'nin altında yatan tarihe biraz daha dikkatleri çekmek için, yapılan son kazıyla büyük bir kısmı ortaya çıkarılan stadion (stadyum) ve ünlü Arkeolog Bedri Yalman'ın notlarından yararlanarak, bilgisayarda bir photoshop çalışması ile Antinoos Tapınağı'nı da biz ortaya çıkardık ve tepenin güney yamacındaki binalarla, yurt binasını ortadan kaldırarak resmettik.

  İşte ünlü Arkeolog Bedri Yalman'ın 1978 yılındaki Hisar Tepe kazısından sonra kaleme aldığı notlarından önemli bir bölüm ve işte Hisar Tepesi'nin altında yatan tarihi gerçek;

  'Hisartepe kazısında bulunan tapınak:

  Roma İmparatoru Claudius'un kurduğu Claudiopolis (Bolu)'te Antinoos adında erkek güzeli genç bir delikanlı yaşamaktaydı.

  Antinoos devrin imparatoru Hadrianus (117-188) la o devrin liman kenti olan İzmit (Nicomedia)'te karşılaşmıştır. Ve ona aşık olmuştur. Bir başka deyişe göre ise, M.S. 2'inci yüzyılda çevre dağları sık ormanlarla kaplı olan Bolu'da, yabani hayvan avı yapılmaktaydı. Avcılığa meraklı olan Hadrianus, bu bölgedeki av patilerine sık sık katılırdı.

  Hadrianus M.S. 123 yılında bir hayvan avı sırasında genç ve yakışıklı delikanlı Antinoos ile tanışıp ona aşık olmuştur.

  Deyişlere göre Antinoos ile İzmit veya Bolu'da tanışıp ona aşık olduktan sonra, onu tüm seyahatlerine götürmeye başlamıştır.

  M.S. 130 yılında Mısır'da Nil seyahati sırasında Antinoos'un Nil Nehri'nde boğulması, Hadrianus'u derin bir üzüntüye sürüklemiştir.

  Hadrianus, Antinoos'un anısını ebedileştirmek için onu tanrı ilan eder. Öldüğü yerin yakınında Antinoopolis'i kurdurur. Tanıştığı ve av için sık sık geldiği Claudiopolis'te (Bolu) Antinoos adına mabet yaptırır. Burada çeşitli yarışlar ve festivaller tertiplenir.

  1978 Hisartepe Kazısı'nda saptanan temel duvarları, mimari parçalar, Bithynia sikkeleri üzerinde görülen tapınak şekli, Hadrianus'un Antinoos için Claudiopolis'te yaptırdığı tapınağa ait olduğu ve 130-138 yıllarında inşa edildiği kanısındayım. Önümüzdeki yıllarda yapılacak kazıların daha fazla aydınlatacak buluntular vereceği muhakkaktır.'

  Bilindiği gibi, yapılan son kazıdan sonra Müze Müdürü Mustafa Güneş yaptığı açıklamada, 'Roma döneminde çeşitli törenlerin ve yarışmaların düzenlendiği bu 'stadion'un kalıntısı, Bolu'da bugüne kadar tespit edilen antik kalıntıların en büyüğüdür. Günümüzden yaklaşık olarak 1850 -1900 yıl önce inşa edilen yapı, ilimizde ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde 'açığa çıkarılan ilk stadion' olma özelliğini de taşıyor' demiştir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak