bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !
 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !
 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Felaketin adı; Bolu Belediyesi 26.09.2012 11:05:37

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Ana su hattımızda kullanılan boru neden teşhir edilmedi?13.08.2012 20:04:30

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Suyumuz, artık iyice su koyverdi 23.07.2012 09:54:33 (Patlak bölgesi yer Paşaköy)

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  En az 2 gün daha sular akmayacak !!! 20.07.2012 12:00:04 (Yer Paşaköy)

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Bolu Kerbela’ya döndü 19.07.2012 12:29:27 (Yer Kasaplar)

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Sular yerin altından dinazor gibi fışkırdı21.04.2009 18:10:18

 • İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi !

  Yine boru patladı Kasaplar’ı sel götürdü10.08.2011 11:15:28

      Gölköy Barajı ile Sarıcalar Su arıtma tesisleri arasındaki su hattına döşenen boruların uygun vasıfta olmadığını ve sürekli olarak patlamaların yaşanmaya devam edeceğini yapılmaya başladığı 2009 yılından bu yana sadece ve sadece BolununSesi Gazetesi olarak biz gündeme getirmeye devam etmiştik. 25 Eylül günü Beşkavaklar Mahallesi kanal yolu üzerindeki son patlama ile birlikte Bolu’daki mühendis ve mimar odaları da harekete geçti.
        Mühendis ve Mimar odaları bugün bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında gazetemizin daha önce yaptığı haberlerde iddia ettiği gibi, bu hatta döşenen boruların uygun vasıfta olmadığı vurgulayarak; “Benzer patlamalarla gelecekte de karşılaşılabileceği açıktır. Belediye dışında bir suçlu arayarak işin içinden sıyrılmayı çalışmaktadırlar. Topu İller Bankası’na atarak, ‘İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi’ diyen öğrenci gibiler” diyerek, boru hattındaki tespit ettikleri yanlışları bir bir sıraladılar.

    TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Cahit ÇINGI, Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği O. Murat ATAMAN ve Mimarlar Odası Bolu İl Temsilciliği Semih DİMİCİOĞLU imza koyduğu basın toplantısında şöyle dediler;  
   
       
Bolu Belediyesi tarafından işletilen içme suyu arıtma hattına Gölköy barajından su sağlayan basınçlı boru hattında 25 Eylül 2012 tarihinde oluşan patlama sonucu yakınında bulunan apartman dairelerinde maddi hasar oluşmuştur. Bu olayın gece geç saatlerde olması ve daha üzücü olaylara neden olmaması sevindiricidir.
      Kamu ve toplumu ilgilendiren olaylarda yer almamız görüş ve destek vermemiz kuruluş amaçlarımızdan birisidir. Bu nedenle söz konusu hat üzerinde meydana gelen patlama nedenlerinin incelenmesi ve benzer olayların bir daha yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması adına çalışma yapılması gereği duyulmuştur.
 
      Arıza nedenini ortaya çıkaracak tüm belirtiler yok edilmiştir    

      Öncelikle olay yerine gidilerek teknik inceleme yapılmış, olay yerinde yapılan tespit ve alınan görüntülerle ön rapor hazırlanmıştır. Ne yazık ki hasarlı bölüm tamir için açılırken arıza nedenini ortaya çıkaracak tüm belirtilerin ortadan kaldırıldığı, sadece hasarlı boruya ait parçaların olay yerinin yakınında olduğu görülmüştür.
      Olay yerine ilk gelen ekipteki teknik kişiler tarafından fotoğraflar çekilerek olay nedeni ile ilgili ilk raporun tutulması gereklidir. Detaylı inceleme için hasarlı borunun kaybolmaması ve hasarlı ve sağlam bölgelerden numune alınarak test edilmesi de diğer bir gerekliliktir.

      Daha önce de bu hat üzerinde defalarca boru patlaması olmuştur
      25 Eylül 2012 tarihinde yaşanan patlama maalesef ilk değildir. Daha önce de bu hat üzerinde defalarca boru patlaması olmuş, ev ve tarım arazilerinde maddi hasar meydana gelmiştir. (15.05.2009 Paşaköy, 11.08.2009 Salıbeyler, 13.03.2009 Salıbeyler, 10.08.2011 Kasaplar köyü)
    
      Uygun boru kullanılmamıştır
      Odamızca yapılan ön incelemede boruda delaminasyon (boru katmanlarının kat kat ayrılarak direncinin zayıflaması) sonucu patlama olduğu gözlenmektedir. Bu hatanın oluşumu 3 nedenle açıklanabilir:
1-Boru kalitesinin uygun olmaması (basınca uygunsuzluk veya üretim hatası)
2-İçinden geçen su basıncının teknik şartnamedeki basınca uygun olmaması
3-Boruların döşenmesi sırasında yataklama malzemesinin uygun özelliklerde olmaması ve bu malzemenin sıkıştırılmadan kullanılması sonucu boruya uygulanan aşırı yükün artarak (boru hattının yüksek tonajlı taşıt geçecek yol üzerinde olması) hasara uğraması.

        Benzer patlamalarla gelecekte de karşılaşılabileceği açıktır
       Bu hatanın, hat üzerinde ki diğer borularda da gerçekleşebileceği göz önüne alındığında; daha önceleri defalarca olduğu gibi benzer patlamalarla gelecekte de karşılaşılabileceği açıktır. Benzer tablolarla bir daha karşılaşılmasını önlemek adına Bolu Belediyesi’ne yazı ile başvurularak detaylı araştırma için aşağıdaki bilgiler istenmiştir:
1- Teknik Şartnamede yer alan hat üzerindeki maksimum oluşacak basınç değerleri,
2- Teknik Şartnamede kullanılacak borunun teknik özellikleri ve uygun olacak standartları,
3-Mevcut hattın kabul tutanakları (Kabulü yapılmamış hattın devreye alınma nedenlerinin açıklanması)
4- Kullanılan borunun üretim yeri ve üretim sırasındaki test sonuçları ile ilgili standartları,
5-Hasarlı borunun basınç ve mekanik testler için şahit olarak saklanması,
      
         Belediye dışında bir suçlu arayarak işin içinden sıyrılmayı çalışmaktadırlar     
         Bolu Belediyesi yetkilileri yaptıkları çeşitli işleri kendilerinin nasıl başardıklarını, her yerde mütevazılıktan uzak övgüyle anlatmakta ve geziler düzenlemektedirler. Fakat bu tür olumsuzluklarda ise herhangi bir teknik çalışmaya gerek duymadan kendilerinin dışında bir suçlu arayarak işin içinden sıyrılmayı çalışmaktadırlar.
     
      Daha elim bir kaza olmadan boru hattında yaşanılan patlama sorununun çözülmesini sağlamak zorundadır      

       Bolu Belediyesi tarafından yapılan son açıklama, sorumluluğun İller Bankasına ait olduğudur. Bu açıklama son derece tanıdık bir örneği çağrıştırmaktadır. “İyi not alınca ben yaptım, kötü not alınca öğretmen verdi” diyen öğrenci bu izahatın net bir örneğidir.
      Bu problem sadece biz Meslek Odalarını ve Bolu Belediyesi’ni değil, Bolu halkını yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle Bolu Belediyesi her türlü sorumluluğu alarak gerektiğinde bu konudaki uzman desteğinden yararlanıp, daha elim bir kaza olmadan boru hattında yaşanılan patlama sorununun çözülmesini sağlamak zorundadır.
     

 

YORUMLAR Toplam yorum: 4
 • SERDAR(6.10.2012 23:00:59)

  BU ALTYAPI ÇALIŞMALARINI YAPIYOSAN EĞER 1 YILLIK YAPMIYACAKSIN BAZI İNSANLAR ÇIKIYOR KARDEŞİM BUNDAN ÖNCEKİ BAŞKANLAR YAPMADI ETMEDİ KARDEŞİM YAPIYOSAN ADAM GİBİ 1 SEFER YAPICAKSIN BORULARI DÖŞERKEN HALKIN CEBİNDEN ÇIKIYOR DÜŞÜNEREK YAPICAKSIN

 • kulumen(6.10.2012 10:53:44)

  elektrik hattı altından su sebekesi gecmez paralel de zaten yanlış burda

 • alialagöz(5.10.2012 11:44:32)

  gölköyrezarvurındanalınan-takriben-10kmlikterfihattındameydanagelenpatlamalara-prosesinseçiyanlışkesinlikledöşenecekborularçelikboruolmasıgerekiregerpatlayanseçilmişse-boruların-ferşiyatışartnamesineuygunyapılmamıştır-kazıkotlarıkonroledilsinsistemdekihavayıotomatikvantuzlarlaatılmasıgerekirensaglıklıçözümikikademeliterfiyapılmasıdır

 • Alialağöz(5.10.2012 11:21:01)

  sayın başkan-ve sevgili bolulular istemeyerek ve gerçekten üzülerek bu yazıyı yazıyorum-kansorezen etkili icme suyu borularını reklam vesiyasi amaclı görsellerini- eski başkanlar ne yaptı söylemleri-had-safhahada.. hayatta olanlar kendilerini savunsunlar.. AMA.VEFAT. edenlere busözü söyletmem 35.yıldır 45.bin nüfustan-150.bini aşan- bugünkü nufusa-cevap veren- tüm alt yapı tesisleri- ğökten. zembille-inmedi.... ben.yaptım.begendim.begenmeyenin................demeyaptım.oldu.baktım.olmadı......dedirtme.-devamığelecek

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.