bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

 • 26693 cafer Ersöz Bolu Türkiye 30.7.2010 19:08:43

  26690 sayılı mesaj sahibinin Bolu da yaşadığına bir Bolulu olarak kim inanır ki.Hiç mi sokağa çıkmadın hiç mi toz duman içinde kalmadın sen nerede yaşıyorsun itiraf et hadi. Bir orman parkı yapıldı yollar genişledi diye Bolu tarihinde görülmemiş atılım mı yaşadı oluyor şimdi.Yağmurda alt geçit dahil evlerin alt katlarını su basması,genişletilen yolların civarından birilerinin rant sağlaması seni hiç rahatsız etmiyorsa Bolu da kuma kimin kafası gömülmüş çok merak ediyorum. Samimi olarak tekrar ediyorum ya sen Bolu da yaşamıyorsun ya da görme özürlü olman imkan dahilinde.

 • 26692 Masal Çocukları Bolu Türkiye 30.7.2010 12:23:29

  Sizlerin nelerde ne hikayelerle büyüdüğünü bizler biliyoruz. Sizleri büyütenlerinde kimler tarafından yemlendiğini biliyoruz. Halk aç, işsiz, Sizlerin akıl hocaları köşklerde villalarda günde 4 öğün besleniyor! Saltanat bitiyor. Badem bıyıklılara yol görünüyor.

 • 26691 masal çocuğu Bolu Türkiye 30.7.2010 10:30:15

  evet hamdolsun masal çocuğuyuz ama biz gül devrini dinledik anamızdan babamızdan sizin gibi andersenden masallarla büyümedik koltuğunu korumak için atatürkün resimlerinin arkasına sığınmadık, hamdolsun doğru bildiğimiz yoldan sapmadık bugün sağcısı solcusu bir olmuş aynı sloganla bağırıyor memlekette amaç nedir yıkılan düzenlerini geri almak, ama zor alırsınız, hani geçenlerde çakma kemalin mitinginde biri yazmış pankarta '' bir düş gördüm düşümde, düşümü hayra yordum, kemali iktidar tayyibi düşerken gördüm '' evet aynen sadece düşünüzde görürsünüz başka göremezsiniz

 • 26690 Ayhan Can Bolu Türkiye 30.7.2010 09:47:24

  Gönül ister ki önümüzdeki referandum,Türk Milletine,Türk Halkına hayır uğur getirsin...Bilinen bir gerçek vardır ki,şimdiye kadar gelen mevcut ikdidarlar,ülkemizi ahım,şahım durumda yönetmemişlerdir...Tansu Çillerin bir gecede insanları zengin veya toptan fakir edişi unutulmamalıdır...Koalisyonlardan ülkemiz yeteri kadar zarar görmüştür...Sürekli değiştirilen YÖK yasaları,batan bankalar,sağ sol kavgaları,ta o zamanlardan kalan devlet arpalıkları,%80 lere varan enflasyon,bol sıfırlı paralar,konut sıkıntıları,astronomik kiralar,en önemlisi ise Türkiye'nin dış dünyadaki yeri, milleti canından bezdirmiştir...Zaten öyle olmasaydı AKP ikdidara gelemezdi...Sağ duyulu milletimizin ve yüce Türk halkının belirsizliklere,sonu olmayan maceralara,koalisyonlara,daha doğrusu eski günlere dönmeye niyeti yoktur...AKP dört dörtlük bir ikdidar demiyorum..Herkesin kusuru olur...Kusursuzluk Allah'a mahsustur...En azından yöneticilerin sağ duyulu olduklarını,büyük çoğunluğunun haram-helal kavramını bildiklerini,büyük ölçüde adaletli olmaya çalıştıklarını,dış dünyadaki olumlu yerimizi almaya başladığımızı,hızla vizelerin kalktığını görebiliyoruz...Bırakın dış dünyayı,sadece Bolu'muzda yapılan olumlu değişikleri görmezden gelmek insan fıtratına aykırıdır...Büyüyüp genişleyen yollar,su kollektörü,yapılan göller,Atatürk Orman Parkı'nın temizlik ve güzelliğini inkar etmek,devekuşunun başını kuma gömmesinden başka bir şey olamaz...Yiğidi öldür,ama hakkını inkar etme...demişler...Yanlışıyla,doğrusuyla Bolu tarihinde görülmemiş bir atılım yakalamıştır... Sayısız eleştirileri yaparken,olumlu bir çok tarafları da görmek gerekir..En azından ölçme ve değerlendirme duygularımızı harekete geçirirsek, referandumda vereceğimiz EVET oyunun Türk Milletinin geleceği açısından elzem olduğunu görebilmek güç değildir...Saygılarımla...(Em. Öğrt.Ayhan Can )

 • 26689 OĞUZ AKAY Bolu Türkiye 30.7.2010 09:31:20

  Müzmin yandaş Sarpan Doğancı,deftere kocaman yazmamın sebebi,bağırmak değil,bazı okuduğunu anlayamayanların anlaması içindir.Beyinleri yıkanmış ve çıkarcı yandaşların oylarını değiştirmeye hiç mi hiç niyetim yok.Birde devletin parasını Müslümanlık bulamacında devletin parasını ,yetimlerin hakkını yiyen Erbakan’ın ve şimdi bizi idare eden talebelerinin hakkında yenen trilyonları geri almak için dava açma hakkımız var mı,yoksa dokunulmazlık mı engel birde onu söyleseniz. Benim adımı kullanarak kendi kişiliğini saklayan 26669 no lu ????????? başkasının hakkında yorum yapıp akıl vereceğine,ilk önce kimliğinle insan gibi ortaya çık ta bende bir bayana mı yoksa erkeğe mi cevap vereceğimi bileyim.İsmini cismini yayınlamayanın da hiç mi hiç oyununda sözünün de önemi yoktur.Uzan lar Sabancı,Koç vs gibi ticaretle kazandı,siyasete girdiği için bazılarının kömür,suyu olmayan yere çamaşır malinası vermedi,ekmek döner vererek insanların karnını doyurdu,ama bazıları ben İGDAŞ Ümraniye de çalışırken İstanbul a belediye başkanı seçildiğinde,Emniyet mahallesinde üst katı kaçak olan arkadaşının evinde kiracıydı,şimdi siayesetle nasıl kazanıldığı belli olmayan süper lüks villada oturuyor,oğlu gemicikler alıyor,benim gibi emeklilerde hala 800 Tl maaşla açlık sınırı felaketinden kurtulamadık.Biz emeklileri bu hale düşürenler Allahın dan bulsun.Ne demişler alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.Çok bilenlere bir daha hatırlatayım,ben 12 eylülde devlet memuru idim,12 eylül oylamasına gitmezsem ceza geleceğini bile bile katılmadım boykot ettim,daha öncede söyledim.Hala benim parti bağımlısı değil,özgür bir TC vatandaşı olduğumu anlamayanlara davul zurna az demekki.

 • 26688 Masal Çocukları Bolu Türkiye 30.7.2010 09:29:08

  Referandumla ilgili mesajlara bakıyorum.Evetci cephe daha önce mesaj platformunda olmayan isimlerden oluşuyor. Bir çoğu tarikat bursuyla büyüyen, masallarla beyinlerine dolduran, çakma sivil toplumum örgütlerinin üyeleri gibi çalışıyorlar. Çok üzcücü! Ama Nafile.. Gitti gidiyor.. Devir bitiyor.

 • 26687 azim kal Bolu Türkiye 30.7.2010 09:28:08

  26686 bir tesbit;sen bu kafa ve bu hesapla evet demen normal.Herkesi bir yere göndermişsin. Sizde ab-abd ve israile memleketi rahat rahat peşkeş çekersiniz.

 • 26686 bir tesbit Bolu Türkiye 30.7.2010 09:08:34

  şimdi referandumda tüm muhalefet hayır iktidar partisi evet diyecek naçizane diyelim 40-60 hayır çıktı iktidar tek başına yüzde 40 almış demektir, diyelimki 49-51 hayır çıktı ne farkedecek ki bu iktidar ezici bir çoğunlukla gelecektir 2011 seçimlerinde her türlü sonuç iktidar lehine ha ne olur 20-80 30-70 ancak iktidarı sıkıntıya sokar eğer ki sonuç 40-60 vb olursa muhalefete çağrım toptan istifa edip gandi kemal hindistana, bahçeli orta asyaya, demirtaşta k.ırak a gitsinler ancak orda cüce muhalefet yaparlar benim oyum tabiki evet şimdiden bir oy düşünsenize

 • 26685 Şaban çalışkan Bolu Türkiye 30.7.2010 03:36:35

  BAYANLAR BEYLER Hiç evirip çevirmeye gerek yok, bu referandum akp için güven oylaması mahiyetindedir. Buradan çıkacak bir hayır sonucu akp gibi temeli olmayan bir yapıyı darmadağın etmeye yetecektir. 12 Eylül 2010 referandumu herkesin saflarını belli edeceği bir oylamadır. ya evet diyerek habur rezaletini açılım safsatasını,parçalanma bölünme risklerini göze alacaksınız ya da deniz feneri gibi yolsuzluklara devam diyeceksiniz ya da özelleştirme adı altında birilerinin bir gecede zenginleşmesine giden yola kırmızı halı serecekseniz ya da hayır diyerek bu ülkenin kimsenin babasının malı olmadığını haykıracak ve akp'nin tarihin tozlu sayfalarına yapacağı hızlı tren yolculuğu için tek yön gidiş biletini kesip eline vereceksiniz.

 • 26683 aynen öyle Bolu Türkiye 29.7.2010 23:21:01

  ülkücüsü solcusu bu memleketi yem etmeyeceklermiş unuttun herhalde bu memleketi kurda kuşa teslim ettik te 3 senede bırakıp kaçtılar onların zamanında 50 milyar dolar uçtu gitti adam sırtında para taşırken güvenlik kamerlarına gülüyordu unutmadık talanı soygunu kırılan yazar kasayı anayasa kitapçığını yurdum insanı unutmaz unutmuş gibi yapıp gaflet uykusunda tokadı yapıştırır kendinize gelemezsiniz 13 eylül sabahı göreceğiz her türlü sonuç akp nin lehine çünkü tek başına delikanlı gibi mert ve cesurca siyaset yapıyor solcular ülkücülere takılmış bari 2011 de koalisyon yapında meclise girebilesiniz

 • 26682 Sarpan Doğancı Bolu Türkiye 29.7.2010 20:32:24

  Sayın rgu; Türkiye bu hükumete kadar Kore'den, Singapur'dan, İspanya'dan daha ileriydi de bu hükumet mi geriletti? Uçak fabrikalarımız, tank ve füze fabrikalarımız vardı da bu hükumet mi sattı? Yüzde yüz yerli marka araba, otobüs ürettik de bu hükumet mi engelledi? Varsa bir yolsuzluk bu ülkenin mahkemeleri var. Kime masal anlatıyorsun? Atatürk bu ülkeyi dualarla, başörtülü ninelerimizin fedakarlıklarıyla, Allah, Allah diyerek savaşan dedelerimizle birlikte kurtardı. Şimdi ninemin başörtüsüne düşman olanlarla beraber hayır mı diyeceğiz? Hac için yardım isteyen bir vatandaşa "Muhammed seni oralarda alıkoyar" diyerek Peygamberimizle alay edenlerle beraber hayır mı diyeceğiz? Asla!

 • 26681 Altan Önal Bolu Türkiye 29.7.2010 19:07:10

  Yollarımızı onarma ve belli bir standarda kavuşturma yolunda hiç bir çaba göstermeyen Bolu Belediyesini şahsım adına kınıyorum.

 • 26680 Mokur Bolu Türkiye 29.7.2010 16:19:09

  İşbirlikçi EVET çiler sandıktan Hayır çıkacağını biliyor. Bu sebeple Ülkücüleri, solcularla beraber oluyor diye veryansın ediyorlar. Bu sinsilerin amacı bellidir. Kucaklarında oturdukları emperyalistlere hizmet tek amaçlarıdır. Ülkücüsüde, solcusuda bu vatanı bunlara yem etmeyecektir.

 • 26679 rgu Bolu Türkiye 29.7.2010 14:38:27

  26668 ve 26669 nolu mesaj sahibi arkadaşları,niyetlerini dürüstlükle söyledikleri için tebrik ediyorum. Arkadaşlar, siz nelere evet dediğinizi ya bilmiyorsunuz yada bu mesajları perde arkası bir kişi/grup yada örgütler yazıyor,yazdırıyor. Gerçekten ülkede fakirlik değil açlık, yoksulluk, kanunsuzluk, devlet eliyle her türlü hırsızlık, yolsuzluk yapılırken kalkıpta 12 Eylül'ün arkasına sığınıp ülkenin temellerine ilave dinamitler koymayalım. Dedelerimiz bu ülkeyi Atatürk önderliğinde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abhaza, Azeri, Çingene, Göçmen vb. kardeşler olarak savunup göğüslerini siper ederek kurtarmadı mı? Neden bu kardeşler arasında bazıları çıkıpta ... sorunu gibi fitne-fesat sözlerle ayrımcılık ve etnik çatışma çıkartıyor. Komşusu açken tok yatan bizden değidir inancıyla davranmalı ve mazlum halkın ne parasını nede özgürlüklerini çalmalı, çaldırmalıyız. Allah, müslüman gibi görünüp ülkeyi sülük gibi emen, buna müsaade eden veya ses çıkarmayanların cezasını hem bu dünyada hemde ahirette fazlası ile verecektir. Hakkımızı helal etmiyoruz.

 • 26678 CMHP Bolu Türkiye 29.7.2010 13:35:36

  Referandumda evet demek için kurumumda yaşanmış bir olayı sizlerle paylaşmak isterim, malum üniversitede daha önce sol görüşlü insanlar yönetimde idi hali ile sol sendikaya üye olmak için insanlar sıraya giriyordu, gel zaman git zaman yönetim değişti ve şimdi muhafazakar görüş hakim üniversite yönetiminde bunda ne var diyeceksiniz, zaten problem burada daha düne kadar sol sendikaya üye olmak için bekleyen sol sendikanın ateşli savunucuları bugün ülkücü sendikanın önünde gidiyorlar hastanenin yemek katında bulunan panoya hergün ibretle bakıyorum daha düne kadar soldan koparamadığımız insanlar bugün sağa kaymış ve gururla poz veriyorlar bir zamanların ülkücüsü olarak içim sızlıyor ve aklıma geliyor ben iki zihniyetinde amacının aynı olduğunu düşünüyorum ve o arkadaşların yarın başka bir akımın peşinden gideceklerine adım gibi eminim, o fotoğrafa inat referandumda millet adına bir şeyler yapmaya çalışan iktidar için oyum evet olacak

 • 26677 musa gacım.v. Bolu Türkiye 28.7.2010 17:20:12

  Aziz arkadaşım MUSTAFA AKALIN'nın vefat'ı haberiyle büyük bir sarsıntı geçiren biri olarak RABBİM'den gani gani rahmet diliyorum.ALLAH CC.AİLESİNE VE SEVEN TÜM DOSTLARINA SABRI CEMİL ECRİ CEZİL İHSAN ETSİN(AMİN)

 • 26676 elif yılmaz Bolu Türkiye 28.7.2010 16:16:56

  sayın eti form Başkanımız ancak seçim zamanında çocukları şeker vererek sevindiriyor. aynı şikayetten bende belediyenin sayfasına yazdım cevabı aynen yayınlıyorum. "Önerileriniz dikkate alınıyor ve gerekli birimlere talepleriniz iletiliyor.Sizin önerinizde Park Ve Bahçeler Müdürlüğü'ne iletildi şehir genelinde 60 çocuk parkı bulunduğu ve bu alanlarda iyileştirme yapılacağı kum dökme imkanımız olmadığı için,dere taşlarınının kullanıldığı ve parklardan büyük taşların toplanacağı bilgisi verildi iyi günler." deyip ağzımıza bal çalıp konuyu kapattılar...

 • 26675 Tahsin ARSLAN Bolu Türkiye 28.7.2010 14:10:34

  Mahallemiz Muhtarı merhum, Sn; Mustafa Akalın'a Allahtan rahmet,üzüntülü ailesine sabırlar diliyorum.

 • 26674 Dokunulmazlık Bolu Türkiye 28.7.2010 11:30:08

  Dokunulmazlık, böyle bir yargıyla olmaz, olamaz. Kime dokunuyorlar ki? Garibana dokunmak çok kolay. Parası ve gücü olana dokunmak böyle bir yargıyla zor. Siyasallaşmış, belli bir görüşün ve mezhebin hakim olduğu yargıyla zor. Dokunulmazlığın böyle bir yargıyla kaldırılması demek, eften püften davalar ile meclisi çalışamaz hale getirmek demektir. Tam bağımsız yargı için değişiklik şart. Bu paketi en azından ileri bir kıpırdanma olarak görüyorum ve evet diyeceğim.

 • 26673 Aslı Kurtul Bolu Türkiye 28.7.2010 11:26:57

  Kendi yarattığı cehennemde azap çeken garip insanlar ülkesiyiz. İnadına cehennem demeye devam.

 • 26672 eti form Bolu Türkiye 28.7.2010 11:09:52

  bunu belediye başkanı lütfen ama lütfen okusun.migrosun onundeki cocuk parkına gıdıp bir baksın.pıslık içinde yer tamamen tas ve kum. cocuklar her kostugunda etrafta toz bulutu hakım oluyor.dun orada bır kaza gerceklestı.cocuk kaydıraktan kayarken dustu ve kafası kanadı.ama eger orası baska turlu bı zemın olsaydı boyle olmaazdı.akcakoca beledıyesınde bıle lımanın onundekı parktakı zemın sunger cocuklar korkmadan oynuyorlar.lutfen bunu degerlendırsın sayın baskan.kendısı cocukları cok sevdıgını her fırsatta dıle getırıyor.gıtsın mıgrosun onundekı parkın halını gorsun.

 • 26671 MEHMET BİLGİN Ankara Türkiye 28.7.2010 09:41:03

  ÇOK DEGERLİ MUSTAFA ARKADAŞIMIZIN ÖLÜM HABERİ BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR HER ZAMAN BOLU İÇİN MÜCADELE EDEN BİRİSİ OLDUN HAYATIN BOYUNCA KASIM BOLU DEPREMİNDE BOLUYU TERKETMEMEK İÇİN VERDİĞİN MÜCADELE TÜM DEPREM YARDIMLARI BAŞKA İLLERE GİDERKEN YOLU KESİP O KALABALIKTA HALA SENİ BAGIRIRKEN MÜCADELE EDERKEN DÖNEMİN VALİSİNE DÖNEMİN EMNİYET MÜDÜRÜNE KARŞI BOLUDADA DEPREM OLDUGUNU HATIRLATMAK İÇİN VERDİGİMİZ YİGİT MÜCADELELER UNUTULURMU MEKANIN CENNET OLSUN AİLENE SABIRLAR DİLERİM ALLAHIN SEVGİLİ KULUYMUŞUNKİ BU MÜBAREK GÜNDE SENİ ARAMAZDAN ALDI

 • 26670 mokur Bolu Türkiye 28.7.2010 09:21:34

  Referandumun amacı nettir. Dokunulmazlık örtüsünün kalkması ihtimalinde, yargının siyasi iktidarı koruması için hazırlanan maddeler asıl amaçtır. Vatan hainleri, İşbirlikçiler,iktidardan beslenen bütün yapıların Evet oyu vermesi çok doğaldır. Türkiye Referandum da Hayır oyu verecektir.Referandum bir gündem saptırmasıdır. Aş,İş,Yoksulluk, memlektin asıl gündemidir.

 • 26669 oğuz akay a Bolu Türkiye 28.7.2010 09:05:21

  diyorsun ki bağımsız yargıyı ele geçirmeye çalışıyorlar yargının ne kadar bağımsız olduğunu son zamanlarda gördük, 12 eylülün acılarını yaşadın mı bilmem uzanlar meselesinde adam ekmek dönerle 7 lik oy oranını tutturdu belli ki uzanlardan beklentin vardı ama allaha şükür ki olmadı halkımız bir felaketten kurtuldu merak etme senin 1 oyunun ehemmiyeti yok eze eze evet çıkacak ve 2009 seçimlerindeki gibi hüsranı gözlerinizden okuyacağım durmak yok yola devam sana tavsiyem dünyevi duygularına yenik düşme

 • 26668 Sarpan Doğancı Bolu Türkiye 27.7.2010 21:17:03

  Müzmin muhalif OĞUZ AKAY; her ziyaretçi defterine kocaman, kocaman yazarak (bağırarak)oyumuzu değiştirebileceğini mi zannediyorsun? Değiştiremezsin. Bizim oyumuz Evet olacak. 12 Eylülcüler yargılanamasalar bile, hak mağdurları haklarının iadesini talep edebilirler en azından. Tazminat talep edebilirler. Hak arama, zaman aşımına tabi değildir. Kaldı ki başka maddeler de var, sizin 12 eylül bulamacıyla örtmeye çalıştığınız...

 • 26667 eyup ahi Bolu Türkiye 27.7.2010 19:30:09

  YİĞİT DAVA ARKADAŞIM, CAN DOSTUM SENİ ASLA UNUTMAYACAĞIM.HER ZAMAN KALBİMDE YAŞAYACAKSIN. RUHUN ŞAAD OLSUN, MEKANIN CENNET.... AKALIN AİLESİNE SABIRLAR VE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM. EYÜP AHİ TÜRK OCAKLARI BOLU ŞUBESİ BAŞKANI

 • 26665 OĞUZ AKAY Bolu Türkiye 27.7.2010 16:17:36

  ANAYASAYA EVET VERİNCE ZAMAN AŞIMINDAN DARBECİLERİN YARGILANAMAYACAĞINI BİLEN VE UYUMAYAN HALK TABİKİ HAYIR VERECEKTİR.HAYIR VEREN HALK YARGININ SİYASALLAŞTIRILARAK BİZİ YÖNETEN SİYAİLER,12 EYLÜL KANDIRMACASIYLA HAKLARINDA DOKUNULMAZLIKTAN BEKLEYEN DOSYALARINDAN YARGILANMAKTAN KAÇMAK İSTEDİKLERİNİDE BİLİYOR.MİLLETİNİ SEVEN UYUMUYOR UYANIK,ANCA BEYİNLERİ YIKANAN YADA MADDİ ÇIKARLARI OLANLAR BENCE UYUYOR.SAYGILAR

 • 26664 ismail hakkı gürbüz Bursa Türkiye 27.7.2010 13:09:31

  34 olan aracımın bolu plakasına çevirince araç panelvan sınıfına sokulduğu için 68.50 tl daha fazla mtv çıkıyor.benim bildiğim kadarıyla hukukta kazanılmış hak diye bir kavram vardır.Trafik tescil ve denetleme şubesine duyurulur.

 • 26663 Recep YILDIZ Bolu Türkiye 27.7.2010 13:04:06

  Her iki dostum içinde çok üzgünüm. Uzaklardan yakınlarının acı haberini almak bu olsa gerek. Rahmetli Mustafa Akalın dostumu çok severdim. Kendisiyle uzun yıllardır bu güzel ülkenin geleceği için aynı bayrak altında mücadele ederdik. Geçirdiği bir cinnet sonucu bu üzücü, elem verici olayı yapan Bülent kardaşimide canımdan çok severdim. Bülent kardeşim bu hale gelmemeliydi, ne bugün kendisi kapalı duvarlar arasına girmeliydi ve nede Mustafa dostum hakkın rahmetine kavuşmalıydı. Onların ikisinede bu ülkenin ihtiyacı vardı. Ama ne yapalım Yüce ALLAH'IN takdiri kader böyleymiş. RAHMETLİ mustafa AKALIN DOSTUMUN AİLEİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERKEN. bülent kardeşiminde babası NAZMİ abi ve ailesine sabır diliyorum....MEKANIN CENNET OLSUN Mustafa.....

 • 26662 Murat PEÇENEK Bolu Türkiye 27.7.2010 10:52:40

  Yaşamkent Muhtarının Mahallesine hizmet etmek için, özveriyle aday ol, sonra sonu bir densiz yüzünden,yaşamdan ölüme doğru gitmek.Yutkunuyorum.Nur içinde yat muhtarım.Ailenizede allah sabır versin...

Sayfalar:

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak