bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bolu’da “spor turizmi” nasıl gelişir?

Sözün Özü

M. Nevzat Özdemir

m.nevzat14@hotmail.com

     Beşiktaş Kulübü'nün Bolu’da kamp tesisi yapmak üzere ilimize bir yetkilisini göndermesi, Galatasaray için de girişimde bulunulması Bolu’da spor turizmi konusunu gündeme getirdi.
     Yöneticilerimizin bu girişimi geçen haftaki yazı konumuz olan “yatırımcı avcılığına” da iyi bir örnek oldu. İnşallah bu teşebbüsler olumlu sonuç verir…
Gelelim konunun ülkemiz ve Bolu için önemine…
      “Spor turizmi” kavramı bizde daha yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir turizm türü... Hâlbuki birçok gelişmiş ülkede çok önemseniyor. Meselâ, spor altyapısı mükemmel olan Almanya bunlardan biri… Almanya bu sektörden büyük gelir elde ediyor.
     Spor turizmi sadece olimpiyat, turnuvalar vb. büyük sportif faaliyetlerdeki seyirci/sporcu hareketlerinden ve bunların bıraktığı gelirden değil, bizzat spor yapan çeşitli branşlardaki grupların değişik zamanlardaki hareketlerinden de ortaya çıkıyor.
     Bu turizm türünde 200 Milyar dolar civarında bir rakam harcanıyor tüm Dünya’da... Türkiye’nin buradan aldığı pay ise çok az!. Binde bir kadar..
Hâlbuki ülkemiz tarihiyle, doğasıyla, iklimiyle, dinamik nüfus yapısıyla bu konuda muazzam avantajlara sahip… Tek eksiğimiz ise standartlara uygun tesis azlığı…
Spor turizmi konusu Türkiye’de 10 yıldan beri konuşuluyor. Bolu’da ise ciddi olarak ilk kez 2004 yılında, İL GELİŞİM PLANININDA gündeme gelmiş. 2007’de de Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın ALTERNATİF TURİZM SEKTÖRÜ VE KÜMELENME ANALİZİNDE de tekrar dile getirilmiş...
Sonrası mı? İcraat yok tabii! Tespitler dosyalanıp raflara kalkmış!..
Spor turizmi konusunda ülkemizde iyi atılım yapmış bir ilimiz var;
      ANTALYA…
      Antalya her yıl 2000’e yakın spor kafilesini misafir ediyor. 50 Binden fazla sporcu bu şehre geliyor. Antalya’da 300 civarında çim saha var. Bunun 100 den fazlası UEFA standartlarında…
      Antalya 2009 yılında 130 Milyon dolar golf sporundan, 35 Milyon dolar da futboldan gelir elde etmiş... Bu sektörü daha da geliştirmek istiyorlar…
     Bolu’ya gelirsek…
     Özellikle futbol takımları yaz kamplarında ilimizi tercih ediyorlar. Bol oksijenli havamız, doğamız takımları ilimize çekiyor. Bu konuda Türkiye’de rakipsiz olabilecek bir potansiyele sahibiz ama daha fazla talebi karşılamada zorluklarımız var.
     Bunun da nedeni “tesis” yetersizliği..
     Zira, bokstan, voleybola, futboldan, tekvandoya spor turizminin olmazsa olmazları “konaklama + antrenman tesisleridir”.
Peki, ne yapmalıyız?..
     Öncelikle Bolu’ya yön verenlerin artık lâfı bırakıp bu konuyu ciddi olarak ele almaları ve güzel bir planlamayla icraata geçmeleri gerekiyor.
Antalya’nın kışın yaptığını, Bolu’da da bizim yazın yapmaya kafa yormamız lâzım.
Yıllardır konuşulan, benim de defalarca yazdığım, Kartalkaya otellerinin atıl dönemde spor turizminde kullanılması için Sarıalan civarında normlara uygun spor altyapısı yapmakla bu işe başlayabiliriz.
Bolu merkezde iyi bir Kapalı Spor Salonu ve UEFA standartlarında çim sahalar yapmak da ilk spor turizmi icraatlarından olmalıdır.
Üniversitemiz ve imkânları da spor turizmi kapsamında geliştirilmeli, kullanılmalıdır.
Karaçayır’ın bir “spor park” tarzında planlanması ve tesisleşmesi de “kentin spor turizminden direkt yararlanması” anlamına gelecektir.
Bu konuda başka önerilerimiz de var. Bunları da ileride yazacağız…
*     *     *
 


 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Toplam yorum: 2
  • idris kaya(28.6.2011 17:49:04)

    sayın hocam öncelikle kaleminize sağlık.bende acizane katkıda bulunmak istiyorum.ekonomiye katkı derken sadece oradaki bakkaldan süpermarketten yapılan alışverişi değerlendirmemek lazım.bu tür etkinlikler ilimizin vitrinini güzelleştirecektir.devlet bütçesinden ilimizin payına daha fazla kaynak ayrılacaktır,hatta ben dahada ileri gidip batıkaradeniz bölgesinde bu yatırımların komple yapılmasını arzu ederim.çünkü buralardaki illerimizde bolumuzu tamamlayıcı bir çok özeellikler mevcuttur.saygılarımı sunuyorum hoşçakalın.

  • Seyfi ÇEVİK(28.6.2011 00:08:31)

    Sevgili Hocam yazılarınızı dikkatle takip etmekteyim.Güzel konulara değiniyorsunuz.Dünyadaki spor turizminde dönen paradan bahsetmektesiniz.Bu rakamlar doğrudur.Fazla seyahat etmesemde şehir dışına çıktığımda tam pansiyon otellerde kalmaktayım.Çünkü otelin bütün imkanlarını kullanmaktayım.Aynı şekilde özellikle yurt dışından gelen turistlerden de takip ettiğim kadarıyla bu yöntemi seçiyor ve turla geldiklerinden daha ucuza tatil yapıyorlar.Yine Antalya’’da Kale içindeki bir restoranda işletme sahibi bu tezimi doğruladı.Ve yine 2 yıl önce Akcakoca’da yemek yediğimiz Otelin sahibi ‘’Biz Akcakoca ve Düzce’den hiçbir şey almayız,Yeme içme gibi ihtiyaçlarımızı Ankara’dan temin ederiz’’ ifadesinde bulundu.Yazınızda belirtiğiniz futbol sahalarının tamamına yakını 5 yıldızlı otellerin çitle çevrili alanının içinde.
    Bilemiyor muyum yoksa göremiyor muyum ama rakamsal olarak Abant  sapağından Abant’taki otellere,Çaydurt ve Dörtdivan’dan Kartalkaya’daki otellere giden tatilcilerin BOLU EKONOMİSİNE katkıların rakamsal olarak ortaya konmalıdır.Daha da ileri giderek hafta sonları Bolu’ya gelen tatilciler hangi esnafımızın dükkanına giriyor,hangi alış verisi yapıyor bunlar takip edilmelidir. Bu çok kolayda yapılabilir.Şehrimizin her tarafı mobesa kamera.Bolu’ya yapılacak her şeyin Bolu halkına katkısı ve faydalı olması gerekir.Bu fayda rakamsal olarak bu tesisler yapılmadan önce bilinmelidir.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)


Yazarın diğer yazıları:

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak