Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyor

Bolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyor
  28 Mayıs 2009
  Bolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyorBolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyorBolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyorBolu Dağı Tüneli 97 kamerayla gözetleniyor
     Bolu Dağı Tüneli'nin girişlerine video kameralı radar sistemi yerleştirildi. 
      Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bolu Dağı Tüneli kontrol merkezini ziyaret ederek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı ve kontrol merkezi sorumlusu Çaydurt işletme şefi Erdinç Kasırga'dan yeni kurulan video kameralı radar sistemiyle ilgili bilgi aldı.
       Kontrol merkezinde basın açıklaması yapan Vali Akpınar, Bolu Dağı Tüneli ve TEM otoyolu Bolu Dağı geçişinde araç yoğunluğunun her geçen gün arttığını ifade ederek, "Bu güzergahtan her gün ortalama 30 bin araç geçiyor" dedi.
       Bolu Dağı tünelinin, 10'u radar görevi de yapan 97 kamerayla 24 saat izlendiğini kaydeden Akpınar, "Tünelde kaza veya yangınların tespit edilmesi üzerine olay yerine ekipler telsizlerle yönlendirilerek sevk ediliyor. Kaza veya yangına anında müdahale ediliyor. İtfaiye ekipleri hazır bekletiliyor" diye konuştu.
       Vali Akpınar, trafik kazalarının en çok tünelin Bolu-Düzce çıkışından itibaren meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:
       "Bu kesimde tehlikeli eğim ve virajlar bulunuyor. Yaklaşık 3.5 kilometrelik yolda viraj var. Kazalar önemli ölçüde aşırı hızdan kaynaklanan bariyerlere çarpma veya arkadan çarpma nedeniyle meydana geliyor. Bu yol kesiminde 31 Mayıs 2008 itibarıyla 2 ölümlü, 8 yaralamalı, 46 maddi hasarlı olmak üzere 56 trafik kazası meydana gelmiş, kazalarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmıştır. 26 Mayıs 2009 itibarıyla toplam 2 yaralamalı ve 11 maddi hasarlı olmak üzere 13 trafik kazası meydana gelmiş, kazalarda 4 kişi yaralanmıştır."
       Akpınar, amaçlarının trafik cezası keserek maliyeye para kazandırmak olmadığını belirterek, şöyle konuştu:
       "Buradaki esas amaç sürücüleri trafik kurallarına ve limitlerine uyarak güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak. Tünellerden 70 kilometre hızla geçildiğinde maksimum bir araç 3 dakikada bir taraftan girip diğer taraftan çıkabilmektedir. Bu kuralın ihlali halinde 70 kilometre yerine 110 kilometre süratle gidildiğinde bu süre 2-2.5 dakikaya inmekte ama kazalara davetiye çıkaran bir sürat olmakta. Hayatımızda yarım dakikanın veya bir dakikanın ne kadar önemi var bunu da tüm milletimizin takdirine arz ediyoruz."
       Bolu Valisi Akpınar, Bolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, otoyol büro amirliği sorumluluk alanında bulunan TEM otoyolunda özellikle aşırı hızdan kaynaklanan kazaların meydana geldiği yol kesimlerinde video kameralı radar aracı monteli denetleme otomobiliyle de hız kontrolü yapıldığını ifade etti.
       Akpınar, "TEM otoyolunda geçen yıl aşırı hız yaptığı tespit edilen 11 bin 616 araca 2 milyon 517 bin 166 TL ceza uygulanmıştır. 26 Mayıs 2009 itibarıyla bin 720 araca 413 bin 843 TL ceza kesilmiştir" dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri